Obisk narodnega parka Brijuni, ki ga stestavlja 14 otokov nedaleč od hrvaške Pule, je odlična ideja za vikend (ali pa tudi enodnevni) izlet, še posebno v spomladanskem ali pa jesenskem času. Brijuni so morda najbolj znani po nekdanjem protokolarnem objektu in poletni Titovi rezidenci, sicer pa si na največjem otoku Veliki Brijun lahko ogledamo še safari park, park dinozavrov, botanični vrt, golf igrišče, arheološke ostanke in sakralne objekte in se spočijemo na eni izmed plaž. Na otoku so tudi prenočišča, sicer pa večina obiskovalcev prispe v sklopu enodnevnega izleta z ladjo iz kraja Fažana. Več o tem kaj vse ponujajo Brijuni pa v nadaljevanju.
KAKO DO BRIJUNOV | izlet z ladjo iz Fažane
Obisk Brijunov (po slovensko Brioni) lahko združite s poletnim dopustom kjerkoli v Istri, ali pa se tja odpravite na vikend izlet iz Slovenije. Do FAŽANE, iz koder odrine ladja, sta iz Ljubljane približno 2uri vožnje. Kot že omenjeno sestavlja narodni park 14 otočkov, med katerimi so največji in najbolj znani MALI in VELIKI BRIJUN ter otok VANGA. Izlet iz Fažane zajema obisk otoka Veliki Brijun.
Vožnja z ladjo iz Fažane traja slabe pol ure, avto pa lahko pustite na večjem plažljivem PARKIRIŠČU v Fažani. VSTOPNICE lahko kupite že po internetu (pred odhodom obvezno tudi preverite vozni red ladje), ali pa v centru Fažane v pisarni Narodnega parka Brijuni. Povratna karta za 4h dolg IZLET NA OTOK VELIKI BRIJUN za odrasle stane okrog 25€, za otroke pa 12€, povratne karte za ladjo brez vodstva so cenejše, cena pa je odvisna tudi od sezone).
KAKO NAOKROG PO BRIJUNIH | vodeni ali samostojni izlet
Poleg zgoraj omenjenega 4-urnega VODENEGA IZLETA lahko otok Veliki Brijun obiščete seveda tudi na lastno pest, s katerokoli ladijsko povezavo. Če boste na vodenem izletu se po otoku prevažate v skupini, s turističnim vlakcem, ogledate pa si Mediteranski vrt, Safari park, stalno razstavo, znamenito staro oljko in še kaj. Po koncu izleta se lahko vrnete v Fažano z vodeno skupino ali poljubno dlje ostanete na otoku, kjer lahko mimogrede tudi prespite v enem izmed HOTELOV. Če se odločite za SAMOSTOJEN OBISK si lahko na otoku sposodite KOLO ali pa manjši ELEKTRIČNI AVTO, vsega skupaj je na otoku urejenih skoraj 20km poti.
SAFARI PARK | “Titove živali” in čudovita pokrajina
Za mnoge obiskovalce je prav SAFARI PARK, ki deluje kot nekakšen ZOO na prostem, eden izmed glavnih razlogov za obisk Brijunov. Park je bil zasnovan kot zatočišče in dom za živali, ki jh je Tito dobil v dar od različnih svetovnih državnikov, Tita danes seveda ni več, no, živali pa so ostale. Sama sicer nisem ravno ljubitelj živalskih vrtov, ampak tule sem preživela, ker imajo vsaj veliko prostora in niso v kletkah, ampak se prosto gibljejo po res lepem parku.
Med drugim vidite res veliko ZEBER, SLONA, znamenitega PAPAGAJA KOKIJA, PAVE, NOJE, OSLE, SRNE, GOVEDO, LAME, ŽELVE, KOZE pa še kaj. Mene je pač kot že rečeno, bolj navdušila pokrajina sama, predvsem zanimiva drevesa in rastlinje, ki te v mislih res popelje nekam ven iz Evrope. Vsekakor bo tole zadetek v polno za otroke, pa tudi za vse, ki si želijo malce eksotičnega pridiha nedaleč od doma.
PARK DINOZAVROV | dinozavrovi odtisi in maketa dinozavra v naravni velikosti
Blizu Safari parka si je priporočljivo ogledati še eno zanimivost, in sicer PARK DINOZAVROV. Tu vas čaka ENA SKULPTURA DINOZAVRA V NARAVNI VELIKOSTI s pripadajočim gnezdom in jajci, na skalanati obali pa lahko najdemo kar nekaj čisto pravih DINOZAVROVIH STOPINJ oziroma ODTISOV. Slednje so bile sicer odkrite na kar štirih otokih znotraj narodnega parka Brijuni, skupno kar okoli 200 odtisov.
