Po tokratnem, zdaj že tretjem, obisku največjega narodnega parka v nemški zvezni državi Mecklenburg Vorpommern, je že skrajni čas, da o teh čudovitih, za večino izmed vas verjetno manj poznanih krajih tudi kaj napišem. Verjamite, tule med divjimi gozdovi, z visoko travo poraslimi peščenimi sipinami, mogočnimi klifi in neskončnimi osamljenimi plažami je naravnost prekrasno. Sploh za vse ljubitelje narave in živalskega sveta (predvsem ptic), tiste, ki radi kampirajo, se sprehajajo po plažah in kolesarijo, pa tudi s kulinaričnega vidika ta del Nemčije ponuja marsikaj zanimivega.
Kraji: Wustrow, Ahrenshoop, Prerow, Zingst, Born am Darß, Hiddensee, Rügen
Kako: njain LR Defender
Prenočišča: kamp Regenbogen Prerow, kamp Naturdüne Zingst
Narodni park Vorpommersche Boddenlandschaft sva letos obiskala v sklopu daljšega road trip potovanja po severni Nemčiji z najinim LR Defenderjem, par let nazaj pa sem z Lujem kampirala v kraju Prerow, pa tudi na največjem nemškem otoku Rügen sem se že potepala. V tem prispevku so zajete izkušnje vsej omenjenih obiskov. Več o tem, kaj si tu lahko ogledate in doživite pa v nadaljevanju.
Za boljšo predstavo najprej na kratko opišem LOKACIJO NARODNEGA PARKA in kaj ponuja. Narodni park zajema POLOTOK FISCHLAND – DARß – ZINGST. Tu so najbolj znani kraji WUSTROW, AHRENSHOOP, PREROW, BORN AM DARß, PREROW, ZINGST in PRAMORT. V okolici slednjih je ogromno krasnih KOLESARSKIH IN POHODNIH POTI, nekatere so omenjene spodaj. Od plaž so zame najlepše oziroma najbolj divje na SZ strani, npr predel WESTSTRAND. Zamuditi ne gre tudi znamenitega divjega gozdu DARßWALD, ki je res nekaj posebnega. Med polotokom in celino najdemo dva pomembna vodna habitata, SAALER BODDEN in BARTHER BODDEN, narodni park pa zajema še OTOK HIDDENSEE ter del BALTSKEGA MORJA ob sosednjem otoku RÜGEN.
V te konce torej najlažje pridete z osebnim avtomobilom, in sicer iz Hamburga oziroma Berlina v dobrih 3 urah. Večja mesta v bližini so Rostock, Stralsund in Greifwald. Če imate čas, si je sicer smiselno vzeti kakšen teden ali dva in se zapeljati po celotni nemški Baltski obali, če pa, tako kot mi, živite v severnih koncih Nemčije je tole tudi super lokacija za podaljšan vikend.
WÜSTROW IN AHRENSHOOP | klifi, bunkerji, peščene plaže in prijetni turistični kraji
Če prihajate iz smeri Hamburg oziroma Rostock potem bosta prvi točki na polotoku parv mesteci Wustrow in Ahrenshoop – predvsem v slednjem je veliko prenočitvenih možnosti, pa tudi plaža je tukaj lepa. Med krajema se lahko sprehodimo po POHODNI POTI OB SPEKTAKULARNIH KLIFIH, spotoma si lahko ogledate še ZAPUŠČENE BUNKERJE NA PLAŽI.
Tokrat sva se ustavila bolj na hitro, a takole za prvi vtis nama je bilo prav všeč. Veliko dogajanja, vse lepo urejeno tako v kraju samem, kot tudi na plaži, poleg tega pa cela vrsta galerij in umetniških trgovinic, pa seveda tudi restavracij.
WESTSTRAND | najlepša divja plaža z znamenitim gozdom Darßwald
Brez dvoma MOJA NAJLJUBŠA PLAŽA DALEČ NAOKOLI. Ker je pač čisto divja. Zapuščena. Skrivnostna. Že skoraj malo strašljiva. Nikjer nobenega. Še posebno če prideš pred deseto uro dopoldne. Malo kasneje se tu pa tam utabori kakšna družinica, pa kakšen starejši par, ki pride plavat brez kopalk. Sicer pa kilometre in kilometre samote (natančneje 14km), šumenje valov, sonce (če imaš srečo) in prijeten vetrič (če imaš srečo).
