Piran, biser slovenske obale, ena naših najbolj prepoznavnih lokacij med mednarodnimi turisti in priljubljena točka za kratek izlet na morje med domačimi obiskovalci, je ukradel tudi moje srce in z veseljem se vračam v katerem koli letnem času. Po pravici povedano mi je še najljubši meseca maja, septembra in pa preko zime, ko je malce mirneje vzdušje in milejša klima. Čeprav nisem Pirančanka, Piranu vseeno nisem povsem tuja in se tu počutim kot doma, zato je že skrajni čas, da mu posvetim en daljši prispevek na blogu. Kaj torej v Piranu videti in početi? Vsekakor je tu še veliko več od le Tartinijevega trga in slikovite punte in čeprav se veliko vidi tudi v le enem dnevu, vseeno priporočam vsaj eno nočitev. Tako ga doživite še v večernih in zgodnjih jutranjih urah. Sicer pa, tudi če pridete za cel teden, vam ne bo dolgčas, Piran je lahko tudi odlična izhodiščna točka za izlete po ostalih koncih naše obale.
FORNAČE | živahno območje med Bernardinom in Piranom
Ker je center Pirana ZAPRT ZA PROMET, razen za dostavo (15min je brezplačmo za obiskovalce) ter imetnike posebnih dovolilnic, se bo vaš obisk največkrat začel prav tule v Fornačah. Sicer sta za dnevne obiskovalce Pirana na voljo dve garaži, najboljše izhodišče je ponavadi GARAŽNA HIŠA FORNAČE. Od slednje se peš spustimo proti morju, kjer se nahaja tudi postaja BREZPLAČNEGA AVTOBUSA, ki pelje v Piran. Sicer res ni daleč, tako da lahko greste tudi peš.
Del obale med Bernardinom in Piranom, imenovan FORNAČE, so v zadnjih letih prav lepo uredili, s SPREHAJALNO POTJO, urejeno PLAŽO FORNAČE z lažjimi dostopi v morje in lesenimi podesti za počitek ter tlakovanimi ploščadmi z RESTAVRACIJAMA POLPO in PRI POLONCI. Tu je še posebno luštno ob poletnem sončnem zahodu.
PLAŽA RIVIERA | manjša prodnata plaža blizu glavne avtobusne postaje
Na poti v Piran iz Fornač se malo pred GLAVNO AVTOBUSNO POSTAJO in manjšim parkiriščem nahaja prva MESTNA PLAŽA, RIVIERA. Sicer ni velika, a kadar ni prevelike gneče je prav prijetna. Za počitek je na voljo del s kamenčki ali pa asfaltiran del plaže, sicer pa si brisačo lahko postavite tudi v senco borovcev ob sprehajalni poti na levi strani. Na plaži je tudi tuš, dostop v morje je možen s pomola, preko betonskih stopnic ali pa direktno preko prodnate plaže.
Lačni ne boste, saj je v neposredni bližini večja restavracija, nedaleč stran vas čaka odlična RESTAVRACIJA MARA (med drugim pripravijo odlično hobotnico v podpeki) in pa KAVARNA NEPTUN (dobra izbira odličnih kav in slastnih sladoledov).
MARINA IN PIRANSKI MUZEJI | Muzej podvodnih dejavnosti, Pomorski muzej, Muzej školjk, akvarij in še kaj
Če se z zgoraj omenjene plaže sprehodimo malce naprej proti avtobusni postaji (blizu je tudi JAVNI WC) v smeri centra pridemo v območje MARINE. Uberemo lahko obmorsko pot po cesti (Cankarjevo nabrežje) ali pa hodimo vzporedno, na primer po Župančičevi. V obeh primerih na poti do znamenitega Tartinijevega trga srečamo kar nekaj trgovinic z oblačili in SPONMINKI.
Čisto na začetku marine si lahko v RESTAVRACIJI SARAJEVO 84 privoščimo kakšno tipično balkansko specialiteto, za hiter prigrizek pa je zraven tudi PEKARNA, še malce naprej pa RESTAVRACJI PARK (tik ob slednji se nahaja manjši park z vodnjkom in nekaj igrali za manjše otroke) in PIRAT. Na bližnjem Trgu bratsva se nahaja tudi manjša Mercator TRGOVINA.
