Šumenje valov, topel bel pesek pod bosimi nogami, osvežilna pijača v senci palme. Kako že gre tista o smislu življenja? Za marsikoga ravno takšna idila predstavlja najboljši dopust. Za dobro dozo inspiracije vam torej tokrat predstavljam nekaj najlepših plaž na svetu – pa ne samo tistih tropskih, tudi kakšna povsem drugačna se najde vmes. Ker prihajajo krajši in hladnejši dnevi in ker nas gotovo že velika večina potihem (ali pa na glas) sanja o potovanjih v daljne kraje. Po možnosti nekam na toplo. Priznam, tudi mene tale popotniška pavza že pošteno daje, zato se vsake toliko znajdem med obujanjem spominov in brskanjem med fotkami zadnjih let. In veste, kaj ugotavljam? Da sem pravzaprav videla že cel kup prekrasnih krajev. Za kar sem neizmerno hvaležna, čeprav komaj čakam da spet kam poletimo. Izbor (v naključnem vrstnem redu) je narejen na osnovi mojih osebnih, dosedanjih popotniških izkušenj in obiskanih destinacij, a ker je seveda še veliko lepega tam zunaj, ga bom v prihodnosti vsekakor sproti posodabljala.
CHAMPAGNE BEACH, Vanuatu | sanjska plaža na otoku Espiritu Santo
Začenjam z eno mojih najljubših in najlepših plaž sploh. Sicer bi težko naredila seznam TOP 3, ampak tale bi bila vsekakor v najožjem izboru. Prvič zato, ker je „kar nekje“ na drugem koncu sveta in ker se moraš kar malo potrudit prit do nje (iz Slovenije npr vsaj 5 poletov). Drugič zato, ker tam ni popolnoma nobenega in sva jo z Lujem imela cel dan čisto zase. In tretjič, ker pač izgleda tako kot izgleda. Noro turkizno morje, snežno bel pesek, nekaj palm za senco, polno želv pod vodo in nobenega hotela v neposredni bližini.
Po južnem Pacifiku sva z Lujem potovala kar sama, pozimi in spomladi 2018. Med drugim sva obiskala tudi 3 otoke v otoški državi Vanuatu, na Espiritu Santo, kjer so najlepše plaže, sva za 5 dni poletela z glavnega otoka Efate. Sicer pa ima Vanuatu direktne letalske povezave s Fidžijem, Salomonovimi otoki, Novo Kaledonijo, Novo Zelandijo in Avstralijo. Z še več rajskih fotk in potopis pa kliknite na gumb spodaj.
LOFOTI, Norveška | bele peščene plaže na severu Evrope
Bi si mislili, da so na skoraj skrajnem severu Evrope takšne čudovite bele peščene plaže? No, pa so. In sicer na norveških Lofotih. Mehek pesek in turkizno morje, kot na kakšnem tropskem otočku daleč daleč stran. Morje je sicer resda zelo hladno, a za domačine in nekatere pogumne turiste tudi to ni ovira. Lofoti so naju že tako ali tako povsem očarali, tele plaže so bile le še pika na i.
Lofote lahko obiščete v sklopu road trip potovanja po Skandinaviji, ali pa letite v Tromso oz. enega izmed ostalih bližnjih letališč in najamete avto (ker je divje kampiranje tu dovoljeno priporočam avtodom oziroma kamper avto). Midva sva se tam potepala poleti 2019 – preberite potopis s klikom na spodnji gumb.
ANSE LAZIO, Sejšeli | najlepša plaža na otoku Praslin
Sanjska plaža, dovolj sence pod palmami, zabavni valovi na eni strani zaliva in mirna laguna na drugi, restavracija in bar, ravno prav obiskovalcev, za nameček pa še zanimive skale posute po zalivu. Resda se je treba malce pomatrati peš po hribu navzdol (in nazaj gor), če do tega slikovitega zaliva prihajate z javnim prevozom, ampak se še kako splača. Ena lepših plaž na Sejšelih in za nas, tudi ena lepših na svetu.
