Kuhanje na kampiranju je za nekatere pravi izziv in marsikdo misli, da je v preprosti kuhinji z mini gorilniokm kaj več kot skledo špagetov in umešana jajca že težko pripraviti. A z malo iznajdljivosti in kreativnosti, se da pravzaprav skoraj vse, še posebno če imate na razpolago še manjši hladilnik in možnost zakuriti taborni ogenj. Pri nas res radi kuhamo, še rajši pa dobro jemo, zato se tudi na kampiranju potrudimo prirpaviti okusne, predvsem pa raznovrstne obroke. Na osnovi naših izkušenj sem v temle prispevku zbrala ideje za zajtrke, kosila, večerje in malice. Kaj torej mi kuhamo na kampiranju in kaj lahko tudi vi? Preberite spodaj.
Seveda vsak izmed nas potuje in kampira na svoj način. Je tudi razlika, če kampirate par tednov na istem mestu, ali pa kampirate v sklopu daljšega road tripa, kjer vsak dan menjate lokacijo. Če greste le za krajši čas si lahko že od doma pripravite kaj za sabo in naredite plan obrokov. Tudi naše prehranjevalne navade so drugačne, a v enem smo si složni – nekaj je treba jest. Tukaj torej naši predlogi, čisto na koncu pa sem dodala še par idej, kako porabiti ostalnke hrane. Več o naši opremi in sestavinah za kuhanje pa si preberite še v spodnjih dveh prispevkih.
JAJCA
Jajca so v naši kamp kuhinji skorajda obvezna oprema, saj pridejo prav pri pripravi različnih jedi, ali pa kar tako za zajtrk, večerjo ali malico. Sveža domača jajca lahko velikokrat sproti kupite na kakšni kmetiji ali tržnici.
Največkrat pripravimo UMEŠANA JAJCA (včasih dodamo avokado in fižol, slanino in svežo zelenjavo), JAJCA NA OKO (s podobnimi dodatki), OMLETO (s čebulo, sirom, zelenjavo, šunko oziroma vsem, kar je na razpolago) in KUHANA JAJCA. S kosom kruha so te tri variante vedno hiter, topel in nasiten obrok. Prav tako jajce na oko ali pa kuhano jajce dostikrat dodamo npr rižoti, solati in sendviču. Uporabimo jih tudi za PALAČINKE in kakšno TESTO.
SOLATE
Še posebno v toplejših mesecih, so solate na kampiranju vsekakor moj favorit. Hitro pripravljen lahek, zdrav in osvežilen obrok, pa še brez kupa umazane posode. Sicer odvisno od destinacije, a ponavadi se najde kakšna tržnica s svežo zelenjavo ob poti.
Naše najljubše solate so: GRŠKA SOLATA (s feta sirom, paradižnikom, čebulo, kumaro in olivami), TUNINA SOLATA (zelena solata s čebulo in tuno iz konzerve), SOLATA IZ MLADE ŠPINAČE (s paradižnikom, česnom, parmezanom in semenkami), PESINA SOLATA (vakuumsko pakirana rdeča pesa, česen in čebula), SOLATA S PIŠČANCEM (zelena ali paradižnikova solata s popečenimi trakovi piščančjega mesa in čebulo), AVOKADOVA SOLATA Z RAKCI (na koščke narezan avokado s paradižnikom, čebulo, popečenimi rakci in čilijem), IMPROVIZIRANA SOLATA (z vsem kar je na voljo).
TORTELINI
Hitro kuhan topel obrok – tortelini v vakuumski embalaži so še posebno praktični kadar smo zelo lačni, pa nimamo časa ali volje za kuhanje. Ja, tudi nam se to zgodi. Obstaja seveda več vrst, mi vedno vzamemo sirne ali pa tiste s špinačo.
Torteline radi popestrimo z dodatki kot so PARADIŽNIKOVA OMAKA, PARMEZAN, ČEBULA IN ČESEN, ORIGANO, BRIE SIR, MLADA ŠPINAČA in SEMENKE.
ŠPAGETI & TESTENINE
Seveda ne gre tudi brez špagetov in testenin, vsaj en paket se vedno nekje skriva v avtu. Resda bi jih težko jedli vsak dan, a tu in tam so seveda zelo praktični. Podobno kot tortelini, so tudi špageti hitro kuhani, z dobro omako pa so lahko prav izvrstna jed.
