Dopust v Nemčiji? Brezveze! Sem si mislila 10 let nazaj, ko razen Minhna, Berlina in Frankfurta nisem poznala kaj dosti in si niti v sanjah nisem mislila, da je tu toliko zanimivih krajev in raznolike pokrajine. Vmes se je zgodilo marsikaj in življenje me je pripeljalo prav sem, v to „brezvezno“ Nemčijo. Za nameček še nekam na sever, v pusto, zame precej dolgočasno ravnino. A ker se mi pustolovski duh ni pustil kar tako vdati brez boja sem se zadnjih 9 let tu gori na vse pretege trudila videti in doživeti čim več. In mislim, da mi je kar dobro uspelo. S (podaljšanimi) vikend izleti sem pokrila namreč skoraj celo Nemčijo. No, ena peščica krajev je vseeno še ostala na mojem seznamu. Pa tudi te odkljukam kmalu. Potem pa se vračam le še kot turist. Slednje sicer z veseljem, saj zdaj vem, da je tu res veliko lepih koncev. A hkrati res komaj čakam, da se odselim, dovolj je bilo in čas je za premik. Preden dokončno zapustim ta dom, ki pravzaprav ni dom, pa sem dolžna še par prispevkov na blogu. Za spomin. Tukaj torej predstavljam tiste bolj skrite kotičke Nemčije. Nekateri izmed njih so sicer bolj poznani in obiskani, za nekatere pa še nemci sami ne vedo. Grem stavit, da si niste mislili, da je tako lepo, ali pač?
OTOK HELGOLAND | najmanjši naravni rezervat v državi
Tale otok je pač enostavno wow. Kakših 40km od severno-nemške obale je z 1 km² površine edini košček zemlje daleč naokoli in hkrati najmanjši naravni rezervat v Nemčiji. Glavni otok, na katerem danes živi okrog 1000 ljudi, z mogočnimi rdečimi pečinami, kjer gnezdi na tisoče zanimivih ptic, živo zelenimi travniki, na katerih se pasejo ovce in izrazito severnjaško arhitekturo hišk bolj spominja na Irsko, Škotksko ali pa Norveško, kot pa Nemčijo. Poleg naravnih znamenitosti, ki jih najlažje spoznate s sprehodom po krožni 3km razgledni poti, ima tudi bogato zgodovino. Sosednji, manjši otok (Düne) pa slovi po belih peščenih plažah in koloniji tjulnjev. Izlet tja in nazaj sicer ni poceni, ampak vsekakor vreden vsakega evra.
Otok večina obišče kot samostojni, enodnevni izlet z ladjo iz krajev Cuxhaven, Bremerhaven, Wilhelmshaven ali Büsum, sicer pa lahko tudi prespite in uživate v miru in tišini. Potopis in še več krasnih fotk z otoka Helgoland najdete s klikom na gumb spodaj.
SCHWERIN | severno-nemški šarm s prekrasnim gradom
Schwerin je vsekakor eno tistih nemških mest, ki me je prijetno presenetilo. Stavbe v starem mestnem jedru so kljub bombardiranju med 2.svet.vojno lepo ohranjene in tukajšnja severno-nemška arhitektura s pridihom vzhoda te zlahka prevzame. Poleg tega je tu še cel kup muzejev, galerij in cerkva in pa ogromno jezero z dobro infrastrukturo za rekreacijo, Schweriner see. Najbolj znana zgradba pa je vsekakor prečudovita romantična palača oziroma grad. V sobanah se danes sicer nahaja sedež parlamenta nemške zvezne države Mecklenrbug – Vorpommern, del palače s pripadajočimi vrtovi pa je odprt tudi za zunanje obiskovalce.
Do Schwerina najlažje pridete z avtom iz Hamburga, v dobri uri. Od tu tudi ni daleč do nemške obale, zato obisk mesta zlahka združite z ogledom na primer Wismarja, Rostocka ali pa Lübecka. Za obširen potopis in več fotk o Schwerinu in delu baltske obale pa klik na gumb spodaj.