Po sejšelskih otočkih smo se potepali spomladi 2019. Leteli smo iz Nemčije preko Dohe na glavni otok Mahe, potem pa s trajektom preko otoka Praslin na La Digue in nazaj na Praslin. Praslin ponuja veliko – od plaž do dnevnih izletov na sosednje otočke, čudovit narodni park v notranjosti otoka, živahno vzdušje v mestih in še kaj. Luštno za aktivno / dopustniško potovanje. Več teksta in fotk pa v potopisu spodaj.
PONTA GROSSA & PRAIA REDONDA, Brazilija | divja plaža obdana s klifi in zanimivimi skalnimi formacijami
Nedaleč od živahnega mesteca Canoa Quebrada se nahaja tale čudovita divja obala, posuta s klifi, zanimivimi skalnimi formacijami, palmami in peskom, katerega barve se spreminjajo od živo rdeče do snežno bele. Idealno za potep z motorjem (ja, kar po plaži, tu in tam tudi po plitki vodi, če ne gre drugače) ali štirikolesnikom – razen posameznih ribičev nismo srečali žive duše. Ena tistih plaž, kjer ti zaigra srce, pa čeprav se tisti dan sploh nismo kopali v morju.
Po manj znanem in skorajda neturističnem severu Brazilije sva se kar 3 tedne potepala jeseni 2019. Najboljše izhodišče za potovanje po tem delu države je letališče v Fortalezi, kamor so direktni leti iz večih EU letališč. Atlantska obala tukaj je top za ljubitelje kajtanja in vse, ki imjo radi bolj nepoznane kraje – resnično eno boljših potovanj polno presenečenj v smislu naravnih lepot. Celoten potopis pa preberite s klikom na gumb spodaj.
LAGUNA AITUTAKI, Cookovi otoki | rajska laguna na drugi strani sveta
Še ene tistih plaž, kjer pač ostaneš odprtih ust. Težko izpostavim le eno plažo v laguni – najlepše so vsekakor plaža Ootu, tiste na otočkih One Foot Island in Honeymoon Island. Poleg razgledov „za dol past“ je laguna idealna tudi zato, ker koralni greben ščiti pred valovi in je morje mirno, polno tropskih ribic in koral. Idealno za snorkljanje, vožnje s kajaki in kajtanje. Aitutaki je tudi zelo zelo miren otok, saj večina obiskovalcev pride le za par dni, ali pa v sklopu enodnevnega izleta. Zaradi še višjih cen pa večina tako ali tako ostane le na Rarotongi.
Atol Aitutaki je nekaj nenormalno lepega in kar ne morem verjet, da smo imeli pozimi 2017 možnost tukaj preživeti celih 8 dni. Na Aitutaki lahko poletite z Rarotonge, največjega otoka Cookovih otokov, do katerega se pride z direktnim letom iz Nove Zelandije, Francoske Polinezije, Los Angelesa in pa iz Avstralije. Ni poceni, ampak je pa sanjsko. Potopis in več tropskih fotk pa s klikom na gumb spodaj.
ICE DIAMOND BEACH, Islandija | črna vulkanska plaža posuta s kosi ledu
Slapovi, vulkani, vroči vrelci in gejzirji, ledeniki, kiti in še kaj – Islandija je raj za vse ljubitelje narave. In na Islandiji najdemo tudi prav zanimive plaže, kljub temu da na njih ne rastejo palme in je morje premrzlo za skok v vodo. Črna vulkanska plaža posuta s kosi ledu blizu svetovno znane ledeniške lagune Jökulsárlón je res nekaj posebnega.
Po Islandiji smo se z najetim avtom potepali avgusta 2007 in v 10 dneh prevozili slavno okrožno cesto po otoku, Ring Road. Laguna Jökulsárlón in plaža Ice diamond beach se nahajat na vzhodni strani otoka in sta bili vsekakor vrhunca tega potepa. Do Islandije sicer lahko pridete tudi z lastnim vozilom in trajektom, ali pa priletite v prestolnico Reykjavik iz večih EU letališč. Za obširen potopis pa kliknite na spodnji gumb.