Kako jih najraje pripravimo? S TUNO (tuna iz konzerve, v paradižnikovi ali smetanovi omaki), Z ZELENJAVO (bučkami, papriko, gobami…), Z RAKCI (če smo blizu trgovine in lahko kupimo zmrznjene ali pa dobimo sveže), Z MESOM (mleto meso in paradižnikova omaka), S PARADIŽNIKOVO OMAKO (omaka iz konzerve, čebula in česen), S ČESNOM IN PARMEZANOM (ko ni omake ali zelenjave so prav slastni z veliko olivnega olja, česna in parmezana).
RIŽOTE
Še ena zelo praktična sestavina, riž. Za pripravo rižot ali pa kot priloga. Mi ga ponavadi skuhamo več, shranimo v hladilniku in naslednji dan pripravimo kot solato (ponavadi s tuno in čebulo). Sicer pa velikokrat za vecerjo pojemo rižoto.
Rižote sicer podobno kot testenine lahko pripravite z vsem mogočim, kar pač imate. Mi največkrat skuhamo naslednje kombinacije: ZELENJAVNA (brokoli in sojina krema / bučke in paprika / z gobami), RIBJE (s pečenimi rakci, kadar jih dobimo ali pa lososom), MESNE (s piščancem).
KUSKUS, KVINOJA, BULGUR & CO
Poleg riža in testenin se pri nas vedno najde kakšen paketek kuskusa, kvinoje, bulgurja in podobno. Slednje lahko pripravimo podobno kot rižote, pojemo jih lahko kot topel obrok ali pa kot solato.
Nekaj idej za pripravo jedi iz zgoraj omenjenih sestavin: ZELENJAVNA SOLATA (paprika, paradižnik, kumara, feta sir, čebula ali pa avokado, rakci, paradižnik, čebula), KOT PRILOGA k piščancu ali lososu, TOPLA ZELENJAVNA JED (popečene bučke, paprika, čebula) – slednji lahko seveda dodate kaj mesnega ali ribjega.
RIBE NA ŽARU
Za žar si je potrebno vzeti malo več časa, ampak ponavadi so to najlepše večerje, kjer pozno v večer posedimo ob ognju. Odvisno od destinacije, a če dobimo sveže ribe (ali pa jih celo sami ujamemo, kot sva jih na primer na Norveškem) jih vedno z veseljem spečemo na žaru.
Za pečenje uporabljamo REŠETKASTO DRŽALO ZA RIBE, tako jih je namreč res lažje obračati. Še malo soli, limone ali limete in olja, pa kakšna začimba. Zraven največkrat na žaru v ponvi popečemo malo ZELENJAVE, npr korenje, v žerjavico pa zagrebemo V FOLIJO ZAVIT KROMPIR.
MESO NA ŽARU
Sicer na kampiranju velikokrat jemo brezmesne glavne obroke, a tu in tam pa vseeno na žaru spečemo kaj konkretno mesnega. Spet, odvisno kje se potepate, ampak ponavadi se že najde kakšna mesnica.
Tudi ČEVAPČIČE in RAŽNJIČE včasih pripravimo, največkrat pa kakšen dober GOVEJI ZREZEK. V žerjavici spečemo še KROMPIR V FOLIJI, tudi KORUZA na žaru se prileže, ali pa druge vrste ZELENJAVA za prilogo.
KROMPIR
Iz krompirja se lahko pripravi en kup jedi, je pa res, da ga je potrebno kar nekaj časa kuhati v vodi, za kar porabite precej plina ali pa elektrike. Zato ga mi največkrat ne kuhamo, če pa že, pa ga vržemo v posodo za na ogenj.
Največkrat kar celega ZAVIJEMO V ALU FOLIJO in zložimo med žerjavico ognja, ali pa narežemo na majhne koščke in pripravimo PRAŽENEGA V PONVI. Če ga skuhamo, pripravimo PIRE (ki ga mimogrede lahko obogatimo s kakšno zelenjavo – brokoli ali pa špinača npr) ali pa KROMPIRJEVO SOLATO.
KLOBASE
Sama sicer sploh nisem ljubitelj klobas in jih takorekoč ne jem, kar pa ne velja za moški del naše posadke. In priznam, da so tiste v vakuumskem pakiranju kar praktične. Ponavadi se jih le hitro pokuha v vodi al pa na hitro speče. S prilogo ali pa samo s kruhom so tako enostaven topel obrok, ki nasiti.
Kot prilogo skuhamo PIRE KROMPIR ali pa ZELENJAVNI PIRE (iz graha, korenja ali pa cvetače na primer), včasih dodamo še popečeno ZELENJAVO. Kadar pa res ni drugega pri roki je pa tudi grah iz konzerve dober.