Ob marini se nahaja tudi več MUZEJEV in GALERIJ. Obiščemo lahko na primer MUZEJ PODVODNIH DEJAVNOSTI (zanimiv predvsem za ljubitelje potapljanja in potapljaške zgodovine), POMORSKI MUZEJ (z etnološkimi, ribiškimi in zgodovinskimi zbirkami pomorske dediščine ter štirimi dislociranimi enotami na naši obali), MUZEJ ŠKOLJK (s preko 4000 primerki različnih mehkužcev), na drugi strani pa še PIRANSKI AKVARIJ (v Villi Piranesi, kjer so vsem ljubiteljem akvaristike na ogled različne podvodne živalske vrste). V akvariju so večkrat organizirane tudi zanimive začasne razstave.
Sprehod okoli marine je najlepši zelo zgodaj zjutraj ko je morje mirno in Piran še spi, ali pa proti večeru, ob sončnem zahodu ko je vzdušje precej živahno. Ogled najrazličnejših plovil, od jadrnic, oblj luksuznih jaht in preprostih lesenih čolničev do ribiških bark bo vsekakor zanimiv tudi za naše najmlajše. Če ste slučajno za pico obvezno v PIZZERIO BATANA, tik ob Tartinijevem trgu – resda je na prvi pogled morda niti ne opazite, ampak pice so pa odlične, imajo tudi take away.
LADJA PODLANICA | izvrstna lokacija za morsko pojedino
Za pristno MORSKO POJEDINO pa obvezno na LADJO PODLANICA, kjer vam na palubi in strešni terasi lesene barke preičarajo sveže ribje specialitete. še posebno lepo pa je ob sončnem zahodu. Podlanico najdemo blizu rdečega svetilnika, ob valobranu malce naprej od Caffe Teatra, se pa splača vnaprej po telefonu rezervirati mizo, so namreč vedno dobro zasedeni.
TARTINIJEV TRG | znameniti reprezentančni trg obdan s pomembnimi mestnimi zgradbami
Najbolj znani trg v Piranu, ki je dobil ime po mednarodno priznanem skladatelju in violinistu GIUSEPPE TARTINIJU je že desetletja zaščitni simbol mesta in pomembna točka, tako v kulturnem, arhitekturnem in socialnem smislu. Tu se namreč odvijajo številni DOGODKI in KONCERTI, pa tudi občasne TRŽNICE, poleg tega pa je zanimiv postanek za opazovanje mimoidočih, okolica KIPA G. TARTINIJA pa deluje tudi kot „meeting point“. Do trga iz Fornač vozi brezplačen avtobus, zato mnogi začnejo ogled Pirana prav tu.
Trg je obdan s pomembnimi stavbami kot sta OBČINSKA in SODNA PALAČA, poleg ostalih prikupnih barvitih meščanskih hiš pa je tu tudi znamenita čudovita gotska HIŠA BENEČANKA. Tu najdemo tudi nekaj RESTAVRACIJ, KAVARN in TRGOVINIC, trg pa je tudi stičišče več poti, ki vodijo na različne konce Pirana. Čisto blizu trga se nahaja tudi dnevna TRŽNICA svežega sadja in zelenjave, pa tudi RIBARNICA.
Sicer pa se je PODOBA TARTINIJEVEGA TRGA skozi čas močno spremenila. Na mestu, kjer je vse od druge polovice 19.stoletja urejena večja tlakovana površina je bil tu namreč prvotno MANDRAČ oziroma marina za jadrnice in ribiške barke. Mandrač so predvsem zaradi pomanjkanja prostora in iz higienskih razlogov takrat zasuli in uredili novo marino, na današnji lokaciji, na novo nastali trg pa je najprej dolga leta služil tudi kot večje parkirišče. Že vrsto let je vstop z motornimi vozili v center Pirana močno omejen in tako je tudi Tartinijev trg sčasoma postal večja peš cona in zaživel kot REPREZENTATIVNA PLOŠČAD ter prostor za različne dogodke.
Eden najlepših POGLEODV NA TARTINIJEV TRG je z Adamičeve ulice oziroma sprehajalne poti ob cerkvi Sv. Jurija, še lepši pa če se povzpnete na vrh zvonika cerkve.
