Že dober teden smo se potepali po Gruziji, preden smo prispeli v Tbilisi. V Gruzijo smo se namreč z našim v kamper predelanim LR Defenderjem pripeljali iz domače Kranjske Gore. Najprej smo se ustavili v Batumiju, potem par dni raziskovali čudovito okolico Mestie in Ushgulija v pokrajini Svaneti, nato pa mimo kanjona Martvili in mesta Kutaisi zapeljali v staro mestno jedro gruzijske prestolnice. Od Tbilisija iskreno nismo veliko pričakovali. Malo zato, ker pred prihodom nismo imeli časa intenzivno raziskovati, kaj mesto sploh ponuja, malo pa tudi zato ker nas na tovrstnih overland potovanjih vedno bolj vleče v naravo kot v mesta. Kljub temu se je postanek ponujal sam od sebe, cesta proti hribovitem območju Kazbegi nas je namreč tako ali tako peljala tu mimo. In veste kaj? Tbilisi nas je vrgel na rit s svojo arhitekturo, pisanimi fasadmi, prepletom stilov in različnih obdobij, odličnimi restavracijami in bari predvsem pa z nekim čisto posebnim sproščenim poletnim vzdušjem. Prespali smo dvakrat, in sicer v krasnem apartmaju v preko 300 let stari hiši ter se v slabih treh dneh naužili veliko lepega. Neplanirano smo se v Tbilisiju ponovno ustavili kakšen teden kasneje, ko smo bili na poti v Armenijo in smo, sicer zaman, iskali en dotičen avto del. Kljub neuspešni misiji, smo na račun tega videli še druge predele mesta in obiskali nekaj bolj tehničnih trgvin, kar je bila tudi zanimiva izkušnja. V tem prispevku vas torej v besedi in sliki peljem v Tbilisi!
potopis | družinsko potovanje OBALA ČRNEGA MORJA, Turčija: divje kampiranje z Defenderjem
Za letošnje pozno poletje smo si zadali nekaj prav posebnega. 5-6 tedenski road trip do Gruzije in Armenije ter nazaj do Slovenije. Z našim, v kamper predelanim Defenderjem, s 3-letno Milo in takrat 6-mesečnim Leom. Za nekatere nočna mora, za nas pa nepozabna dogodivščina. Iz Slovenije nas je pot vodila čez Hrvaško, Srbijo in Bolgarijo do Turčije, kjer smo končno malo upočasnili tempo. V gruzijski Batumi smo prispeli enajsti dan odkar smo štartali iz Kranjske Gore. Ta del Turčije nas je navdušil z divjimi, žal sicer velikokrat tudi umazanimi, plažami in noro hribovito pokrajino, kjer smo našli še popolnoma neturistične planote, osamljene gozdove in enkratne razgledne gorske ceste. Všeč nam je bilo. Zelo. Črno morje namreč sploh ni tako črno, kot se sliši. Daleč od tega. Črno morje je prav privlačnih turkiznih odtenkov, je idealno za poletno kopanje, mesteca ob obali so zanimiva in povečini prav prikupna. Čeprav nismo uspeli videti vsega, bom v prispevku vseeno omenila tudi ostale zanimive lokacije, ki smo jih mi tokrat preskočili. Tule vas torej čaka res izčrpen prispevek o turški obali in zaledju Črnega morja.
AUGSBURG, Nemčija | družinski vikend izlet na Bavarsko
Lansko leto smo takle čas z mojim ogromnim trebuhom odkrivali bavarski Regensburg, za letošnji tradicionalni družinski izlet v Nemčijo pa smo si izbrali najstarejše in tretje največje bavarsko mesto, Augsburg. Midva sva tu enkrat na hitro že bila, in sicer v predbožičnem času, ko sva odkrivala čare nemške romantične ceste, tokrat pa sva si zaželela mesto doživeti še v jesenskih barvah in z otroki. Z nami je bil poleg Mile in Lea tudi Lu, ki je zadnji dan z vlakom iz Minhna odpotoval domov na sever države, saj so se zaključevale njegove dvotedenske jesenske počitnice. Vzeli smo si kar pet dni časa, vključno s peturno vožnjo iz Kranjske Gore, in to nam je omogočilo res veliko raziskovanja v bolj počasnem tempu. Augsburg ponuja namreč ogromno zanimivega in po dolgem času nam je res pasalo takole uživati v enem izmed večjih nemških mest. Poleg tega pa se Augsburg nahaja na odlični lokaciji – le slabo uro stran od centralnega Minhna ter pol ure od Legolanda, v bližnji okolici pa je tudi veliko očarljivih manjših krajev, tako da lahko obisk priročno kombinirate z obiskom kakšne druge destinacije ali pa mesto vključite v postanek na road tripu po južni Nemčiji. V tokratnem prispevku gremo torej v nemški Augsburg!
