Angleški mafini oziroma kolački so priljubljeni okrogli, ploščati manjši kruhki, ki jih običajno jemo za zajtrk, brunch oziroma malico, s slanimi ali pa sladkimi dodatki. Kljub svojemu imenu so pravzaprav nastali v Ameriki (sicer po receptu angleškega priseljenca), dandanes pa se pogosto znajdejo na krožnikih tudi v Kanadi, Avstraliji in Veliki Britaniji. Beseda „English“ se v Ameriki uporablja zato, da se ločijo od klasičnih, večjih in sladkih mafinov. Zanimivo pa je na primer, da se v Veliki Britaniji imenujejo le „muffins“, medtem ko se tisti večji, sladki kolački imenujejo „American muffins“. V Nemčiji angleške mafine imenujejo “Toastbrötchen” in jih je enostavno dobiti v supermarketih, vendar so toliko boljši, če jih pripravite doma. Mi jih naravnost obožujemo, ker jih lahko uporabimo za pripravo številnih različnih jedi, od preprostega hitrega zajtrka ali malice, do okusnih burgerjev, majhnih pic, sendvičev za road tripe in še več. V tem kulinaričnem prispevku predstavljava najin recept za angleške mafine in dodajava par idej, za katere jedi jih lahko uporabite.

Obstajajo sicer različni recepti o pripravi angleških mafinov, midva tule kot rečeno deliva najinega. Recept je za približno 8 žemljic (odvisno kako velike oblikujete), ki jih nato prerežete na polovico in po želji obložite.
SESTAVINE
- 145g tople vode
- 6g sladkorja
- 4g suhega kvasa
- 150g grškega jogurta
- 360g pšenične moke
- 1 beljak
- 6g soli
PRIPRAVA
-
zmešajte vodo, sladkor, suh kvas in pustite počivati 2 minuti
-
dodajte grški jogurt, moko, sol, beljak in gnetite, dokler zmes ne postane elastična
-
pustite počivati na sobni temperaturi 1 uro, da se testo podvoji
-
testo razrežite na 8 enako velikih kosov in z rokami naredite manjše kroglice
-
kroglice pustite na sobni temperaturi še 1 uro, da se podvojijo
-
pripravite ravno ponev in brez dodatne maščobe kroglice testa segrevajte na obeh straneh, dokler se zgoraj in spodaj rahlo ne zažgejo
NASVETI & IDEJE
Sveže pripravljene angleške mafine lahko pojeste takoj, ali pa jih zamrznete za kasneje. V slednjem primeru jih najprej horizontalno prerežite na polovičke, tako jih lahko kasneje enostavno popečete v toasterju ali pa pečici.
ANGLEŠKI MAFINI ZA ZAJTRK
Angleški mafini se tradicionalno jedo za zajtrk. Charlie jih najraje, kot se za pravega francoza spodobi, namaže s slanim maslom in poje ob skodelici črne kave, medtem ko je moja najljubša različica kombinacija dimljenega lososa in poširanega jajca. Sicer pa lahko mafine obložite na primer tudi s šunko, pršutom, popečeno slanino, ocvrtimi ali umešanimi jajci, različnimi vrstami sira, paradižnikom in še čim. Tisti, ki ste bolj za sladko pa izberite na primer marmelado, maslo, med, nutelo, banane in borovničevje.

ANGLEŠKI MAFINI KOT MINI PICE
Tole je odlična rešitev za hiter prigrizek, tudi kadar nepričakovano dobite obisk pa nimate druge ideje kaj postaviti na mizo. Seveda je ta rešitev mogoča le, če se v zmrzovalniku skrivajo zmrznjeni angleški mafini, saj časa za peko novih v takšnem primeru ni. Torej, vzamite polovičke mafinov iz zrmzovalnika in jih poljubno obložite s sestavinami iz hladilnika. Najlažje bo kak kos šunke, malo sira ter malo paradižnika. Hop v pečico, dokler se ustrezno ne zapeče, za povrh pa še malo svežih začimb ali posušenega origana.

ANGLEŠKI MAFINI KOT ODPRTI SENDVIČKI
Podobno kot pri zgoraj omenjenih slanih različicah za zajtrk, lahko pripravite malo bolj bogato obložene polovičke angleških mafinov kar za kosilo, večerjo ali pa obilnejšo malico. Spodaj na fotki primer enega najinih priljubljenih – piščanec ocvrt v panko moki (japonske krušne drobtine), s pečenim jajcem in guakamole, sicer pa lahko pripravite tudi kaj s filejem lososa, rakci oziroma vegetarijanski odprt sendvič s pečeno zelenjavo.

ANGLEŠKI MAFIN BURGERJI
Še zadnja ideja kako uporabiti angleške mafine, in sicer za pripravo burgerjev! Seveda tudi tu obstaja cel kup različnih variant, zato sestavine za burger izberite po svojem okusu, za kruhke pa uporabite sveže narejene mafine. Takšni burgerji bodo precej manjši od običajnih burgerjev, zato so dobra izbira tudi za t.i. finger food na domačih zabavah, ker jih zlahka pojeste več.
Upava, da ste dobili kakšno novo idejo in boste najin recept preiskusili tudi v domači kuhinji – za dodatna vprašanja sva seveda na voljo tule spodaj v vrsticah za komentarje.