HIŠA BENEČANKA | najlepša hiša v Piranu
Čeprav se na TARTINIJEVEM TRGU nahaja obilica čudovitih stavb, pa enostavno moram izpostaviti prav najstarejšo ohranjeno in za mnoge najlepšo izmed vseh, HIŠO BENEČANKA. Ime je dobila po prepoznavnem BENEČANSKO – GOTSKEM ARHITEKTURNEM STILU, detajli katerega krasijo predvsem njeno zunanjost. Poleg znamenitega VOGALNEGA BALKONA na fasadi opazimo še kamnito ploščo z napisom med levjimi šapami in ostale detajle. Benečankino fasado so leta 2016 iz vinsko rdeče prebarvali na kremnato belo, podobni tisti v originalni izvedbi iz 15. stoletja.
V PRITLIČJU hiše se danes nahaja lična trgovinica PIRANSKIH SOLIN, kjer lahko kupite kozmetične in prehrambene izdelke s soljo iz bližnjih solin, DVIGNJENO NADSTROPJE (Piano nobile) je posvečeno KRISTALU ROGAŠKE in vrhunskim slovenksim peninam, V DRUGEM IN TRETJEM NADSTROPJU pa sta urejeni dve luksuzni sobi v katerih lahko prespite, soba Del Bello in soba Margareta.
PIRANSKA PUNTA | slikovit rt Madona
Poleg Tartinijevega trga je prav PIRANSKA PUNTA, znana tudi pod imenom RT MADONA dandanes najbolj živahen in turistično priljubljen del Pirana. Skrajni konec polotoka na katerem leži mesto razmejuje Koprski in Piranski zaliv, območje pa je na račun izredne biotske raznovrstnosti tudi pomemben NARAVNI SPOMENIK. Blizu rta pa se nahaja tudi najgloblja točka Tržaškega zaliva, okolica katere je dom številnim živalskim in rastlinskim vrstam.
Sicer pa na račun barvitih fasad tipičnih piranskih hiš celotno območje punte spada med bolj slikovite v Piranu. Sem lahko pridete na jutranji ali večerni sprehod, se osvežite s skokom v morje oziroma se posončite na enem izmed betonskih pomolov oziroma ploščadi, si privoščite okusno pojedino ob zvokih valov, občudujete zanimiv svetilnik, pa še kaj bi se našlo. Pozor sicer v slabem vremenu, ko morje večkrat preplavi sprehajalno pot.
MAKETA MESTA PIRAN | nazoren prikaz Pirana za boljšo orientacijo
Na valobranu blizu Caffe Teatra se nahaja tudi manjša MAKETA PIRANA, katere, priznam, dolgo sploh nisem opazila, dokler je ni opazil Lu. Naslednjič ko se znajdete v Piranu jo le poiščite, sploh če ste z otroki, ponavadi so jim tovrstne stvari zanimive.
RESTAVRACIJE IN BARI NA PUNTI | Ribič Baja, Cafinho, Caffe Teater, Čakola in drugi
Na punti vas čaka cela vrsta večjih RESTAVRACIJ, dobesedno, saj so res ena zraven druge. Priznam, ponavadi ne zaidem na njihove terase, če si že zaželim prve vrste ob morju med grickanjem morskih dobrot obiščem RIBIČ BAJA. Sicer pa se največkrat znajdem na okusnem zajtrku oziroma brunchu, popoldanskem koktejlu, osvežilnem pivu oziroma elegantnem kozarcu espresso martinija (mimogrede je v slednjem poleg kave sicer vodka in ne Martini, kot bi človek pričakoval) v lokalu CAFINHO. Na kavico ali kaj drugega gremo večkrat tudi v CAFFE TEATER, sploh kadar tam čez dan spotoma še skočimo v morje, pa tudi zvečer se tu dostikrat kaj dogaja, vključno s KONCERTI V ŽIVO. Za kozarček malvazije, refoška ali drugega vina ter slasten krožnik pršuta, sira in oliv ali pa še kaj več pa obvezno v ČAKOLO. Sicer ni pogleda na morje, je pa super vzdušje, sploh zvečer.