TACOS
Mogoče se sliši noro, a na kampiranju včasih, sicer res le za posebne priložnosti in ponavadi kadar spimo v kampu, pripravimo čisto prave mehiške tacose. Sicer je potrebno malce več organizacije, sploh ker tudi testo oziroma tortilje naredimo sami, ampak vse se da.
V testo včasih dodamo malo kurkume, sicer pa za nadev ponavadi uporabimo AVOKADO, sveže ali zmrznjene RAKCE (na Norveškem smo poskusili z jakobovimi pokrovačami in bilo je odlično), če slednjih ni popečemo trakove PIŠČANCA, dodamo ZELENJAVO po želji (npr koruzo, kumaro, korenje, papriko). Če ostane kakšna tortilja ni nič hudega, jo pojemo za zajtrk namesto kruha.
SMØRREBRØD
Par let nazaj sva se v Copenhagnu zaljubila v te danske odprte sendvičke z rženim kruhom in vse od takrat jih redno pripravimo tako doma, kot tudi na kampiranju. Obložite jih lahko praktično s čimerkoli. Rženi kruh pa je prav praktičen, ker se dolgo ne pokvari.
Nekaj idej za smørrebrød kruhke: ZELENJAVNI (popečen jajčevec, parmezan, bazilika), MESNI (majoneza, hladen piščanec, paradižnik), RIBJI (losos, koper, zelena solata ali pa rakci, kuhano jajce, majoneza).
SENDVIČI, KRUHKI, OBLOŽEN TOAST
Sendvič na sto in en način je lahko prigrizek za zajtrk, malico, hiter postanek med dolgo vožnjo, včasih pa tudi za večerjo, če ni drugega. Za takšne primere imamo v avtu skoraj vedno kakšen kos kruha ali pa vsaj polnozrnate krekerje.
Kot še posebno priročno se je izkazala SUHA SALAMA, ki se res ne pokvari hitro. Dodamo še KISLE KUMARICE, SIR in kos KRUHA pa je že kar v redu malica. Za malo bolj razkošno varianto na kruh pretlačimo AVOKADO in dodamo rezino LOSOSA, sicer pa se dobro obnesejo tudi SIRNI NAMAZI in SVEŽA ZELENJAVA.
NAMAZI & GOSTE OMAKE
Včasih pripravimo tudi kakšen slasten namaz. Za slednje vedno pridejo prav ali maslo, avokado ali pa kremni namaz kot osnova, kateri dodamo sveže in suhe začimbe, čebulo in ostalo. Za shranjevanje v hladilniku uporabljamo manjše posodice. Sicer pa včasih naredimo tudi svojo majonezo.
Nekaj primerov enostavnih namazov: TUNIN NAMAZ (tuna iz konzerve, čebula, petršilj, koruza, kremni sir ali maslo), ZELENJAVNI (na majhne koščke narezana paprika, paradižnik, čebula, sirni kremni namaz), KUMARIČNI (na majhne koščke narezana kumara, nasekljana kisla kumarica, koper, sirni kremni namaz), ČESNOV (maslo, česen, petršilj).
POKOVKA
Ja, tudi to gre na kampiranju. Pri nas se v avtu vedno kje skriva vsaj ena vrečka koruznih zrn, ki pridejo še kako prav, kadar si zaželite grickati. Najlažje jo je pripraviti kar v večji ponvi oziroma posodi na odprtem ognju – le pazite, da ne pretiravate s količino, mi jo vedno pobiramo tudi po tleh.
Sicer pa lahko pokovko v osnovi pripravimo na dva načina, SLANO s soljo ali pa SLADKO s sladkorjem (temu lahko dodamo še karamelo na primer). Najboljša je seveda ko je še vroča, sicer pa jo lahko pripravite tudi na zalogo in si pripravite vrečko ali dve za naslednji dan.
MARSHMALLOWS
Sicer obstajajo različice, a v osnovi so te bele kockice sestavljene iz mešanice sladkorja, vode in želatine. Lahko se jih poje kar tako, na kampiranju pa so lahko prav zabavna popestritev ob večernem tabornem ognju.
Vse kar rabite poleg tabornega ognja in velike vreče puhastih kockic so daljše palčke, seveda pa lahko prav po domače v okolici naberete par tankih suhih vejic in jih uporabite za nabodalo. Čez lužo so navdušeni tudi nad t.i. S`MORES SENDVIČKI, kjer med dva navadna piškota vstavimo kos čokolade in kos marshmallow pene, nato pa vse skupaj toliko časa držimo nad ognjem, dokler se notranjost ne stopi.