NP SÄCHSISCHE SCHWEIZ | raj za pohodnike in plezalce s čudovitim mostom Basteibrücke
Na preko 90 kilometrov velikim območjem med mestom Pirna in češko mejo najdemo v tem zanimivem vzhodno-nemškem parku cel kup erodiranih skalnih formacij in ozkih sotesk, z neštetimi pohodniškimi potmi, kolesarskimi stezami in naravnimi plezalnimi poligoni. Poleg v nebo štrlečih skal, je park znan tudi po živalski in rastlinski raznovrstnosti, podate se lahko tudi na izlet z ladjo po reki Elbi. V nekaj dneh smo se podali na več etap čudovite dolge poti „Malerweg“, vrhunec raziskovnja pa je bil vsekakor znameniti most Basteibrücke v t.i. Elbsandsteingebirge. Slednji je bil zgrajen že leta 1824 v leseni izvedbi, danes je seveda posodobljen in ena bolj priljubljenih, pa vseeno manj mednarodno znanih turističnih točk.
Park se nahaja tik ob meji s Češko in se pravzaprav razteza preko državne meje, na češki strani pa je znan pod imenom narodni park Češke Švycarsko. Najlažje ga je obiskati v sklopu road trip potovanja, če prihajate npr iz smeri Prage, potem pa naprej v Dresden, Leipzig in kam na sever. Dresden je oddaljen le 45min vožnje, Praga pa uro in pol.
GOSLAR | zgodovinski rudniki Rammelsberg in krasna arhitektura
Čudovito historično manjše mesto, ki se je me drugim, na račun zgodovinskih rudnikov Rammelsberg, znašlo tudi na UNESCO-vem seznamu dediščine. Ker je le pol ure vožnje oddaljeno od našega doma ga velikokrat obiščemo, sploh poleti ali pa decembra – imajo namreč prav posebne božične tržnice, v okrašenem gozdu sredi mesta. Ker se nahaja malce izven običajnih poti mednarodnih turistov, slednjih tu praktično ni in meni je ravno zato tako vpeč. Pristno, domače, krasna arhitektura, dobra hrana in bogata zgodovina, povrhu tega pa še neokrnjena narava v okolici.
Goslar lahko kombinirate z obiskom narodnega parka Harz, ki je mimogrede tudi prav zanimiv in relativno nepoznan v mednarodnem merilu. V Goslar se pripeljete v dobri uri iz Hanovra, oziroma 3 urah iz Berlina ali Frankfurta. Mesto je dobro povezano tudi z železniškim prometom, okolici si lahko ogledate še kraje Wernigerode, Quedlinburg, Bad Harzburg in druge. Več o Goslarju in NP Harz pa kmalu na blogu.
PREROW | nemška belo peščena baltska obala
Obmorski kraj Prerow, v nemški zvezni pokrajini Mecklenburg – Vorpommern leži čisto na robu polotoškega narodnega parka Voropmmersche Boddenlandschaft (Fischland – Darß – Zingst) in slovi po svoji neokrnjeni naravi ter dolgi peščeni plaži, ki jo varujejo s travo porasle bele peščene sipine. Ena boljših zadev tu je prav kamp Regenbogen, kjer je dovoljeno šotoriti na sipinah tik ob plaži – tudi midva z Lujem sva par noči prespala ravno tu. Kraj Prerow je kak kilometer oddaljen od kampa, vmes pa cela vrsta surf in kajt šol. Nemška balstka obala me vsakič znova očara, v Prerow se rada vračam še posebo zato, ker tu res ni mednarodnih turistov.
V Prerow se v slabih 3 urah pripeljete iz Hamburga in dobrih 3 iz Berlina. Ja, ni blizu, ampak se splača. Največja kraja v bližini sta Rostock in Stralsund, oba dobro uro vožnje stran. Potopis z več fotkami pa najdete s klikom na spodnji gumb.
POTOPIS PREROW RÜDESHEIM AM RHEIN | romantika med vinogradi
Rüdesheim am Rhein je eno najbolj fotogeničnih in romantičnih nemških mestec. Obkroženo z vinogradi na eni strani in mogočno reko Ren na drugi ima ta okoliš pomembno vlogo v nemškem vinogradništvu in za vsakega ljubitelja vina (jaz sem že en), se obisk resnično splača. Pa tudi če je v končni fazi precej turistično, se mi zdi da ga slovenska publika ne pozna in ga zatorej z veseljem uvrščam v tale seznam. Največja atrakcija tu je vožnja z gondolo čez vinograde do spomenika Niedderwaldenkmal in mesteca Assmannshausen, sprehod po znameniti ulici Drosselgasse in obisk kakšne tipične „Winzelkeller“ vinske kleti.