MAYA BAY in LOH SAMA BAY, Tajska | krasna zaliva na otočki Koh Phi Phi Leh
Že takoj na začetku moram priznati, da nisem največji ljubitelj Tajske. Vseeno sem se tam znašla že 3x in kljub vsemu vsakič odkrila kakšen rajn kotiček. In čeprav so me zmotile trume turistov in vsepreveč motornih čolnov enostavno moram omeniti zaliva Maya Bay in Loh Sama Bay na otočku Koh Phi Phi Leh. Ker sta res rajska.
Maya Bay je za javnost zaprt predvidoma še do sredine leta 2021, z namenom regeneracije vodnega in obalnega ekosistema. Odločitev 100% podpiram in držim pesti, da bo v prihodnje režim dnevnih obiskovalcev omejen in drugače organiziran. Otok sicer najlažje obiščete s čolnom s sosednjega otoka Koh Phi Phi, do zaliva Maya Bay je potrebno še malce hoje. Potopis potovanja po Tajski iz Bangkoka in po otočkih zahodne obale pa lahko preberete s klikom na spodnji gumb.
PRAIA DA MARINHA, Portugalska | biser obale Algarve na jugu države
Po jesenskem road tripu po Portugalski leta 2016 sem se čisto zaljubila v obalo Algarve in še danes trdim, da je ena najlepših v Evropi. No, vsaj za moj okus. Spet, tudi tukaj ni fajn le ena sama plaža, ampak jih je malo morje, pa vseeno izpostavim eno bolj znanih in ikoničnih, Praia da Marinha. Oranžno rumeni klifi in skale, smaragdno zeleno in toplo morje (oktobra smo se še kopali) in dovolj prostora za vse obiskovalce, pa še krasna sprehajalna pot po vrhu klifa.
Po obali Algarve na jugu Portuglske bi se prav z lahkoto potepala par tednov, pa sigurno ne bi bil dolgčas. Mi smo jo obiskali v sklopu road tripa od severa do juga države, sicer pa lahko letite direktno v Faro ali pa Lagos. Vsekakor priporočam najem avta in pa kakšen izlet z ladjo – več o naši dogodivščini pa v potopisu s klikom na spodnji gumb.
PETITE ANSE, Sejšeli | osamljena plaža na otoku La Digue
Jp. Že druga plaža s Sejšelov na temlem seznamu. Ne morem si pomagat, ampak Sejšeli so nas res navdušili. Plaža Petite Anse morda za marsikoga ni najlepša v primerjavi z nekaterimi ostalimi na Sejšelih, a za nas je bil tole pravi mali raj. Do plaže se namreč pride izključno peš, zato je tam veliko manj ljudi. Le tu in tam kdo. En starejši gospod prodaja sveže kokose, če prideš dovolj zgodaj lahko zasedeš še prostor v senčki. Morje pa – za dol past lepo. Težko je še lepše. Zabavni visoki valovi, ampak previdnost ni odveč, še posebno z majhnimi otroci se ni preveč za hecat. Predvsem pa ta mir. Ko ne slišiš nič drugega kot šumenje morja.
Po sejšelskih otočkih smo se potepali spomladi 2019. Leteli smo iz Nemčije preko Dohe na glavni otok Mahe, potem pa s trajektom preko otoka Praslin na La Digue. Otok La Digue je prav poseben tudi zato, ker tu praktično ni motornega prometa, razen dostave do hotelov in restavracij in ga je prav prijetno odkrivati s sposojenim kolesom. Če nas še kdaj zanese na Sejšele, gremo vsekakor izključno na La Digue, ker je res res res ravno to kar iščemo, ko je treba napolniti baterije in se naužiti sonca in morja.