SKULPTURE IN RELIEFI NA PUNTI | več deset kamnoseških umetnin
Proti špici PIRANSKE PUNTE, blizu svetilnika, opazimo številne zanimive RELIEFE in KAMNITE KIPE, izsekane iz obstoječih skal, ki varujejo pred močnimi valovi in vdorom vode na ulice mesta. Najbolj znana in opazna je verjetno prav MORSKA DEKLICA na kolažu spodaj, a tu so še ribe, školjke, polži, sonce in ostale podobe. Kamnoseške umetnine so nastala zadnja leta pod okriljem strunjanskega KUD Korenina, tudi v sklopu mednarodnih delavnic.
TRG 1. MAJA | nekdanji, arhitekturno zanimiv glavni trg
Če s promenade na punti zavijemo desno v eno izmed ozkih ulic se kmalu znajdemo na NEKDANJEM GLAVNEM TRGU, ki se danes imenuje TRG 1. MAJA oziroma tudi Prvomajski trg. Nanj se stekajo nekatere glavne piranske ulice, znan pa je tudi po STOPNIŠČU in KAMNITEM ZBIRALNIKU DEŽEVNICE z lepo ohranjeno ročno črpalko.
Trg je obdan s tipičnimi piranskimi mestnimi hišami, zadnja leta pa je tu še posebno ob poletnih večerih ko se ozračje malce shladi, super vzdušje predsem na račun priljubljene ribje restavracije FRITOLIN PRI CANTINI. Slednja ponuja številne sveže morske dobrote, ki so pripravljene relatvno hitro. Hrano naročite in prevzamete na okencu, pijačo dobite v sosednji kantini, potem pa morate imeti le še srečo, da najdete prosto mizo. Vsekakor se tudi semle med vsakim obiskom Pirana z veslejem vračam. Sicer še nisem imela prilike obiskati precej nove RESTAVRACIJO ROSTELIN, ki se prav tako nahaja na trgu, a vsekakor upam d anam uspe med naslednjim obiskom Pirana. Na trgu lahko izpostavim še eno trgovinico, in sicer MARKET 1.MAJ, kjer vas, kljub majhnosti prostora, čaka obilo kulinaričnih dobrot, ki se jih v marsikaterih drugih trgovinah ne dobi.
SVETILNIK NA RTU MADONA | edini pravi kamniti svetilnik na obali
Najpomembnejša točka RTA MADONE na koncu punte in hkrati eden izmed najprepoznavnejših SIMBOLOV PIRANA, stoji čudovit KAMNITI SVETILNIK iz leta 1617. Ta preko 10m visok markanten svetilnik danes ne deluje, še več, pravzaprav žalosto sameva in čaka na boljše čase. Skupaj s pripadajočo CERKVIJO MARIJE ZDRAVJA sta na žalost kljub izjemnemu potencialu za odprtje na primer razglednega stolpa z obstoječo ploščadjo in organizacijo dogodkov, razstav, in podobno v notranjih razstavnih prostorov, ZAPRTA ZA JAVNOST in si ju lahko ogledamo le od zunaj.
PUNTA Z DRUGE STRANI | obala od rta Madona proti Fiesi
Če pri svetilniku na RTU MADONA nadaljujemo sprehod na drugo stran nas tu čaka vrsta raznoraznih BAROV in OKREPČEVALNIC, pa tudi POTAPLJAŠKI KLUB in urejena BETONSKA PLAŽA, s stopnišči za dostop v morje. PREŠERNOVO NABREŽJE, kot se imenuje pot po punti se konča s še eno mestno plažo, PLAŽA POD OBZIDJEM.
Osebno mi je tule najlepše v času sončnega vzhoda, sonce namreč vzhaja s te strani, medtem ko so sončni zahodi lepši z druge strani punte. Pa še jutranjo kavico si lahko privoščite tik ob morju.
PLAŽA POD OBZIDJEM | plaža pod cerkvijo na koncu Prešernovega nabrežja
Ena izmed piranskih plaž, kjer je morda malenkost manj gneče kot na tistih na drugem koncu mesta, ponuja lahek dostop do morja in oddih na s kamenčki prekriti površini oziroma večjih skalah, ki varujejo pred valovi. Plaža, kjer se sicer tudi konča sprehajalna pot po Prešernovem nabrežju, se nahaja takorekoč pod klifom na vrhu katerega se nahaja cerkev Sv. Jurija.