KAVKAZ OVERLAND | 3,2,1, gremo proti vzhodu!
3,2,1 gremo. Končno. Prvi pravi road trip z obema, Milo in Leom. Nekam daleč. In za kar 5 tednov. Čeprav sem na porodniški, si je bilo tehle 5 tednov težko izboriti. Ko prenavljaš hišo je pač vedno nekaj in tudi sedaj smo omejeni z datumom povratka. Zato tokrat ni bilo druge kot da odrinemo takole avgusta, sredi največje gneče in vročine. No, kljub temu upam, da bo na cilju malce prijetnejša klima in malo manj gneče kot drugod po Evropi. Kam in kako torej sploh gremo? In zakaj ravno tja? Ja, dolgo sem skrivala, peščica vas je vmes uganila, večina pa vas je brcnila v temo. Končno si lahko tule malo več preberete.
Zavrtimo najprej čas malo nazaj. Zima 2024, zadnji tedni nosečnosti. Jaz že malo naveličana ogromnega trebuha (mimogrede, a je v tretje zmeraj tako ogromen, ali sem samo jaz imela takšno čast?) in z mislimi pri poletju. Bomo letos uspeli kam dlje na pot? Že dolgo nismo bili. Ker ni bil pravi čas. Ker prenavljamo hišo. Zaradi bolezni moje mame. Ker sem zanosila. Ker ker ker. Vedno je bilo nekaj in zadnje časa smo res veliko doma. Saj je tudi doma fino. Res je, in hvaležni smo za to. Ampak vseeno. Misli so nama uhajale na Japonsko. Tako sem si želeleta tistega sushija in vseh ostalih dobrot, ki jih v nosečnosti ne smeš jesti. Vsak teden sem spremljala cene letalskih kart. Brala sem bloge, listala knjige, se slinila nad fotkami hrane. Počasi se mi je v glavi snoval itinerar. Šli bi za dober mesec. Spotoma bi šli še na hitro v Južno Korejo. Drago bo. Še posebno ker tam ne mislimo šparati in česa dobrega spustiti. Drago bo torej. Prenavljamo hišo. Bad combo.
Kmalu sva ugotovila da letos tole pač ne bo šlo. Ne zaradi majhnih otrok, kot bi morda kdo sprva pomislil, pač pa enostavno zaradi financ. Gremo torej nekam drugam. Gremo z Defenderjem. Slednji je zadnje leto odlično opravljal vlogo delavnega vozila za prevoz najrazličnejših stvari in odvoz materiala pri prenovi hiše. Naslednje tedne pa bo zopet naš dom na kolesih. Kam torej. Okvirno sva vedela, da lahko gremo nekako avgusta in septembra. Po Skandinaviji sva že bila, večkrat. Baltske države tudi. Na jugu Evrope je reees gneča in reees vroče. Španija in Italija torej odpadeta. Po Balkanu smo z Milo že bili. Francija je takorekoč naš drugi dom in tja letimo spet decembra. V igri je bila tudi Grčija. Ampak Grčija avgusta? Ne vem.
Pa sva gledala malo dlje. Proti vzhodu. Ker, priznam, jaz rabim malo kulturnega šoka. In s prstom sva po zemljevidu prišla do Gruzije. Hribi. Ne bo tako vroče. Ravno prav zluknjane ceste za naš avto. Hrana. Vino. Dobro, nimajo sushija, imajo pa sigurno kaj drugega slastnega. Predvsem pa divje kampiranje. Tam je namreč dovoljeno. Tista sladka svoboda. To je to! Gremo.
Tokrat je naš plan, da nimamo plana. Malo heca in veliko resnice. Tako slabo pripravljeni na pot, kot smo tokrat, že dolgo nismo bili. Med prenovo hiše, vzdrževanjem vrta, dojenčkom in sveže pečeno 3-letnico, ki čez poletje ni v vrtcu enostavno ni bilo časa za podrobno planiranje. Prebrala sem nekaj blogov, pogledala nekaj vlogov, si zapisala nekaj pomembnih informacij glede cestnin in denarnih valut v vsaki državi, na zemljevidu sem si označila nekaj zanimivih lokacij za oglede, pohode in prenočišča. Nekaj je, ampak daleč od tega, da bi imeli konkreten plan. Še dobro da imamo kar nekaj časa in se nam ne bo tako zelo mudilo. Bomo že sproti gruntali, kam naprej.