Mestece je oddaljeno le slabo uro vožnje iz Frankfurta in dobri 2 iz Kölna, v okolici pa si lahko ogledate še krasno zdraviliško mesto Wiesbaden, Mainz, Koblenz, Cochem in še kakšnega. Več fotk in celoten potopis pa lahko reberete s klikom na gumb spodaj.
EXTERNSTEINE | misteriozne skalne formacije
Te zanimive, preko 100 milijonov let stare, 40 metrov visoke skalne formacije s pripadajočimi jamami so vse od 16. stoletja dalje predmet različnih diskusij, z njimi namreč povezujejo teorije, legende in spekulacije o anti-semitizmu in nacionalizmu. Midva sva se med obiskom od vseh teh povezav uspešno distancirala in raje uživala v razgledih.
Lahko rečem, da so tole bolj odročni kraji, nekje na pol poti med Hanovrom in Dortmundom, blizu Paderborna in Bielefelda. V neposredni bližini je malce več turistične infrastrukture v mestecih Lippe in Horn-Bad Meinberg. O Externsteine je na blogu tudi malo več teksta in fotografij, za potopis pa klik na gumb spodaj.
ERFURT | prestolnica dežele Thüringen in najdaljši neprekinjeno poseljen most v Evropi
Erfurt je prestolnica nemške zvezne dežele Thüringen in hkrati njeno največje mesto, najbolj znano po mogočni katedrali, starem mestnem jedru in najdaljšem neprekinjeno poseljenem mostu v Evropi – srednjeveškem mostu Krämmerbrücke. Pod stanovanjskimi hišami so v pritličnih etažah krasne trgovinice, pod mostom pa med živahnim vsakdanjikom mirno teče reka Gera. Če morda poznate ali pa ste že slišali za Dresden, Leipzig, Jeno ali Weimar dodajte še Erfurt na seznam krasnih nekdanjih vzhodno-nemških mest.
V Erfurt se v slabih 3 urah pripeljete iz Frankfurta, v 2 iz Dresdna in dobri uri iz Leipziga. Tudi v okolici je veliko za pogledat. Mi smo se nazadnje tu mudili s prijatelji na 4-dnevnem podaljšanem kamping vikendu po deželi Thüringen. Cel potopis o tem kaj smo vse videli in doživeli pa s klikom na gumb spodaj.
POTOPIS ERFURT & THÜRINGEN RÜGEN | impresivni beli klifi na največjem nemškem otoku
Rügen, največji nemški otok, blizu poljske meje nas je prav prijetno presenetil z gričevnato pokrajino, belimi peščenimi plažami, krasnimi kredastimi klifi v narodnem parku Jasmund (ki je mimogrede tudi na UNESCO-vem seznamu), razkošnimi obmorskimi kraji kot na primer Binz, čudovitimi lesenimi historičnimi pomoli, kot na primer tisti v Sellinu, potjo med drevesnimi krošnjami, zgodovinskimi ostanki nacističnih betonskih zgradb v Prori in še čim. Tule smo se imeli res fino in začuda nismo srečali mednarodnih turistov.
Z izjemo Rostock-a v bližini ni prav nobenega res velikega mesta. Iz Hamburga se vozite 3 ure, iz Berlina malo manj, iz Lübecka pa 2 uri. Otok je z mostom direktno povezan z mestom Stralsund na kontinentalnem delu, tako da vam niti ni treba na trajekt, tja pa se sicer lahko odpravite tudi z vlakom. Na otok se lahko s trajektom pripeljete tudi iz švedskega mesta Trelleborg. Za potopis in več fotk pa klik na gumb spodaj.