CERKEV SV.JURIJA | glavni piranski cerkveni kompleks z zvonikom in krstilnico
Glavni piranski CERKVENI KOMPLEKS stoji na izredni lokaciji na grebenu polotoka, od koder se odpira eden najlepših pogledov na opečnate strehe Pirana, Tartinijev trg in ostale znamenitosti. Kompleks, katerega začetki gradnje po raziskavah segajo že v 6. stoletje, sestavljajo CERKEV, prostostoječi ZVONIK in KRSTILNICA. Današnjo, BENEŠKO – RENESANČNO PODOBO je kompleks dobil v 17. stoletju.
BAROČNA NOTRANJOST pravokotne cerkvene ladje s številnimi oltarji, orglami, skulpturami, poslikavami in še čim se še vedno nahaja v fazi restavriranja v sodelovanju z Zavodom za varstvo kulturne dediščine Pirana, a je večino časa odprta za javnost.
Pozornost pa vsekakor velja posvetiti tudi čudovitemu, preko 46m visokem SAMOSTOJEČEMU ZVONIKU z uro, zgrajenem v 17. stoletju, na vrhu katerega smo s krasnim razgledom nagrajeni vsi, ki se najprej malce pomatramo po strmih, zvitih in škripajočih stonicah. Zvonik je sicer zasnovan po vzoru zvonika sv. Marka v Benetkah, krasi pa ga VRTLJIVI KIP NADANGELA SV. MIHAELA.
Še posebno lep pogled je proti Piranu z morja ob sončnem zahodu, ko markantna temna kulisa cerkve Sv. Jurija poskrbi za nepozaben prizor.
PEŠPOT V FIESO | razgledna sprehajalna pot med Piranom in Fieso
Če z Adamičevega nabrežja nadaljujemo od Cerkve Sv. Jurija naprej v smeri Ulice IX. Korpusa se po približno 100 metrih na levo odcepi krasna PEŠPOT DO FIESE. Slednja se najprej malenkost spusti po klancu navzdol, nato pa vodi ob morju vse do KAMPA oziroma JEZERA V FIESI. V obe smeri so s poti krasni razgledi tako na mogočno piransko cerkev, na odprto morje proti italijanski strani in ob dobri vidljivosti tudi na Alpe v ozadju.
PIRANSKO OBZIDJE | ostanki srednjeveškega obzidja s krasnimi pogledi na piransko punto
MESTNO OBZIDJE, ki je nekoč obdajalo Piran se je do danes ohranilo le deloma. Na račun postopnega širjenja mesta se je skozi čas spreminjalo tudi obzidje, slednjega so morali namreč ob vsaki širitvi mesta zgraditi na novo in tako danes opazimo ostanke kar TREH RAZLIČNIH OBZIDIJ, na katerih najdemo tudi 7 MESTNIH VRAT. Začetki gradnje obzidja po raziskavah segajo že v 7. stoletje, največji del do danes ohranjenega srednjeveškega obzidja pa je iz časa 15. in 16. stoletja.
Med obiskom Pirana toplo priporočam tudi obisk obzidja po delu katerega se lahko sprehodite potem ko na avtomatu plačate res nizko vstopnino. Obzidje bo sigurno zanimivo tudi za naše najmlajše, pa še odličnih priložnosti za navdušence fotografiranja tu ne manjka.
Čeprav številne višje ležeče točke na obrobju Pirana ponujajo prekrasne poglede na historični stari del mesta, pa je najbolj fotografirani in širši javnosti verjetno najbolj znani prav pogled z obzidja proti punti oziroma rtu Madona.
MINORITSKI SAMOSTAN | zanimiv samostan Sv. Frančiška s cerkvijo, knjižnico, pinakoteko in dvoriščem
Poleg omenjenih zgodovinsko arhitekturnih znamenitosti Pirana, se tu nahaja še ena izredno zanimiva zgradba, in sicer MINORITSKI SAMOSTAN SV. FRANČIŠKA s pripadajočo samostansko cerkvijo, knjižnjico, pinakoteko in čudovitim dvoriščem. Samostan, v katerem še danes živijo bratje minoriti, je bil prvotno zgrajen v 14. stoletju v gostkem slogu, a se je njegova podoba skozi čas pogosto spreminjala. V KRIŽNEM HODNIKU samostana, ki velja za eno akustično bolj zanimivih lokacij v Sloveniji, se občasno odvijajo glasbene prireditve, med drugim tudi znani TARTINIJEV FESTIVAL.