BAY OF ISLANDS, Nova Zelandija | prekrasne plaže na otoku Urupukapuka
Nova Zelandija morda res ne slovi po sanjskih plažah ampak verjamite mi, tudi teh smo med potovanjem po polotoku Northland na skrajnem severu severnega otoka srečali precej. In najlepše prav v čudovitem zalivu Bay of Islands, na otoku Urupukapuka. Po otoku so čudovite razgledne pohodniške poti in tudi mi smo prehodili južni del in slučajno naleteli na plažo pri kampu Sunset Bay. Beseda „kamp“ je v tem primeru sicer vezana na čudovit prostor tik ob plaži, velik le za par šotorov. Noro lep kamp prostor, do katerega se pride le peš ali pa s kajakom / čolnom.
Zaliv Bay of islands si drugače lahko ogledate v sklopu enodnevnega izleta iz mesta Paihia na celini, še lepše pa bo, če imate čas, da tu preživite par dni. Če imate srečo vidite tudi delfine in včasih celo orke. Izhodiščna točka za road trip po polotoku Northland je Auckland do katerega smo mi že parkrat leteli s prestopom v Singapurju. Potopis s tega potepanja pa preberite s klikom na spodnji gumb.
OTOK SYLT, Nemčija | očarljive severne plaže
Ste vedeli, da ima Nemčija čudovito obalo? No, jaz tudi dolgo nisem. Šele ko sem se preselila semle na sever sem jo začela odkrivati in se počasi zaljubila v kilometrske peščene plaže, posute s tipičnimi „košarami“, ki nas varujejo pred vetrom. V sipine porasle z mehko, v vetru plavajočo travo vseh možnih zelenih odtenkov. V divje valovito morje. V rdeče-bele svetilnike. V tišino in zvok galebov. In izmed vseh otokov in plaž, naju je poleti 2020 med daljšim road tripom po severu Nemčije najbolj navdušil prav otok Sylt.
Sylt je najbolj monden nemški otok, hkrati je tu tudi najbolj severna točka države. Na otok se pride ali z avtovlakom ali pa s trajektom z nemške celine, trajektna povezava pa je tudi s sosednjim danskim otokom Romo. Na Syltu je celo letališče kamor lahko poletite z večih nemških mest. Se splača tudi na sever, pa čeprav je morje bolj hladno, ima svoj čar. Potopis s Sylta pa spodaj na gumbu.
BOULDERS BEACH, Južna Afrika | sanjski zaliv in prikupna kolonija pingvinov
Bela peščena plaža, turkizno morje in mini pingvini? Ja, prosim. V Južni Afriki, na polotoku Cape najdemo prav takšno. Boulders beach s svojimi zalivi posejanimi z granitnimi okroglimi skalami je prekrasna že sama po sebi, kolonija afriških pingvinov pa obisk naredi še bolj zanimiv. Vsekakor ena lepših in bolj zanimivih plaž na jugu Afrike, predvsem zato ker ker iiiiiii pingvini so za znoret luštni.
Po Južni Afriki smo potovali z najetim avtom, v 3 tednih smo prevozili lepo število kilometrov med Johannesburgom in Capetownom. Ta čas mi ostaja v krasnem spominu tudi zato, ker je bil to moj prvi obisk podsaharske Afrike. Celoten potopis lahko preberete s klikom na spodnji gumb.
ANDA, Filipini | neobljudene plaže na vzhodnem delu otoka Bohol
Ste vedeli, da je na Filipinih preko 7000 otokov? Rajskim peščenim plažam kar ni konca in kraja. Tudi to je bil eden izmed razlogov, zakaj sem si prav Filipine izbrala za prvo potovanje s takrat 5-letnim Lu-jem kot samska mami. Kar tako, z nahrbtnikom. In videla sva res veliko sanjskih plaž. Pa vseeno, nama je bilo najbolj všeč prav v Andi. Zakaj? Ker sva imela svoj mir. Ker sva bila praktično sama na plaži cele dneve. Ker se večina turistov na otoku Bohol zasidra na bolj znanem Panglao in do Ande sploh ne pridejo. V glavnem, res dobra alternativa preobljudeni Aloni in ostalim tam okoli.
