Za naš prvi pravi družinski road trip s takrat 3-mesečno Milo smo si izbrali Francijo. Pot nas je s severa Nemčije vodila preko Nizozemske in Belgije do francoske obale, kjer smo prvič prespali v bližini mesta Calais, potem pa nadaljevali proti zahodu. Spremljali so nas dramatični klifi in peščeni zalivi, simpatične vasice, slikovita ribiška mesta, bogata kmetijska posestva, zgodovinsko pomembni kraji pa še kaj bi se našlo. Ker je bil fokus našega tokratnega road tripa sicer Bretanija, cilj pa naš drugi dom na otoku Ile de Re, smo Normandijo prevozili bolj na hitro in nekaj zanimivosti, predvsem tistih, ki ležijo bolj v notranjosti dežele, pustili za kdaj drugič. Nekaj slednjih pa v potopisu vseeno omenim za vse, ki si za ogled teh krajev privoščite več časa.
Kraji: Dunkirk, Cap Blanc Nez, Cap Gris Nez, Berck-sur-mer, Etretat, Le Havre, Honfleur, Deauville, D day plaže, Le Mont Saint Michel
Kako: z Defenderjem
Prenočišča: kampiranje
PO NORMANDIJI SMO POTOVALI, KO JE IMELA MILA 3 MESECE. PREBERI VEČ O NAŠEM ROAD TRIPU & NORMANDIJI Z OTROKI.
CAP BLANC NEZ | “rt belega nosu”
Čudoviti rt na obali COTE D´OPAL blizu mesta CALAIS je bil naša prva prava postojanka, kjer smo ostali dve noči. Datumsko gledano smo se prvo jutro zbudili ravno na najino 4. obletnico, zato sva namenoma izbrala tole krasno plažo, blizu katere se nahaja kamp CAMPING CAP BLANC NEZ. Idealno za našo čisto PRVO NOČ V STREŠNEM ŠOTORU z Milo. Spali smo odlično, Mila pri svojih ravno dopoljnjenih treh mesecih sicer še nima ustaljenega ritma, pa vseeno ponavadi zaspi nekako med 7 in 8 zvečer, ponoči se zbudi 2-3x, ampak nič kar bi nama povzročalo neprespane noči in posledično utrujenost naslednji dan.
CAP BLANC NEZ v prevodu pomeni „rt belega nosu“, s čimer je vsekakor mišljena mogočna, preko 130 visoka, KREDASTA PEČINA, ki se dviga nad zanimivo peščeno plažo. Na vrhu pečina je v spomin bojem v prvi svetovni vojni postavljen OBELISK, do katerega vodi panoramska sprehajalna pot.
Ker so tile kraji povsem drugačni od obale ob Sredozemskem morju, katere smo bolj vajeni, so predvsem mene še toliko bolj začarali s svojimi doooolgimi peščenimi plažami, mogočnimi klifi porasli s plapolajočo travo, čudovitimi barvnimi odtenki ob sončnem zahodu in pa seveda z ogromnimi razlikami nivoja morja med plimovanjem, ki tule zares pokaže svojo moč.
CAP GRIS NEZ | “rt sivega nosu”
Po prvih dveh nočeh in enem celem dnevu brezdelja in uživanja na plaži je bil čas za premik proti zahodu, prvi postanek pa smo naredili po le nekaj kilometrih. No, vsaj poskusili smo. CAP GRIS NEZ, ali „rt sivega nosu“ kot pravi prevod, je še en čudovit kraj na obali severne Francije, ki se nahaja le dobrih 30km zračne linije od Anglije. Žal dostop do plaže v času našega obiska ni bil mogoč, saj so območje deminirali – ja, še vedno se dandanes tu naokoli očitno najde kakšna neeksplodirana mina oziroma bomba. Kratek postanek na plaži smo si torej privoščili malce kasneje. Če ste v okolici pa vseeno priporočam obisk, z vrha klifov je izgledalo prav luštno.
BERCK-SUR-MER | priljubljeno obalno letovišče
Naslednji postanek smo naredili v obalnem kraju BERCK, kjer prav tako ne manjka peščenih plaž in impresivnih travnatih sipin. Nekdanje STARO RIBIŠKO MESTO se je do danes razvilo v pravo poletno letoviško oazo z dolgo promenado ob kateri ne manjka trgovinic, barov in restavracij ter raznorazne ponudbe za obiskovalce vseh generacij.
Vsakič ko se znajdem na FRANCOSKI ATLANTSKI OBALI sem očarana nad temi krasnimi starinskimi VRTILJAKI, vožnjo na katerih si otroci (no, pa tudi starejši) z veseljem privoščijo v kateremkoli delu dneva.