POTOPIS RÜGEN WATTWANDERUNG | peš pohod do vzhodno-frizijskih otokov
No, tole je pa eno prav posebno doživetje, vam rečem. Peš z obale do otoka? Več ur hoje po blatu, v starih nogavicah? Ja, laično opisano je „Wattwanderung“ prav to. Med kontinentalno severno Evropo in Frizijskimi otoki, ki ležijo ob obalah Nizozemske, Nemčije in Danske se nahaja t.i. „Wattenmeer“ , v prevodu bi lahko rekli recimo „blatno morje“. Par let nazaj sem ravno takole v starih nogavicah v času oseke brodila 6km po blatu iz Kraja Neßmersiel do otoka Baltrum, kjer so me na drugi strani pričakale sanjske bele peščene plaže. Pohod je sicer možen tudi na par drugih frizijskih otokov in ga res pripoočam.
Obisk Wattenmeer-a lahko kombinirate z obiskom Hamburga, Bremna in severno-nemške oziroma nizozemske obale. Neßmersiel, kjer sem začela pohod je iz Kölna oddaljen skoraj 4 ure vožnje, iz Hamburga pa 3. Spet, ni ravno blizu, a po drugi strani je ravno zato manj poznano in obljudeno.
POTOPIS WATTWANDERUNG MOST RAKOTZBRÜCKE | najlepši most v Nemčiji
Mogoče tale prizor celo kdo pozna, pa ste vedeli, da je ta kraj v Nemčiji? Tik ob meji s Poljsko, v nekdanji Vzhodni nemčiji, se v kraju Kromlau, blizu Cottbusa, nahaja čudovit park po imenu Azalea und Rhododendron Park Kromlau. Ta preko 80ha velik park, urejen v angleškem stilu v 19 St. je najbolj znan prav po usločenem mostu Rakotzbrücke (znan tudi pod imenom Teufelsbrücke, v prevodu hudičev most), ki je s svojim odsevom na vodni površini res nekaj posebnega. Še posebno priporočam obisk v jesenskih mesecih ko se obarvajo listavci.
Po 2 urah iz Berlina in uri in pol iz Dresdna se pripeljete v Kromlau, kjer je večje parkirišče za obiskovalce parka. Če imate čas se ustavite še v krasnem Spreewald območju, sicer pa lahko tale postanek dobro vključite v road trip po Češki, Poljski in vzhodni Nemčiji.
BAMBERG | Unesco-vo mesto in edinstvena mestna hiša
Bamberg, slikovito nemško mesto na sedmih gričih tam nekje med Nürnberg-om in Würzburg-om, je upravičeno na seznamu UNESCO-ve dediščine. V zanimivem starem mestnem jedru je glavna zvezda s freskami poslikana mestna hiša, ki že stoletja ponosno stoji na umetnem otočku na reki Regnitz. V notranjosti jo krasi rokokojska dvorana in zavidljiva zbirka porcelana. Poleg omenjenega se splača pogledati še samostan Michelsberg, mestno katedralo, grad Neue Residenz s pripadajočimi rožnimi vrtovi, čudovit predel Klein Venedig ali „male Benetke“, obiskati znamenito trgovino Kćthe Wohlfahrt ter pojesti kaj tipično bavarskega.
V Bamberg pridete po dobrih 2 urah vožnje iz Minhna ali Frankfurta, sicer pa so najbližja večja mesta Nürnberg (super praznične tržnice decembra), Würzburg (krasna vinorodna pokrajina), Bayreuth in Coburg. Potopis o našem vikendu v Bambergu pa preberite s klikom na spodnji gumb.
POTOPIS BAMBERG CUXHAVEN | nemško severno morje in živo rumene Strandkorb košare
Cuxhaven se morda marsikomu ne zdi nič posebnega, meni pa je s svojimi živo rumenimi „Strandkorb“ košarami na dolgih peščenih plažah prav super, sproščena lokacija za kak podaljšan vikend. Poleg plaže, znamenitega pomola Alte Liebe in zaščitnega simbola mesta, Kugelbacke je tu v okolici še veliko zanimivega, super je za kolesarjenje in dolge sprehode. Tudi tu, lahko stopala pomočite v vadensko morje „Wattenmeer“, ki spada po UNESCO, privoščite si lahko izlet s konjskimi vpregami na otok Neuwerk (ob oseki se pride na otok tudi brez plovil), z ladjo na omenjeni otok Helgoland ali pa peš po zaščitenem območju „Küstenheide”.