Po tem grobem planu bomo najprej dober teden potovali do Batumija v Gruziji. Čez Hrvaško, Srbijo in Bolgarijo bomo bolj brzeli, tam nekje za Istanbulom pa malo upočasnimo. V Istanbulu sva midva že bila, lansko leto smo ga na hitro obiskali tudi z Milo. Tokrat nas postanek torej ne pritegne. Bolj nas zanima turška obala Črnega morja. O njej namreč ne vemo prav veliko in res se veseliva nečesa novega, manj poznanega. Z obale morda zavijemo tudi malo v notranjost, med gričke čajnih plantaž. V Gruziji si želimo predvsem narave, divjega kampiranja ob prijetnejših temperaturah, pa tudi spoznavanja z njihovo izvrstno kulinariko. Za Gruzijo računamo vsaj dva tedna, raje malo več. Če bo čas in volja in če ne bo prevroče, na hitro skočimo še v Armenijo. Slednja ni prav velika, a zdi se, da ponuja marsikaj zanimivega. Pot nas bo proti Sloveniji vodila čez centralno Turčijo, morda se ustavimo v Kapadokiji. Potem pa spet bolj brzinsko domov.
Potujemo z našim LR Defenderjem, v katerem imamo vse kar rabimo za preprosto življenje na poti. V njem spimo, kuhamo, pripelje nas od A do B, vmes pa še malo izven tistih najbolj zvoženih poti. Seveda bi s poletom v Gruzijo prišparali ogromno časa, a nam to ni bistveno. Včasih ti namreč sama pot do cilja da več kot dejanski cilj. Če vas zanima kakšen setup imamo za overland potovanja z malčico in dojenčkom si več preberite tukaj. Sicer pa objavim še kaj več na to temo, ko se vrnemo. V teh tednih na poti bomo večinoma na divje kampirali, tu in tam pa bomo prenočili tudi v kakšnem kampu. Če bo prevroče, bomo verjetno za kakšno noč najeli tudi stanovanje ali si privoščili hotelsko sobo.
Domov torej pridemo nekje sredi septembra, Mila se vrne v vrtec, na hiši se bo na polno nadaljevalo z deli, midva z Leom pa bova izkoristila še zadnje izdihljaje poletja. 5 tednov se za marsikoga sliši veliko, a v bistvu zelo hitro mine in kmalu bomo spet nazaj v vsakodnevnem ritmu v naši kranjskogorski idili. Lepo je doma, a vsake toliko je lepo tudi kje drugje :).
Kot vedno lahko našo pot in dogodivščine spremljate na socialnih medijih. Instagramu in Facebooku.
REGENSBURG, Nemčija | vikend izlet na Bavarsko
Lanskega oktobra smo se spet kar dvakrat mudili v Nemčiji, na prvem obisku smo prenočili v nam res dobro poznanem mestu Munchen, na drugem pa smo si končno prvič ogledali znameniti Regensburg. Skoraj 11 let sem živela v Nemčiji, pa mi ga do sedaj nikakor ni uspelo obiskati, zato sem se tokratnega izleta še posebno veselila. Četrto največje bavarsko mesto nas je navdušilo s svojo bogato srednjeveško zgodovino, mogočno reko Donavo, zanimivim starim mestnim jedrom polnim prijetnih barov, restavracij in trgovinic, krasno arhitekturo in živahnim sobotnim vzdušjem. Postanek priporočam vsem, ki se mudite v tistih koncih države, več o tem, kaj vse si v Regensburgu lahko ogledate in počnete pa v nadaljevanju prispevka.
Dobrodošel, Leo
Tečejo tedni, tečejo meseci, jaz pa še vedno ne uspem do konca spisat kakšnega novega prispevka. Obljubim, da bo kmalu več vsebine tudi tukaj na blogu, ampak zaenkat imam vsaj dober izgovor za trenutno tišino. Pred dobrim mesecem sem namreč še tretjič postala mama! V prvi vrsti je bil tole vedno (družinski) potovalni blog in sebe, svojih bližnjih ter naših osebnih dogodkov nikoli nisem preveč javno izpostavljala. Pa vseeno se mi zdi, da se z nekaterimi izmed zvestih bralcev v zadnjih skoraj devetih letih bloganja že kar poznamo, zato za vse vas tale prispevek z malenkost bolj osebno noto.