Mi smo si tule sicer namesto vožnje na vrtiljaku privoščili eno malce bolj KULINARIČNO OBARVANO IZKUŠNJO. In sicer, OCVRT KROMPIRČEK oziroma POMFRIT, ki je tule res nekaj posebnega, dobite pa ga v posebnih restavracijah in na stojnicah z napisom FRITERIE.
Obisk t.i. Friterie je obvezen v teh koncih Francije, krompirček mogoče že izgleda kot marikje drugje, a okus je vseeno nekaj posebnega. Najstarejša znana Friterie se sicer baje nahaja v belgijskem Antwerpnu, sicer pa jih najdemo tudi na Nizozemskem. Poleg krompirčka pa je ponavadi na izbiro tudi kakšen hamburger, sendvič, klobasice, tudi solata in ja, za tiste najpogumnejše obstaja tudi sendvič bageta z ocvrtnim krompirkčkom. Dobesedno.
ROUEN | čudovito srednjeveško mesto
S polnimi želodci smo ob obali nadaljevali pot proti zahodu in obisk srednjeveškega mesta ROUEN, ki se nahaja nekaj deset kilometrov od obale v smeri Pariza, tokrat namenoma izpustili. Sicer si tukaj lahko ogledate mogočno KATEDRALO, astronomsko uro GROS HORLOGE, gotsko SODNO PALAČO, obiščete lahko številne muzeje in se sprehajate po očarljivih ulicah STAREGA MESTNEGA JEDRA, kjer stojijo najlepše hiše v tipičnem stilu PREDALČNE LESENE GRADNJE ali pa po parku JARDIN DES PLANTES.
GIVERNY & CHATEAU GAILLARD | Monetova hiša in zanimiv srednjeveški grad
Če se iz mesta Rouen peljete še približno 45minut v smeri Pariza si lahko ogledate še enkraten SREDNJEVEŠKI GRAD CHATEAU GAILLARD, če dodate še pol ure vožnje pa lahko obiščete še vasico GIVERNY, ki je zaslovela na račun svetovno znanih slik priznanega francoskega slikarja CLAUDE MONET-a. Slednji je tu živel zadnjih nekaj deset let svojega življenja in si z nekaterimi ostalimi umetniki delil inspiracijo, ki jo ponuja čudovita pokrajina Normandije. Danes lahko vsi ljubitelji umetnosti obiščete MONETOVO HIŠO IN VRT z jezerci, mostički, lokvanji, cvetlicami in ostalim zelenjem. Za nas sta bili tudi ti dve točki preveč s poti in smo raje ostali bolj ob obali.
ETRETAT | najbolj znani klifi v Franciji
Na poti do svetovno znanih klifov pri kraju ETRETAT smo se na hitro ustavili še v obalnem mestecu FECAMP in sicer pri rtu CAP FAGNET – krasna pokrajina in enkratni razgledi, pa tudi manj obiskovalcev kot pričakovano, tako da priporočam postanek. Sicer smo glede gneče imeli kar srečo tudi v Etretat, si pa predstavljam da je tule precej živahno julija in avgusta, morda tudi večji problem s parkiranjem.
Gotovo najbolj znani klifi v celotni Franciji so nas, kljub dejstvu, da je tole ena najcečjih turističnih točk daleč naokoli, naravnost navdušili. Ta belina kredastih klifov v kombinaciji z zeleno travnato preprogo na vrhu in lesketajočim odsevov morja spodaj je pač nekaj posebnega. Poleg znamenitih klifov na 140km dolgi obali COTE D`ALBATRE lahko tu občudujemo še TRI NARAVNE OBOKE in eno špičasto OSAMELO SKALO, ki se dviga iz morja. Prav ta motiv najdemo tudi na številnih slikah znanih slikarjev, kraj se pojavlja tudi v romanih.
Vse skupaj si lahko ogledate ali z vrha klifov kjer poteka PANORAMSKA SPREHAJALNA POT ali pa z glavne plaže v mestu samem. No, ali pa izberete kar oboje seveda. Če pridete dol v mestece se sprehodite še malo naokoli, je res prav prijetno, pa tudi plaža je luštna tako za kopanje kot za krajši počitek. Ogledate si lahko tudi zanimive vrtove na pobočjih klifa, LES JARDINS D`ETRETAT.
HONFLEUR IN DEAUVILLE | očarljivi mesteci blizu pristaniškega mesta Le Havre
Obisk večjega PRISTANIŠKEGA MESTA LE HAVRE smo tokrat preskočili in se raje na hitro ustavili v čudovitem mestecu HONFLEUR, ki se nahaja na drugi strani kanala REKE SENE, kasneje pa smo se sprehodili še po mestecu DEAUVILLE, prav tako ob obali. Oba kraja slovita po čudoviti arhitekturi in prijetnem vzdušju, zato postanek vsaj v enem izmed obeh vsekakor priporočam.