MEDITERANSKI VRT | čudovit vrt s preko 150 različnimi avtohtonimi in eksotičnimi rastlinami in drevesi
Še en prekrasen park na otoku, ki so ga uredili leta 2007 na mestu kjer je nekoč stala drevesnica za potrebe ozelenjevanja otoka. Danes lahko tu opazujemo številna avtohtona in bolj eksotična drevesa, grme in okrasne rastline – skupno se nabere PREKO 150 RAZLIČNIH SORT, slednje pa je seveda najlepše opazovati spomladi oziroma poleti.
GOLF IGRIŠČE | edinstveno igrišče z 18-timi luknjami
Ker so bili Brijuni v prejšnjem stoletju pomembno mesto srečanj aristokratov in elite med drugim ni smelo manjkati tudi GOLF IGRIŠČE. Slednje je danes odprto za igralce vseh rangov, od profesionalnih do amaterjev in je res prav posebno, saj se igra na igrišču z 18-timi luknjami odvija praktično med zgoraj omenjenimi živalmi. Tudi na leteče žogice je potrebno biti previden, ko se gibljete v bližini igrišča.
STARA OLJKA | eno najstarejših oljčnih dreves na Mediteranu
Na Velikem Brijunu raste tudi ENA NAJSTAREJŠIH OLJK NA MEDITERANU, po karbonskih analizah je njena starost ocenjena na kar 1600 LET. Njena impresivna krošnja meri preko 20m v eno in okrog 8 v drugo smer, drevo pa še danes zori in vsako leto da približno 30kg pridelka.
SAKRALNA ZAPUŠČINA IN ARHEOLOŠKI OSTANKI | cerkve, vile, utrdbe
Čeprav je veliki Brijun velik le okrog 7m² najdemo tu prav lepo število arheoloških najdišč in ostankov. Obiščete lahko na primer sledeče: GRADINA (utrdba iz bronaste dobe z ohranjenimi tremi cirkularnimi zidovi, ki delujejo kot nekakšen labirint), RIMSKA VILA v zalivu verige (začetek gradnje sega že v 1.Stoletje p.n.š., zajemala pa je več različnih namenskih zgradb okoli zaliva, med drugim čudovito poletno rezidenco), KASTRUM (največje in najbolj pomembno arheološko najdišče na otoku iz različnih obdobij v zalivu Dobrika), CERKEV SV. MARIJE (zanimivi ostanki benediktinskega samostana in bazilike) in CERKEV SV. GERMANA.
PLAŽE | zalivi in plaže na otoku Veliki Brijun
Še posebno če Brijune obiščete v poletnem času, lahko računate na celodnevni obisk in si vzamete še kakšno uro ali dve po končanih ogledih za relaksacijo in skok v morje na eni izmed plaž. Slednjih na Velikem Brijuni ne manjka in prav zlahka se najde tudi bolj osamljene kotičke. Ljubitelji peščenih plaž se lahko ustavijo v ZALIVU SALUGA, kjer je dovolj sence pod borovci, urejen pa je tudi del z igriščem, namenjen družinam in otrokom, poleg tega je tu tudi bar in možnost sposoje določenim rekvizitov za igro.
KUĆA ZA BRODICE | interpretacijsko – izobraževalni center
V vili na vodi, zgrajena pod budnim očesom P. Kupelweiserja, ki je imel okrog leta 1900 v lasti brijunske otoke, je danes urejen še en zanimiv center, kjer si lahko ogledamo par razstav in se podučimo O ZGODOVINI BRIJUNOV, PODVODNEM SVETU, FLORI IN FAVNI IN OHRANJANJU NARAVE. Vila je bila preko 30 let tudi dom znanega zdravnika, zato je en del razstave posvečen tudi temu obdobju.
STALNE RAZSTAVE | freske, Tito, nagačene živali in še kaj
Na Velikem Brijunu si morate še posebno vsi ljubitelji zgodovine in naravoslovja ogledati še naslednje stalne razstave: ISTRSKE FRESKE IN GLAGOLJAŠKI NAPISI (ogledate si jih lahko v cerkvi Sv. Germana), SPOMINI STAREGA AVSTRIJCA (razstava posvečena Paul Kuperwieser-ju), FOTORAZSTAVA JOSIP BROZ TITO NA BRIJUNIH (legendarne fotografije protokolarnih obiskov na Brijunih in drugod po svetu), NARAVOSLOVNA IZLOŽBA (nagačene živali, nekoč podarjene Titu v dar, ki so poginile na Brijunih).
Izlet na Veliki Brijun je torej prav fajn zadeva na kakšen sončen spomladanski, polenti ali pa jesenski vikend. Seveda bo še lepše, če imate možnost tja kar med tednom ko je malo manj gneče, sicer pa se tudi čez vikend obiskovalci po otoku precej porazgubijo. Primerno tudi za družine z (manjpimi) otroki, lahko si s sabo prinesite malico za piknik na plaži, prostora je dovolj. Na Brijune se sigurno še kdaj vrnem.