potopis | družinsko potovanje: KATAR – Doha v 6 dneh
Za naše zadnje potovanje z letalom preden Mila upihne drugo svečko smo si letos maja spontano izbrali 6-dnevni oddih v vroči katarski Dohi. Tako smo torej še zadnjič plačali polno ceno le za dve letalski karti in si privoščili nekaj dni raziskovanja in uživanja v malo dražjem hotelu z bazenom in privatno plažo. Fun fact: nevede je bil z nami tudi bodoči družinski član, ki se nam pridruži enkrat januarja. Doho smo izbrali predvsem zaradi časovno in cenovno ugodne povezave, vse skupaj smo namreč rezervirali le dober teden pred odhodom, pa tudi zaradi zagotovljenega sončnega vremena. Letošnja pomlad je bila namreč izredno deževna in hladna, Doha pa nas je pričakala s preko 40 stopinjami – na srečo je tamkajšnjo suho vročino veliko lažje prenašati kot naša vlažna vroča poletja, tako da se nam ni zdelo prehudo. Obiskali smo najbolj znane predele in znamenitosti mesta, več o slednjih pa preberite v potopisu v nadaljevanju.
TOURISTANBUL | brezplačen izlet z letališča v mesto Istanbul, Turčija
Ste že slišali za Touristanbul? Super zadeva za vse, ki potujejo v svet preko istanbulskega letališča in imajo daljši postanek med poleti. Točno en teden nazaj smo se tudi mi preko Istanbula vračali domov iz vroče katarske Dohe in ker smo leteli s Turkish Airlines ter imeli daljši postanek pred letom v Ljubljano, smo se z veseljem pridružili tej brezplačni organizirani oziroma vodeni turi po mestu. Sicer smo želeli jutranjo povezavo naprej v Ljubljano, a je bil let že popolnoma zaseden, zato nam ni preostalo drugega kot rezervirati večernega. Več o tem, kdo je upravičen do Touristanbul izletov, kako jih rezervirati, katerega zbrati in kako smo se imeli mi pa v nadaljevanju tega prispevka.
potopis | družinsko potovanje: DUBAJ v enem tednu z otroki
Dubaj. Mesto, ki je v zadnjih par desetletjih nastalo praktično iz nič. Tam, kjer je bila nekoč puščava se danes bohotijo visoke stolpnice, med njimi trenutno tudi najvišja na svetu. Mesto, ki me nekako nikoli ni pritegnilo, mesto ki se mi je vedno zdelo preveč umetno, preveč instant, preveč moderno, premalo osebno, premalo simpatično. Mesto, obiska katerega sem se vsa ta leta uspešno izogibala, ker me njegova zgodba oziroma koncept enostavno ni prepričal. Mesto, ki sem se ga vseeno odločila obiskati za prvo mami & hči potovanje z danes 1-letno Milo, in to kar za cel teden – ker je varno, razvito, ni preveč daleč, so marca prijetne temperature, se lahko kopamo tako v morju kot tudi v bazenu, je veliko zanimivega za otroke tako kot tudi za starše. Prav to mesto me je presenetilo v najboljšem možnem smislu! Moja pričakovanja so bila resda nizka, pa vseeno. Danes lahko rečem samo, oprosti Dubaj, delala sem ti krivico. V bistvu si eno najboljših oziroma vsaj eno najbolj posebnih mest na svetu in res em hvaležna za tale teden v katerem sva precej uspešno pokombinirali lenarjenje na plaži in raziskovanje mesta. Povsem nepričakovano v najboljši možni družbi, saj sta se nama pridružili še kolegica in njena punčka, ki je le štiri mesece starejša od Mile. Več o tem, zakaj in kako v Dubaj (z otroki), kaj si ogledati v enem tednu, kje izbrati hotel, kakšne so cene, kaj nam je bilo najbolj všeč (in kaj nam ni bilo) in še kaj pa v nadaljevanju tega prispevka.
poceni v DUBAJ | brezplačne in cenovno ugodne aktivnosti ter doživetja
Dubaj. Mesto presežkov in najvišjih zgradb na svetu, dom najbolj norih hotelov, najdražjih avtomobilov, prestižnih trgovin, davčna oaza sredi puščave, ki zadnja desetletja uspešno privablja nekatere najbogatejše zemljane. Dubaj resda slovi kot prestižno mesto, kjer je vse drago in za mnoge nedosegljivo. Pa je res? No, vsekakor se da tule zapraviti tudi več sto evrov na dan, se pa da mesto doživeti tudi popolnoma drugače. Zato tudi najprej objavljam tale prispevek, kjer vam predstavim različne brezplačne in cenovno ugodne aktivnosti v Dubaju, dodajam pa še par nasvetov za denarnici prijazno bivanje.