DAN D PLAŽE | prizorišča iz 2. svet. vojne
Ljubitelji zgodovine verjetno ne potrebujete dodatne razlage, za vse ostale pa hitro pojasnilo – DAN D označuje 6.junij 1944, dan, ko so zavezniške sile pričele z izvajanjem največjega izkrcanja v zgodovini človeštva in se s tem uspešno postavile po robu takratni nacistični Nemčiji. V bistvu se gre za 5 PLAŽ, in sicer UTAH, OMAHA, GOLD, JUNO in SWORD, ki ležijo na območju okrog 70 kilometrov severno od krajev Caen in Saint-Lo.
MONT SAINT -MICHEL | enkratno UNESCO-vo mesto z markantnim samostanom
Mont Saint Michel. Znamenito UNESCO-vo mesto na otoku, za katerega se na kakšnih fotografijah včasih zdi, da je fotomontaža, pa seveda ni. Mesto, ki vsekakor spada med top 5 turističnih atrakcij v Franciji. Zdaj smo tu. In dežuje. Kaj dežuje, lije kot iz škafa. Malo počakamo, a nič ne izgleda da bo kmalu kaj boljše. S ceste vidimo le zamazan obris tega spektakularnega kraja s SREDNJEVEŠKIM SAMOSTANOM. In se odločimo, da se odpeljemo naprej in se vrnemo kdaj drugič.
OBISK je namreč mogoč le po posebnem protokolu in le ob določenih urah dneva, ko se morje spusti, saj lahko razlika med plimo in oseko v teh krajih doseže tudi do 8 metrov. Tako je otok, na katerem živi le kakšnih 40 prebivalcev, odrezan od kopnega in dostop ni mogoč. Avto je zatorej potrebno pustiti na posebnem PARKIRIŠČU ter ali s shuttle busom ali s kolesom ali pa peš do vstopne točke. Nekako nam ni preveč dišalo v tem dežju in s 3-mesečnim dojenčkom. Atrakcija gor, atrakcija dol, verjetno ne bi imeli preveč zabavnega popoldneva. Saj smo večkrat v Franciji in gotovo bo še kdaj prilika.
Naslednji dan se je zjasnilo in našo pot smo nadaljevali proti zahodu. A ker je prav tule nekje meja med NORMANDIJO in BRETANIJO, več o naši road trip dogodivščini v teh koncih Francije prihaja torej v naslednjem potopisu. Naša tokratna Normandija je bila torej kratka a sladka, vsekakor pa super izbira za začetek tega malce daljšega prvega družinskega road tripa z Milo. Pridemo spet! V Bretaniji smo malo upočasnili tempo in hkrati videli in doživeli res ogromno lepega.
Comments 10
Super potopis! Vaš blog stalno prebiram in ker se v avgustu odpravljamo v Bretanijo komaj čakam še drugi del zgodbe. Morda lahko delite pot oz glavne točke po Bretaniji? Hvala in lep pozdrav, ter veliko novih poti!
Super potopis! Vaš blog stalno prebiram in ker se v avgustu odpravljamo v Bretanijo komaj čakam še drugi del zgodbe. Morda lahko delite pot oz glavne točke na poti?Hvala in lep pozdrav, ter veliko novih poti!
Author
o hvala Urska!
Ful sem pozna in mi nikakor ne znese dokoncat potopisa o Bretaniji – ce imate FB lahko poiscete mojo blog stran (Placesandnotes) in poiscete objave meseca septembra 2021 – sem kar sproti objavljala pa lahko vidite naso pot. Sicer imam tudi na Instagramu med highlighti “France” vse storyje iz Normandije in Bretanije.
Potopis pa upam da kmalu objavim ampak dvomim da pred vasim odhodom – ce vas kaj konkretno zanima lahko tudi kar tu vprasate. Sicer smo sli pa tako grobo gledano ob obali iz Mont Saint Michela vse do otoka Ile de Re. Res res res lepi konci, super se boste meli 🙂
lp,
Katja
Hvala za tole Normandijo. Sem pogrešil Bretanjo, a jo vendarle rekonstruiral po FB.
Za konec avgusta namreč pripravljam road trip po teh dveh pokrajinah z izhodiščem in ciljem v Parizu. Seveda sem pregledal še vse mogoče vire in sestavil tole: https://en.mapy.cz/s/lacefatafa.
Bo preveč za slabih sedem dni? Po 300 km in pet ur vožnje?