Ena ura vožnje iz Bremna in 2 iz Hamburga pa ste tam. Cuxhaven lahko obiščete sklopu daljšega road tripa po nemški obali, ali pa v sklopu enodnevnega izleta iz na primer Hamburga. Mi smo si spotoma na podaljšanem vikendu ogledali tudi Bremen, bremerhaven in otok Helgoland. Več o slednjih si preberite v potopisu s klikom na gumb spodaj.
POTOPIS CUXHAVEN & OKROG LÜNEBURGER HEIDE | cvetoča polja vresja
Lüneburger Heide (lüneburgerško vresje) je večje območje (znotraj katerega je posebej zavarovano območje), močno zaznamovano s specifičnimi faktorji (klima, relief, prst, geološka sestava, flora in favna). Razteza med severno-nemškimi kraji Celle, Gifhorn, Uelzen, Lüneburg (čudovito mestece, vredno ogleda), Scheeßel, Harburg, Rotenburg in Lüchow-Dannenberg. Pozno poleti se polja obarvajo v značilne roza odtenke in prav lepo je tu narediti par pohodov. Poti tu res ne manjka, ogledate pa si lahko tudi vrt Heidegarten Höpen.
Iz Hamburga ste tu v 30min vožnje, iz Hanovra in Bremna v eni uri, iz Berlina pa v treh. Je pa območje dobro dostopno tudi z vlakom. Če ga imate, priporočam, da vzamete kolo. Lüneburger Heide smo obiskali 2x, prvič smo spali v apartmajih v Bispingenu, drugič s šotorom v kampu v Soltau. Cel potopis in več foftk pa an gumbu spodaj.
POTOPIS LÜNEBURGER HEIDE COCHEM | srednjeveški grad in pokušina vina ob reki Mosel
V temle manjšem kraju ob reki Mosel, med vinogradi, hribčki in očarljivimi vasicami s tipično nemško „Fachwerk“ arhitekturo najdemo enega najlepših gradov v celi državi. Srednjeveški grad Reichsburg, ki se mogočno dviga nad mestom in reko, poleg impresivne podobe na vrhu hriba ponuja tudi ogled soban, dvorišč in vrtov. Sicer pa tudi mesto Cochem ne zaostaja po atrakcijah, še posebno za vse, ki radi psijejo kozarec dobrega vina v eni izmed številnih vinotek. Predvsem v poletnih mesecih se tu odvija tudi en kup festivalov, podate pa se lahko tudi na krajše križarjenje oziroma izlet z ladjo.
Cochem je geografsko gledano malenkost oddaljen od glavnih poti in avtoceste, najbližji večji kraj je Koblenz, 40min vožnje stran. Iz Frankfurta ste tam v slabih 2 urah, iz Kölna pa v uri in pol. Obisk lahko kombinirate tudi z ogledom Luksemburga, nadaljevanje poti v Francijo, Belgijo ali pa na Nizozemsko.
ROTHENBURG OB DER TAUBER | biser nemške romantične ceste
Čudovito srednjeveško mesto z najlepše ohranjenim mestnim obzidjem v Nemčiji je seveda malce bolj znano od zgoraj naštetih, pa vseeno ga omenim, saj ga po mojih izkušnjah kljub temu ne pozna veliko Slovencev. Je tudi kulturna prestolnica Bavarske, kjer poleg krasnega starega mestnega jedra, peš cone, ličnih trgovin, muzejev in gaerij lahko decembra obiščete tudi čudovito praznično tržnico.
Rothenburg ob der Tauber leži na svetovno znani Nemški romantični cesti, ki poteka od kraja Füssen, blizu gradu Neuschwanstein do kraja Würzburg. Tudi midva sva ga obiskala v sklopu road tripa po romantični cesti, sicer pa tja pridete v 2 urah iz Frankfurta, 40min iz Würzburga in dobrih 2 urah iz Minhna. Kliknite na gumb spodaj za potopis po nemški romantični cesti.
POTOPIS NEMŠKA ROMANTIČNA CESTA