“CRUMBLE”
Po slovensko „drobljenec“, je super enostavna sladica za katero porabite ostanke kakšnega sadja, na kampiranju pa se da improvizirati tudi brez pečice. Mi ga sčaramo kar v ponvi za na odprti ogenj – izgleda sicer malo drugače, okus pa je prav božanski.
Za pripravo rabite malo MOKE, SLADKORJA in MASLA, ki jih skupaj zgnetemo na roke ter SADJE po izbiri. Vse skupaj vržemo v ponev in poskrbimo, da se malo razdrobi in fino zapeče. Nam je najboljši z breskvami, malinami ali pa mangom.
PALAČINKE
Palačinke za večerjo so vsekakor eden mojih spominov na otroštvo in tudi na kampiranju jih včasih pripravimo. Seveda s sabo ne nosimo mikserjev in mešalnikov, testo zmešamo kar z metlico. Poleg slednje rabite še eno malo večjo ponev.
Moram dodati, da moja francoska polovica potovalnega tandema seveda prisega na francoske CREPES (tanke palačinke z veliko masla, prepognjene v obliko trikotnika), jaz pa na „naše“, debelejše in ZVITE V ROLO, prerezane na pol in seveda poljnjene z Nutello. Še ena varianta pa so napihnjene AMERIŠKE PALAČINKE, ki so prav tako slastne. Namesto Nutelle imamo mi s sabo agavi sirup ali pa med, ki mimogrede popestri tudi grški jogurt pa še kaj.
“PAIN PERDU”
Znan tudi kot „francoski toast“ (v dobesednem prevodu iz francoščine pa pomeni „izgubljeni kruh“) oziroma “pohane šnite”, je lahko prava poslastica iz ostanka kruha. Za zajtrk, večerjo ali pa kar tako.
Najprej pripravimo mešanico MASLA, MLEKA, JAJC in SLADKORJA, (lahko dodamo tudi vanilijo ali cimet). OSTANKE KRUHA narežemo na nepretanke rezine in dobro pomočimo v zgornjo mešanico. Še boljše je, če pustimo nekaj časa stati, da se vse skupaj dobro vpije, potem pa popečemo v ponvi (na maslu seveda). Dodamo lahko Nutello ali sadje po želji, dobri pa so tudi kar tako sami po sebi.
KAJ NAREDITI Z OSTANKI HRANE?
Če vam kdaj ostane kaj zelenjave, kuhan krompir, riž in podobno, nikar ne vržite stran. Večina ostankov se da porabit za kaj okusnega. Seveda pri tem pomaga, če imate hladilnik. Tukaj pa še nekaj idej, glede na naše izkušnje:
-
ZELENJAVA – narežite ostanke zelenjave na majhno in uporabite za zelenjavno omleto. Skuhate lahko tudi prav okusno juho, jih zmiksate v omako ali namaz, naredite lahko tudi solato.
-
RIŽ – pripravite riževo solato. Midva največkrat dodava tuno, rdečo čebulo in par kapljic zelenega Tabasca. Naslednji dan lahko iz ostankov riža spečete tudi riževe kroglice / polpete.
-
KROMPIR – kuhan krompir v kosih lahko porabite za pripravo krompirjeve solate, lahko pa naredite pire in naslednji dan ocvrete krokete. Preden krompir olupite, ga dobro operite in zdrgnite – iz olupkov lahko kasneje pripravite domači čips.
-
RIBE – če vam ostane kaj tune iz konzerve ali pa rezina lososa lahko narededite ribji namaz. Zmešajte s kupljenim kremnim namazom ali ma maslom, dodajte začimbe in čebulo.
-
MESO – če vam ostane pečen piščanec ali govedina lahko naslednji dan za na pot pripravite sendviče
-
SOLATA – če imate preveč zelene solate, radiča, rukole in podobno, jo nasekljajte čim bolj na tanko, dodajte malo parmezana, česna, začimb in olivnega olja ter pripravite pesto. Dodate lahko tudi kakšne oreške. Slednjega lahko naslednji dan uporabite za omako pri testeninah.
-
KRUH – trd in suh kruh navsezgodaj zjutraj res ni dober začetek dneva. Ostanke kruha lahko porabimo za pripravo drobtin, krutonov za na solato, lahko ga na kose narezanega popečemo v ponvi (tudi kot topli sendvič s sirom npr), lahko ga tudi ocvremo v jajcu.
-
SADJE – če imate preveč sadja in se bojite da se bo pokvarilo lahko naredite zdrav smuti ali pa ga pojeste s palačinkami, naredite crumble in podobno.