Šele drugič (lani po Bosni in Hercegovini) grem takole in ne vem, koliko te tudi kakšni ogledi zamudijo – o, kako luštno je z agencijo, ko ti ni treba nič misliti :). No, resno, tule nanesejo mnogi “izleti” na razne rte in plaže, tja in nazaj, kjer bi lahko kaj izpustil, a menda je tukaj ravno to “to”. Kako pa bo skrajšal osnovni krog (bolj elipso), pa tudi ne vem.
Lep pozdrav, France (ja, vem, z mojim imenom bodo “en France” heci)
Author
Pozdravljen France!
Hehe ime mate tapravo ja 🙂 Zal prispevek o Bretaniji se ni objavljen oziroma dokoncan. Upam da v naslednjih tednih, tako da lahko cez kaksen mesec se enkrat pokukate na blog. Sem si pogledala vaso pot – sicer bo kar veliko za videt v 14 dneh ampak gotovo ni nemogoce. Avgusta je tudi dolg dan. Ce vam voznja ni problem, bo cisto v redu. Saj lahko sproti kaj izpustite ce vam bo prehud tempo. Tule je vsekakor prav lustno na svoje, brez agencije 🙂 Pomaga sicer ce znate vsaj par osnovnih besed francoscine, ker z anglescino se zal ne pride vedno dalec.
Pri tocki 11 bi v primeru lepega vremena dodala izlet na otocje Glenan, ker je res kot na Karibih. Brest se mi osebno ni zdel nic kaj posebnega. Pri 28 ne izpustite se znamenite hiske med dvema skalama (Castel Muir, v Plougrescant). Pri 29 si lahko pogledate se otocke Ile Brehat (ce ni casa za skok na otocke, jih lahko vidite s kaksne sprehajalne razgledne poti ob obali). Med 35 in 36 sva midva zavila se v mestece Cancale, ki slovi po trznici z ostrigami. Lustno mestece, ce imate slucajno radi ostrige obvezen postanek 🙂 Drugace pa imate odlicno turo!
Ce vas se kaj zanima pa seveda vprasajte 🙂
Lep pozdrav,
Katja
Pozdravljeni,
Septembra planiramo z avtodomom obiskati Normandijo in Bretanijo v cca 10. dneh. Pogledal sem Katjin potopis, ki je super v pomoč vendar nekoliko preobširen po dnevih. Vidim, da ste vi potovanje nekoliko skrajšali. Je kakšna možnost, da mi posredujete vaš program?
Lep pozdrav,
Igor
Katja, lepa hvala za odgovor.
No, s francoščino sem se družil štiri leta v gimnaziji, tako da prodali me ravno ne bodo. Zdaj jo malo obnavljam in sem zadnjič dve uri po francosko s Francozom, ki sicer zna tudi
po angleško (če je bila kakšna zadrega), pilil tale itinéraire in sva ga oklestila za nekaj sto kilometrov.
Za katerega pa imamo žal le sedem in ne štirinajst dni (ostalo je Pariz). A sem seveda pripravljen – četudi s težkim srcem – da kakšno plažo, vasico ali “kup kamenja” tudi izpustimo ali pa – če bo vendarle čas – dodamo še kakšen otok. Ja, sem že tudi z zanimanjem prebral vaš zapis o Bretanji.
In v njem morda pogrešam podatek, koliko dni je trajalo vaše potovanje (iz Nemčije do Île de Ré ali pa le skozi Normandijo in Bretanjo) in koliko kilometrov ste prevozili. Da primerjam s svojimi sedmimi dnevi in – po zadnji varianti – 260 km povprečno na dan.
Hvala vnaprej, če mi boste odgovorili.
Author
Hehe tole bo torej super potovanje za obnovitev znanja francoscine! Tudi v sedmih dneh se bo dalo marsikaj videt, trenutno nimam pri sebi dnevnika, ki ga vedno pisem na potovanjih, pogledam jutri in vam javim tocno koliko dni smo bili kje in okvirne kilometre.
Se opravicujem za malce pozen odgovor pa se javim jutri z vec info,
lp,
Katja
Author
Evo sem pokukala v dnevnik, obalo Normandije smo prevozili v 5 dneh, Bretanijo pa v 8 dneh (štejem pot do otoka Noirmoutier). Se pa vsekakor da hitreje, mi smo tudi zaradi Mile, ker je bila še tako majhna šli namenoma bolj počasi, pa verjetno smo se večkrat ustavili da malo noge pretegnemo med vožnjo itd. Za kilometre pa težko rečem, vaša računica bo verjetno kar država 🙂 Lep pozdrav
Hvala, Katja.
Lep pozdrav!