A še koga res že pošteno srbijo pete? Leto, odkar se je svet v popotniškem smislu ustavil, je skoraj že naokoli, pa še nič ne zgleda, da bo kmalu vse po starem. Čeprav nam je v 2020 tu in tam vseeno uspel kakšen krajši pobeg po Evropi, no nekaterim tudi dlje, smo ga večinoma preživeli doma. Kdo ve, morda bo tudi letos tako. Enkrat sem se sicer že razpisala o tem, kaj vse lahko počnemo doma, da nam ni dolgčas med samoizolacijami, karantenami, lock downi in nasplošno v času pandemije, pa vseeno tule še en malo bolj specifičen prispevek o tem, kako pravzaprav lahko virtualno potujemo kar z domačega naslonjača. Za vse popotniške navdušence. Sigurno ste katero izmed idej, zbranih v tem prispevku, v zadnjih mesecih že preizkusili, pa vseeno morda še kdo dobi kakšno novo zamisel za potešiti željo po potovanjih.
1. KNJIGE S POPOTNIŠKO VSEBINO
Še kdo rad bere? Sama sicer največ berem prav na potovanjih, na vlaku, na letalu, tudi v avtu, pa seveda na plaži na primer. Doma nekako velikokrat zmanjka časa, pa vseeno si ga dejansko lahko vedno brez izgovorov vzamemo in preberemo kakšno res dobro knjigo, ki nas v mislih popelje v daljne kraje. Lahko je to roman, ki se odvija v kakšni bolj eksotični deželi, lahko je potopisna knjiga, zbirka zgodb s poti in podobno.
2. POTOPISI
Moj priljubljen način preživljanja prostega časa je ne samo pisanje potopisov tule na blogu, ampak tudi branje le-teh na ostalih popotniško obarvanih internetnih straneh. Obstaja sicer cela poplava potopisov v angleščini, a zadnja leta imamo tudi v Sloveniji en kup dobrih blogov, z ogromno vsebine z raznoraznih koncev sveta, tako da je izbira res odlična.
3. ONLINE POTOPISNA PREDAVANJA
Za tiste, ki ste bolj leni z branjem in imate raje interaktivne, vizualne predstavitve v živo, je trenutno na voljo tudi kar nekaj spletnih potopisnih predavanj v slovenščini. Slednja so večinoma kar preko Facebook strani knjižnic, študentskih klubov, turističnih agencij oziroma posameznikov, pa tudi preko Instagrama, Zooma in nekaterih ostalih kanalov.
4. VLOGI NA YOUTUBE-U
Še ena opcija, za tiste ki imate raje video vsebine so popotniški vlogi. Teh je na primer na Youtube-u v angleščini malo morje, najdejo pa se tudi slovenski. Izbirate jih lahko čisto naključno, glede na tematiko, ki vas zanima, ali pa določenim kanalom redno sledite – sama trenutno med drugim spremljam par popotnikov, ki so kljub pandemiji še vedno na poti vse od lanskega leta in večinoma enkrat na teden objavijo nov vlog. Tako se mi zdi, kot da spremljam eno napreto realistično popotniško nadaljevanko.
5. POPOTNIŠKI IN DOKUMENTARNI FILMI TER NADALJEVANKE
Seveda si lahko pogledate tudi kakšen dober popotniški film oziroma nadaljevanko, tako na televizijskih kanalih kot tudi na plačljivih portalih kot so na primer Netflix, Amazon prime in podobni. Tudi dokumentarni filmi so dobra izbira v teh časih, ko so potovanja malce omejena in težje izvedljiva.
6. OBUJANJE LASTNIH POPOTNIŠKIH SPOMINOV
Z urejanjem fotografij s preteklih potovanj marsikdo vse predolgo odlaša in zdajle je tudi to odlično opravilo za obujanje spominov. Zakaj ne bi na primer pripravili fotoknjige, razvili par fotografij za na steno oziroma v album ali pa vsaj malo uredili fotografije na računalniškem disku.
7. ZAČNITE PISATI POPOTNIŠKI BLOG OZIROMA DNEVNIK
Ste kdaj med branjem ostalih blogov pomislili, „oh to pa zmorem tudi jaz“? No, zdaj je odlična prilika. S pisanjem bloga se boste garantirano ogromno naučili, zraven pa še obujali spomine na pretekla potovanja. Poleg tega vas urejanje in pisanje popotniškega bloga prisili tudi v urejanje fotografij. Tisti, ki ste bolj za analogno pa lahko poskusite s klasičnim dnevnikom ali pa t.i. scrapbookom.
8. VIRTUALNI OBISK MUZEJEV, GALERIJ, HOTELOV IN TURISTIČNIH ATRAKCIJ
Precej svetovno znanih muzejev in galerij že praktično od začetka pandemije ponuja enkratno možnost virtualnega obiska kar od doma. Pokukajte na primer v znameniti Guggenheim v NYC, berlinski Pergamon, Uffizi v Firenzah, Rijksmuseum v Amsterdamu. Poleg slednjih se lahko virtualno sprehodite tudi po nekaterih bolj razkošnih hotelih, pa tudi nekaterih največjih svetovnih atrakcijah kot sta na primer Taj Mahal in opera v Sydneyu.
9. POPOTNIKI NA INSTAGRAMU
Instagram morda res ni moj najbolj priljubljen socialni medij, ampak je pa odlična izbira za sledenje nekaterim popotnikom, ki so trenutno na poti. In ja, teh sploh ni tako malo! Še posebno odkar je v uporabi funkcija „story“, kjer lahko vidite aktualne kratke posnetke in ostale vsebine z njimi nekako virtualno ostajate skoraj v vsakodnevnem stiku.
10. UPORABNIKI INSTAGRAMA, KI ŽIVIJO NA DRUGIH KONTINENTIH
Sledite lahko seveda ne le tistim, ki trenutno potujejo po različnih kontinentih ampak tudi tistim, ki tam živijo. V določenih predelih Avstralije, Nove Zelandije in Azije, pa tudi na pacifiških otokih so potovanja, izleti, road tripi, obiski restavracij in turističnih atrakcij v tem trenutku še kako možna in prav fino jih je spremljati ter podoživljati tisto bolj „normalno življenje“.
11. NAČRTOVANJE PRIHODNJIH POTOVANJ
Kljub temu, da imamo vsako leto ponavadi okrog že januarja kakšno letalsko karto ali dve v žepu, rezerviranih par vikend izletov in obiskov domovine, smo se letos (glede na bridke izkušnej lanskega leta) odločili vse skupaj prepustiti naključjem. Pa vseeno to ne pomeni, da nič ne sanjarimo in planiramo. O ja, jaz vsekakor planiram. Le brez nakupa kart, brez določenega datuma in tako na rezervo – ko bo prilika pa gremo, bo že vse naštudirano. To mi je nekako v veselje, ker vem da se bo enkrat uresničilo, pa tudi če šele naslednje leto oziroma še kasneje. Poskusite še vi, izberite destinacijo, kamor si že dlje časa želite in berite, raziskujte, pripravite načrt poti. Kot rada pravim, sanje je treba imet.