Do sem vodi več poti, midva sva se odločila parkirati na PARKIRIŠČU DREI EICHEN, od koder sva po dobrem kilometru hoje skozi gozd prispela do obale. Seveda se nisva takoj obrnila, ampak vandrala po plaži vse do zanimivega gozdi okoli REHBERGE in MÜLLERWEG. Verjetno bi bili prizori še malenkost lepši v popoldanskem soncu ali pa kar ob sončnem zahodu, pa vseeno.
Ne samo plaža in sipine, tukaj je tudi gozd divji, saj vanj nihče ne posega. Razen močnih sunkov vetra, kar lahko jasno opazimo že na prvi pogled. Ne vem kako je pri vas, ampak meni kar srce zaigra, ko najdem kakšen tak osamljen divji kotiček.
Morje pa – enostavno top! Res ni povsod na Baltski obali takole. Takšne KRISTALNO ČISTE VODE že dolgo nisem videla. Te kar vabi, da skočiš notri, pa čeprav je mrzlo. Le malo je treba paziti pri plavanju, ker so res močni tokovi.
RUNDWANDERWEG DARßER ORT | krožni pohod iz kraja Prerow do svetilnika Darßer Ort
Kot sem že zgoraj omenila, je na polotoku ogromno POHODNIH IN KOLESARSKIH POTI. In tale je ena izmed tistih, ki jih res toplo priporočam, a potem ko sva PREHODILA 10km PO KROŽNI POTI lahko odkrito priznam, da bi tole veliko raje prekolesarila kot prehodila. Kolo si lahko sposodite v najbližjem kraju PREROW, ki je tudi IZHODIŠČNA TOČKA ZA TA POHOD.
Torej, najbolj priročno je, če stanujete v KAMPU REGENBOGEN, saj se prav tu konča cesta in začne pešpot. V nasprotnem primeru morate avto pustiti ali nekje v mestu ali pa na zadnjem možnem PLAČLJIVEM PARKIRIŠČU TIK PRED KAMPOM. Od tu najprej hodimo po res lepem, skoraj pravljičnem gozdičku, kasneje po širši makadamski poti, pa po lesenih brveh, preko jezerc in vodnih kanalov, močvirja in sipin, vse dokler ne prispemo do SVETILNIKA DARßER ORT, kjer je tudi MUZEJ NATUREUM.
Na žalost je bilo tokrat zaradi Covid-19 situacije vse skupaj zaprto in smo si svetilnik lahko ogledali le od zunaj, pa vseeno. Tukaj greste lahko PEŠ PO KRAJŠI KROŽNI POTI (za kolesarje ni dovoljeno), ki je res super, fajn pogledi z RAZGLEDNIH PLOŠČADI (iščite znake za „Aussichtsplatform“).
Midva sva prehodila del te krožne poti in se nekje na polovici odcepila nazaj proti parkirišču pri kampu Regenbogen. Za tiste, ki nimate koles, pa neradi hodite, je tukaj z omenjenega parkirišča tudi turistični vlakec, ki vam prišpara par kilometrov hoje, sicer pa lahko čisto do svetilnike prispete tudi s konjsko vprego. No, midva sva šla vse skupaj kar lepo peš – je dolga, ampak sva se fajn razmigala. Kot rečeno pa, če bi še enkrat izbirala, bi najela kolo.
PREROW | prijetno turistično središče s 5km dolgo belo peščeno plažo
Prerow je IZREDNO LEPO UREJENO TURISTIČNO MESTECE z res ličnimi trgovinami in ogromno dobrimi restavracijami. Ni ekstremno „fensi“, a vseeno kar na nivoju, cenovno smo tu v malenkost višjem razredu v primerjavi z nekaterimi drugimi koščki obale v tem delu države. Sicer pa je seveda tudi tukaj zvezda obiska neskončno DOLGA BELA PEŠČENA OBALA, ki je ponekod široka tudi po 80m. Se pravi je več kot dovolj prostora za vse obiskovalce. Kot zanimivost naj še omenim, da se prav tu nahaja ENA NAJVEČJIH FKK PLAŽ V NEMČIJI – slednje sicer najdemo povsod na Baltski obali Nemčije.
Par let nazaj sva z Lujem kampirala v KAMPU REGENBOGEN, ki je naravnost krasen, saj se sme šotor postaviti tudi na oziroma med peščene sipine. Kamp je sicer malenkost izven centra mesta, a po plaži je prav prijeten sprehod. Vsekakor priporočam, če iščete prenočišče oziroma bazo za raziskovanje narodnega parka. Takrat sva spotoma obiskala tudi mesto ROSTOCK – za tiste, ki bi želeli prebrati več oziroma pogledati še več fotk iz kraja Prerow pa klik na gumb pod fotko za POTOPIS.