Midva sva spomladi 2017 iz Hong Konga priletela v Cebu, od koder sva s trajektom prišla na otok Bohol. Iz pristanišča do Ande sta še kakšni dobri 2 uri vožnje, saj morate prečkati celotni otok, ampak verjamite, dolga pot se splača. Poleg otokov Cebu in Bohol sva obiskala še Siquijor in Negros – celoten potopis pa lahko preberete s klikom na gumb spodaj.
EL-FANAR, Egipt | uživancija ob Rdečem morju na Sinajskem polotoku
Na Sharm el-Sheikh imam kljub temu, da je bolj pisan na kožo tistim, ki imajo radi velike hotele z animacijo in AI ponudbo, super spomine – imela sem namreč to srečo, da sem ga obiskala kar dvakrat in obakrat v spremstvu lokalcev. In nisem spala v omenjenih hotelskih kompleksih. Tako pač vedno najboljše doživiš državo in utrip kraja, prav gotovo vidiš marsikakšen bolj skriti kotiček. In med vsemi peščenimi plažami tam naokoli mi je daleč najljubša prav tale skalnata, El-Fanar. Zakaj? Zato ker je mirna. Zato ker te od norega podvodnega sveta Rdečega morja loči le par metrov in skok v morje, ki je tu takoj globoko in tudi če nisi potapljač, samo z masko vidiš čudovite korale in ribice. No, pa tudi koktejl bar je zraven.
V Sharm el-Sheikh leti cela kopica čarterskih letal iz Evrope, obisk priporočam v spomladanskem ali pa jesenskem času, predvsem pa je fino iti tudi malo na okrog po Sinajskem polotoku. Več o tem kaj vse lahko tam vidite in doživite pa preberite v potopisu, s klikom na spodnji gumb.
PULAU PERHENTIAN, Malezija | eni najlepših azijskih otokov
Tudi Malezija premore en kup res lepih plaž in med našim potovanjem najprej po Borneu, potem pa še z najetim avotm po malezijskem polotoku smo jih videli kar nekaj. A najbolj sta mi v spominu ostala prav otočka Perhentian, večji Besar in manjši Kecil. Resda je od našega obiska že kar nekaj let in morda je danes situacija drugačna, a takrat je bilo tam res rajsko. Dolga bela peščena plaža, objeta z zanimivimi skalami (dandanes me kar malce spominjajo na Sejšele), dovolj sence od palmami, super morje in podvodni svet par deset metrov od obale, predvsem pa prav nobene gneče.
Po Maleziji smo se potepali že davnega leta 2005, iz Evrope smo leteli v Kuala Lumpur, potem pa dodali še let na Borneo. Malezijski polotok smo raziskovali z najetim avtom kar je bilo za tisti čas kar nekako adrenalinsko, na Perhentiane pa smo se čisto zadnje dni odpeljali s hitrim čolnom iz Kuala Besut. Sicer se splača leteti npr tudi v Singapur, ali pa potovanju dodate še malo Tajske.
DUGI OTOK, Hrvaška | karibsko vzdušje v severni Dalmaciji
Nimate dovolj časa, denarja, volje, samozavesti za potovanje na drug konec sveta do tropskih plaž? Nič hudega. Zelo blizu doma najdemo namreč eno super alternativo. Z morjem kot na Karibih. In sicer kar na Hrvaškem, na manj obljudenem Dugem otoku. Na plaži Sakarun se najdejo mirni kotički v senci borovcev ali pa pod slamnatim senčnikom, za osvežitev je na voljo par beach barov, drugače pa v neposredni bližini plaže ni hotelov in ostalih namestitev – ravno zato, je plaža še vedno dokaj mirna in idealna tudi za majhne otroke.
Na Dugem Otoku smo poleti 2016 preživeli krasen teden in prav tale plaža nas je še posebno navdušila, saj je res nekako netipična za ta del Jadranskega morja. Na otok se najlažje pride s trajektom iz Zadra. Več o Dugem Otoku, ki nas je res očaral in je eden naših najljubših hrvaških otokov pa v potopisu s klikom na gumb.
