Hanseatsko mesto Lüneburg sem obiskala že dvakrat in obakrat me je navdušilo s svojo tipično severno-nemško arhitekturo in ravno izjemnim živahnim vzdušjem. Ker je od Hamburga oddaljeno le kakšnih 50km, je priljubljena vikend izletniška točka za prebivalce te severne metropole, pa tudi od našega doma v okolici Hanovra ni tako zelo daleč. Lüneburg se nahaja ob idilični reki Ilmenau in praktično na vrhu rudnika soli, ki je skozi stoletja prippomogel k znatnemu industrijskemu razvoju in prepoznavnosti ter pomembnosti mesta. Čeprav za nemške razmere ni prav veliko mesto, pa je tu cel kup zanimivosti in prav prijetno za vikend ali pa enodnevni izlet, obisk pa lahko združite tudi z raziskovanjem znamenitega zavarovanega območja Lüneburger Heide, ki se nahaja le kakšnih 40km proti zahodu.
AM SANDE MARKT | najstarejši mestni trg, obdan s krasnimi stavbami
NAJVEČJI TRG V MESTU, tla katerega so bila nekoč pokrita s peskom, (po slednjem je trg tudi dobil ime), je danes pomembno infrastrukturno središče mesta. SREDNJEVEŠKI TRG obdajajo krasne stavbe med katerimi je najbolj znana, leta 1548 s črno-belimi opekami zgrajena stavba, ki danes služi kot sedež Industrijske zbornice, na drugi strani trga pa se dviga znameniti zvonik cerkve Johanniskirche.
TRG AM SANDE JE DOBRA IZHODIŠČNA TOČKA za ogled mesta in tudi mi smo v času prvega obiska z raziskovanjem mesta začeli prav tu. Pročelja in enkratna arhitektura fasad stavb nas je takoj navdušila, poleg tega pa tu najdete še številne restavracije, lokale in trgovine. Spodaj pa še par fotk s trga.
JOHANNISKIRCHE | najstarejša luteranska cerkev v mestu
LUTERANSKE CERKVE, zgrajene med leti 1300 in 1370 v GOTSKEM STILU, v centru mesta blizu trga Am Sande s kar 108m visokim zvonikom, praktično ne morete spregledati. Zanimivo si je ogledati tudi njeno notranjost, predvsem znamenite CERKVENE ORGLE.
STINTMARKT | idilične ulice, mostovi, restavracije in živahno vzdušje ob reki Ilmenau
NAJBOLJ FOTOGENIČEN IN IDILIČEN DEL MESTA se pričakovano nahaja v starem mestnem jedru, tik OB REKI ILMENAU. Ime je dobilo po ribi „Stint“, ki so jih pred časom lovili in prodajali na NEKDANJI RIBJI TRŽNICI na tem mestu. Danes se tu rib ne lovi več, si pa lahko kakšno privoščite za kosilo ali v večerjo v eni izmed ŠTEVILNIH RESTAVRACIJ. Baje je Lüneburg po številu kavarn, barov in restavracij na prebivalca med vodilnimi v Evropi – takole na hitro bi se kar strinjala, res je prav prijetno živahno mestece, sploh v poletnem času.
ALTER KRAN | zgodovinski žerjav in simbol mesta Lüneburg
Ta zanimiv HISTORIČNI ŽERJAV v nekdanjem rečnem pristanišču je bil v malce enostavnejši obliki za potrebe pridobivanja soli na istem mestu zgrajen že leta 1330, a je bil skozi čas do danes večkrat posodobljen. Danes lahko tako občudujemo različico iz leta 1797 – vse od takrat je žerjav SIMBOL MESTA LÜNEBURG.
RATHAUS & MARKTPLATZ | mestna hiša in tržnica na trgu pred njo
NAJVEČJA SREDNJEVEŠKA MESTNA HIŠA V SEVERNI NEMČIJI stoji v centru mesta, na trgu MARKTPLATZ, kjer se lahko ob določenih dvenih sprehodite še po dobro založeni tržnici in kupite kakšno lokalno kulinarično dobroto. Decembra se tu odvija krasna BOŽIČNA TRŽNICA. Mestna hiša je bila zgrajena že leta 1230, a so jo do danes večkrat obnovili oziroma razširili, ogledate si jo lahko tudi v sklopu VODENEGA OGLEDA.
DAS SCHWANGERE HAUS | “noseča hiša”
T.i. NOSEČA HIŠA se nahaja v neposredni bližini mestne hiše in je nekaj prav posebnega. Zaradi vlage v zidovih ima danes ta več sto let stara hiša namreč eno večjo IZBOKLINO V FASADI in je prav zanimiva za poledat.
DEUTSCHES SALZMUSEUM | muzej soli
Morda se sliši presenetljivo, a prav LÜNEBURG JE SEVERNO-NEMŠKA PRESTOLNICA SOLI. Z več kot 1000-letno zgodovino pridelovanja soli je hkrati ENO NAJSTAREJŠIH IN NAJVEČJIH PRIDELOVALNIC SOLI, ki se je zaprlo pred približno 40-timi leti. Danes si tu lahko ogledate res zanimiv MUZEJ, kjer se naučite marsikaj novega o soli, ki je včasih nosila tudi ime BELO ZLATO.
“SENKUNGSGEBIET” | del mesta, ki se poseda
Ko smo že pri RUDNIKIH SOLI, ne smem pozabiti omeniti še ENEGA NAJLEPŠIH DELOV MESTA – t.i. SENKUNGSGEBIET. V prevodu ime pomeni „območje, ki se poseda“ – hiše v tem delu mesta se namreč na račun intenzivnega izkopavanja soli dejansko posedajo, veliko objektov je bilo v zadnjih desetletjih potrebno sanirati, ali pa so se porušili sami od sebe.
Prav zanimivo je, da so ulice na določenih predelih res občutno dvignjene in zdi se kot da hodimo po manjših hribčih, pa čeprav je sice rpokrajina tu povsem ravna. Zgradbe v tem delu mesta so sicer krasne in s svojo poševnostjo in krivostjo nekako prav posebno pravljične. Sprehod tu skozi vsekakor ne sme manjkati v programu vašega obiska.
LÜNEBURGER HEIDE | zaščiteno območje in polja roza cvetočega vresja
Lüneburger Heide (LÜNEBURŠKO VRESJE) je večje območje na severu Nemčije, nedaleč od mesta Lüneburg, (znotraj katerega je posebej zavarovano območje), močno ZAZNAMOVANO S SPECIFIČNIMI FAKTORJI (klima, relief, prst, geološka sestava, flora in favna).
Razteza med severno-nemškimi kraji CELLE, GIFHORN, UELZEN, LÜNEBURG, SCHEEßEL, HARBURG, ROTENBURG in LÜCHOW-DANNENBERG in slovi po poljih in hribčkih roza-lila cvetočega vresja in krasnih pohodnih ter kolesarskih poteh. Tu smo se potepali že dva vikenda in območje dobro spoznali, s klikom na spodnji gumb pa lahko preberete več o tem kaj je tam za videti in početi.
LÜNEBURGER HEIDE
V Lüneburg se sigurno še kdaj vrnemo ali pa se ustavimo na poti na sever Evrope. Vsem, ki vas pot zanese tu mimo res priporočam obisk, pa najsi bo le za par ur, kot izlet iz Hamburga ali pa nočitev na poti proti Skandinaviji.