POTOPIS PREROW ZINGST | še eno pomembno obalno turistično središče na polotoku
Še eno lepo urejeno mestece ob obali, značajsko in arhitekturno podobno Prerow-u. Tokrat sva tukaj dobila še zadnjo prosto parcelo v novejšem kampu le streljaj od morja, NATURDÜNE CAMPING. Toplo sonce in malenkost manj vetra naju je tisto popoldne premamilo in namesto daljšega sprehoda po mestu sva jo mahnila na plažo, kjer sem se kočno končno končno po skoraj 10 letih obiskov nemške obale opogumila in zaplavala. KOPANJE V BALTSKEM MORJU ja ali ne? Zdaj ko sem preizkusila, lahko samozavestno rečem en velik ja. Bolj kot relativno nizka temperatura morja mene osebno sicer moti veter, ampak za pogumne tudi to ni ovira.
Sicer pa vam tudi tukaj prav gotovo ne bo dolgčas, v kraju Zingst najdete veliko restavracij, trgovin in ostale ponudbe za staro in mlado. Tako kot v kraju Prerow je center dogajanja na plaži, okoli za ta del obale tipičnega LESENEGA POMOLA imenovanega SEEBRÜCKE. Tudi kot baza za večdnevno raziskovanje polotoka je priročna lokacija, sicer pa toplo priporočam NAJEM KOLES, če nimate svojih, saj je tu res OGROMNO ODLIČNIH KOLESARSKIH POTI.
PRAMORT | osamljene sipine na najbolj vzhodni točki polotoka
Na najbolj vzhodnem delu polotoka najdemo OSTANKE NEKDANJE NASELBINE, a bolj kot slednji vas tu zna zanimati ENKRATNA FLORA IN FAVNA. Ta predel slovi kot odlična lokacija za OPAZOVANJE PTIC, predvsem veličastnih ŽERJAVOV. V ta namen ne smete zamuditi razgledne ploščadi VOGELAUSGUCK PRAMORT, malce severneje pa se vzolž obale razprostirajo krasne SIPINE – HOHE DÜNE. Skratka, vsi ljubitelji narave, fotografiranja in mirnih kotičkov, nujno tudi na ta del polotoka.
OTOK HIDDENSEE | divja oaza nedaleč od otoka Rügen
Otok Hidensee je pravi biser znotraj narodnega parka, s pomembnimi ZATOČIŠČI IN GNEZDIŠČI ZA PTICE, divjo OBALO S PEŠČENIMI SIPINAMI in GRIČKASTIMI POLJI CVETOČEGA VRESJA DÜNENHEIDE proti koncu poletja. Zamuditi ne gre tudi SVETILNIKA DORNBUSCH, sicer pa lahko na otoku tudi prespite v enem izmed apartmajev, manjših hotelov, ali pa najamete kar celo hiško. Najbolj mirno je povsem na jugu in pa povsem na severu otoka, tudi tu pa proporočam najem kolesa, če nimate svojega.
Na otok je Z LADIJSKIMI POVEZAVAMI v kraje Kloster, Vitte in Plogshagem možno priti z otoka Rügen, in sicer iz kraja SCHAPRODE. Za tiste, ki nimajo veliko časa je idealen enodnevni izlet, tisti, ki si želijo top destinacijo za odklop pa seveda obvezno par dni.
OTOK RÜGEN | največji nemški otok
Čisto za konec pa dodajam še par besed o NAJVEČJEM NEMŠKEM OTOKU, RÜGEN, katerega smo obiskali nekaj let nazaj. Tu je res toliko lepega in zanimivega, da vam tudi cel teden ne bi bilo dolgčas, tudi zgoraj omenjeni OTOK HIDDENSEE najlažje obiščete v sklopu ENODNEVNEGA IZLETA Z OTOKA RÜGEN. Poleg tega pa lahko od tu s trajektom skočite na Švedsko. Več o tem kaj kaj vse na otoku lahko vidite in doživite pa v daljšem POTOPISU, klik klik na gumb pod kolažem.
POTOPIS OTOK RÜGENTako, mogoče se je kdo med branjem že navdušil za obisk tega dela Nemčije. Bi rekla, da bom še kdaj z veseljem prišla, ampak glede na trenutno situacijo to vsekakor ne bo prav kmalu. Se pa kljub dolgi poti splača in mislim, da malokdo odide razočaran, če sploh kdo. Res fajn konci.