VARADERO, Kuba | tropski raj na polotoku Hicacos
Na Kubi sem se z najetim avtom potepala že davnega leta 2003, malo za tem, ko se je država začela odpirati za mednarodne turiste. Je bilo še precej divje in pristno – ravno tako, kot mi je najbolj vešč na potovanjih. Čisto za konec potovanja smo par dni noge v zrak molili v Varaderu, ki je bil sicer že takrat eden med bolj razvitih predelov otoka, z več dražjimi hoteli. Nekako povsem ne-kubanski za tisti čas, ko smo drugje po državi komajda kaj dobili za pod zob v nekaterih restavracijah, ker enostavno ni bilo dovolj hrane. Sicer ideja Varadera ni čisto po mojem okusu, ampak mimo plaže pa pač res ne morem. Ker je sanjska. Morje okoli 30C. Mojito je bil 1$. Povsod glasba in pozitivna energija. Top.
Na Kubo lahko iz Evrope poletite z mnogimi direktnimi čarterskimi poleti, ali v Havano ali pa kar direktno v Varadero. Priporočam sicer najem avta, še bolj zabavno pa bo potovanje z javnimi prevozi, tisti, ki obožujete AI hotele pa boste prav tako prišli na svoj račun.
LAKOLK BEACH na otoku Romo, Danska | zabavna vožnja po plaži
Obala in plaže otoka Romo prav gotovo ne slovijo kot vizualno najlepše na svetu, ampak jih vseeno z veseljem uvrščam na tale seznam. Zakaj? Ker so idealne za offroad vožnjo po peščeni plaži. So tudi ene res redkih v Evropi, kjer je tovrstno početje sploh dovoljeno oziroma možno. Dostop do plaže je namreč prav enostaven in sploh plaža Lakolk slovi kot raj za zabavo na pesku. Prenočevanje na plaži ni dovoljeno, tako da se je treba po sončnem zahodu premaknit na drugo lokacijo.
Dansko sem obiskala že kar nekajkrat, na otoku Romo (ki je del narodnega parka Vadehavet) pa sva se potepala poleti 2019, v sklopu daljšega road trip potovanja po Skandinaviji in Baltiku. Sicer je otok s celino povezan z mostom in s tem lahko dostopen, lahko pa ga obiščete tudi s trajektom z otoka Sylt v Nemčiji. Potopis o Danski, vključujoč otok Romo, si lahko preberete s klikom na spodnji gumb.
Takole, za začetek se je nabralo kar nekaj rajskih plaž. Svet je lep in čudovito ga je spoznavati takole od blizu. Kljub vsemu, pa čeprav je bilo tudi tam zanimivo in lepo, nisem vključila nobene plaže z Maldivov, Indije, Vietnama, Avstralije, niti s Fidžija, pa tudi iz evropskega prostora sem prav gotovo kakšno lepo spustila. Ampak vse pač ne gre, in zgoraj omenjene imam v najlepših spominih. Sicer pa, komaj čakam da končno dodamo še kakšno! Na mojem osebnem spisku želja so na primer še japonska Okinawa, avstralski Whiteheavem, panamski otočki San Blas, sever Madagaskarja. Francoska Polinezija in kakšen Karibski otoček ali dva, no pa še kaj bi se našlo. Ima še kdo kakšno idejo?
Comments 2
Res lep nabor plaž. meni je uspelo biti na 3 naštetih. Mogoče se ne bi strnjal z Varaderom, je lepša Maria La Gorda na Zahodu ali pa playa Ancon pri Trinidadu. Upam, da kam spet odidete kmalu
Author
Zivjo, oo ja si predstavljam, da ima Kuba se cel kup res lepih plaz – mene pri Varaderu moti pac ker je ful turisticno, ampak mi smo bli tam res leta 2003 in je bil edino Varadero nekak poznan in nam je edino to padlo na pamet za tiste zadnje 3 dni potovanja mal na off preden smo odleteli domov 🙂 Bi sla se enkrat na Kubo, pomoje je precej drugace zdaj. Hvala, upam da vi tudi 🙂 Drzimo pesti!