PIRANSKE ULICE | sprehod po ozkih mestnih ulicah
Če imate dovolj časa si le privoščite en daljši brezciljni sprehod med ozkimi PIRANSKIMI ULICAMI in se posvetite občudovanju fasad hiš ter njihovih detajlov. Čeprav se včasih zdi, kot da krožite v labirintu pa ni razloga za skrb, nemogoče se je zgubiti in prav gotovo boste odkrili kaj zanimivega.
PEŠPOT PORTOROŽ – PIRAN | peš ali s kolesom med Sečovljami in Fieso
Še ena super SPREHAJALNA KOLESARSKA POT za vse, ki radi hodite oziroma kolesarite, pa tudi naši najmlajši se lahko pridružijo s poganjalčki in skiroju. Ob obali se je možno sprehoditi pravzaprav vse od SEČOVELJSKIH SOLIN, mimo LUCIJE in PORTOROŽA do PIRANA, potem pa naprej v FIESO po že zgoraj omenjeni poti. Kolesarji bodo del poti zaenkrat morali prevoziti še po cestišču, deloma pa je urejena posebna kolesarska steza. Če ste torej nastanjeni ali v Piranu ali Portorožu se vsekakor sprehodite med obema krajema, razgledi so krasni, pa tudi zanimivih postankov ob poti ne manjka.
IZLET Z BARKO | panoramske vožnje po Piranskem zalivu
Vsekakor si morate enkrat privoščiti tudi IZLET Z BARKO po PIRANSKEM ZALIVU. Če imate srečo in poznate koga, ki vas lahko zapelje je seveda toliko boljše, drugače a so na voljo različni paketi, od dopoldanske in večerne par urne plovbe, ki ponavadi vključuje tudi kakšen slasten prigrizek in kozarček vina, do celodnevnega križarjenja s piknik pojedino. Z zaključene skupine so možni najemi celega plovila, drugače s epač priključite ostalim. Sploh ob sončnem zahodu so z morja prekrasni pogledi na Piran, ki ga tako doživite s popolnoma novega zornega kota. Za odhode iz Pirana preverite ponudbo VINTAGE BOAT TOURS, nekatere bo morda zamikala tudi vožnja z ladjo SUBAQUATIC s katere si lahko ogledate PODVODNI MORSKI SVET in hkrati uživate še v PANORAMSKI VOŽNJI na relaciji Fiesa – Piran – Strunjan.
SLOVENSKA OBALA | kaj vse videti in doživeti na Obali
Na SLOVENSKI OBALI se najde še cela vrsta prijetnih kotičkov in za tiste, ki jo morda malce manj poznate in iščete ideje kaj vse lahko vidite in počnete med Ankaranom in Sečovljami sem že nekaj časa nazaj objavila daljši izčrpen prispevek, ki ga lahko preberete s klikom na gumb pod fotko.
Comments 2
Hojla, Katja. Super zapis. Saj veš, da sem bila dolga leta skoraj prebivalka Pirana… Morda te bo zanimalo, da obstaja knjiga, ki ogromno pove tudi o zgodovini nekaterih predelov Pirana (lani ponovno izdana, prej se je ni dalo dobiti Tartinijev ključ (avtor Roman Kukovič). Čeprav je moj frend, mu ne delam reklame, ampak je res dobra knjiga, čeprav se smatra med mladinsko literaturo (morda bo zanimiva tudi Lucasu, saj opisuje tri mlade junake iz čisto različnih družbenih okolij)… Izšla je pri založbi Maks Viktor. Odločitev je tvoja. Pozdravček in uživaj v pričakovanju.
Author
Hvala 🙂
Knjiga, ki jo omenjas stoji na polici v Piranu in sem jo nekje na tretjino prebrala hehe, tako da vsekakor koncam ob naslednjem obisku 🙂 Pa mogoce potem se malo dopolnim tale prispevek! Hvala ti, se cisto malo imam do konca, ze komaj cakamo 🙂 Pozdrav v Slovenijo,
Katja