Ne glede na to ali ga obiščete samo za vikend, za tri dni ali pa za kar cel teden, obisk se vsekakor splača! Tudi smao nekaj ur je boljše kot nič. Mi gremo ponavadi za vikend in Berlin smo obiskali v vseh letnih časih – meni je najbolj všeč poleti, ko se povsod nekaj dogaja in so parki polni. Berlin je vsekakor eno izmed tistih mest, ki ga morate obiskati vsaj enkrat v življenju – a morda bo potreben več kot en vikend, da se dodobra poglobite v zgodovinske dogodke, ki so prispevali k današnji podobi mesta.
Zame je tole Berlin! Nekaj modernega (velika kocka), nekaj historičnega (stare stavbe v ozadju) in nekaj, kar je bilo staro in bo kmalu novo. Berlin je trenutno eno veliko gradbišče, povsod se gradi nekaj novega – veliko tujcev trenutno kupuje stanovanja kot naložbo in jih oddaja številnim študentom in ostalim, ki se priseljujejo v mesto. Zdi se, da je Berlin meka za vse umetnike, glasbenike in vse, željne sproščene atmosfere. Bogata zgodovina, kultura, življenje! Včasim s emi zdi, da ga ni človeka, ki ne bi hotel živeti v Berlinu. V primerjavi z ostalimi velikimi nemškimi mesti, je življenje v Berlinu tudi relativno cenovno ugodno. Kakšna sreča za nas, da leži le dve uri vožnje z avtom stran ;).
In tudi tole je zame Berlin – povsod nekdo poje, igra ali na kak drugi način izvaja umetnost. Večina slednjih so mladi glasbeni študentje, ki si s tem prislužijo kak ekstra evro. Ker se res skoraj izza vsakega vogala sliši glasba, mesto s tem še bolj zaživi. Okej, eni verjetno niso več študentje, ampak nič ne de ;).
Prihod v mesto z avtom ni problem, a kasneje je avto boljše pustiti na parkirišču ali pa v garaži in mesto raziskovati peš, z avtobusom ali pa v kombinaciji z podzemno. Še boljše pa kar s kolesom!
Berlin je VELIK. Če nameravate pešačiti do vseh znamenitosti, se boste pošteno nahodili in ni vrag, da vas zvečer ne bojo pekle noge. Midva sva preden se nama je pridružil Lu, tudi vedno sve prehodila, pa tudi še potem ko sva ga lahko vozičkala okrog. Odkar hodi sam, je nemogoče delati take kilometrine peš, zato sva si nazadnje privoščila krožno vožnjo z enim od tistih turističnih avtobusov z odprto streho. Tura je trajala približno dve uri in na sončen septembrski dan se je prav prileglo malo lovljenja sončnih žarkov in opazovanja mesta z drugačne perspektive. Nazadnje sem se s takšnim avtobusom vozila v Londonu, kakšnih 20 let nazaj. In kljub temu, sa je jih vedno otepam, moram priznat, da mi je bilo super všeč – nekaj novega sem se naučila, nekaj novega videla, pa še Lu je bil več kot zadovoljen. Cena okrog 20€ za odrasle se mi tudi ni zdela pretirana, tako da, če ste v stiski s časom je tole super izbira.
BERLIN WALL
Torej, kaj je prva stvar, ki vam pade na pamet, ko pomislite na Berlin? Jaz vedno pomislim na Berlinski zid. Zgodba je sicer dooolga, ampak če jo malo skrajšamo – leta 1961 zgrajeni Berlinski zid je fizično razdelil Berlin na zahodni (kapitalistični) in vzhodni (komunistični) del. Na nekaj točkah so ljudje lahko prehajali z ene na drugo stran, vsekakor to ni veljalo za vse. 28 let je Berlinski zid veljal za enega največjih simbolov Hladne vojne in ko so ga leta 1989 začeli rušiti, s eje z Nemčijo veselil ves svet. Prebivalci vzhodnega dela niso mogli verjeti svojim očem, in če ste kdaj videli kakšne emocionalne stare video posnetke tega dne, potem veste kaj mislim. Leta 1990 sta bili Vzhodna in Zahodna Nemčija tudi uradno združeni pod eno državo.
EAST SIDE GALLERY
“East Side Gallery” je ena največjih svetovnih galerij na prostem. Na 1,3 kilometrov dolgem odseku Berlinskega zidu so leta 1990 umetniki z različnih koncev sveta ustvarili 105 poslikav. Galerija velja danes za mednarodni spomenik svobodi. Vse imajo enako sporočilo in vsaka na svoj način izraža upanje za boljšo prihodnost. Ena izmed lokacij v Berlinu, ki je ne smete izpustiti!
CHECKPOINT CHARLIE
Checkpoint Charlie je bila ena izmed kontrolnih točk, mejnih prehodov na Berlinskem zidu. Na mestu danes stoji replika čuvajeve hiške in predstavlja eno izmed glavnih turističnih atrakcij v mestu. Za čuvajem se dviga drog s sliko ameriškega vojaka na eni strani in sliko sovjetskega vojaka na drugi. Vse naokrog so trgovinice, ki prodajajo „sovjetske pominke“ – bodite pozorni pri krznenih izdelkih, bilo je namreč več poročil, da so izdelani na kitajskem, krzno pa naj bi bilo pasje.
MUSEUMS & CHURCHES
Ponavadi se v večjih mestih najde muzejska četrt, v Berlinu pa imajo muzeji kar svoj otok! Na reki Spree, ki teče skozi mesto se nahaja t.i. „Museum Island“, kjer lahko obiščete staro narodno galerijo, Neu Museum, Bode Museum in Pergamom Museum. Po mestu je razkropljenih še kar nekaj ostalih muzejev in galerij, katerim bi lahko namenili več dni skupaj, če bi želeli obiskati in si ogledati vse.
Med veliko historičnimi zgradbami v mestu, je tudi veliko sakralnih objektov. Moj favorit je definitivno protestantska cerkev (Kaiser Wilhelm Memorial Church, znana tudi pod imenom „Gedächtniskirche“). Nahaja se na znani aveniji Kurfürstendamm in je bila močno poškodovana med bombardiranjem leta 1943. Poškodovanega zvonika nalašč niso renovirali in še danes stoji tak, kot je bil takoj po bombardiranju in s tem predstavlja pomemben spomenik druge svetovne vojne. Pritličje cerkve je urejeno v spominsko sobo.
KU´DAMM
Med veliko historičnimi zgradbami v mestu, je tudi veliko sakralnih objektov. Moj favorit je definitivno protestantska cerkev (Kaiser Wilhelm Memorial Church, znana tudi pod imenom „Gedächtniskirche“). Nahaja se na znani aveniji Kurfürstendamm in je bila močno poškodovana med bombardiranjem leta 1943. Poškodovanega zvonika nalašč niso renovirali in še danes stoji tak, kot je bil takoj po bombardiranju in s tem predstavlja pomemben spomenik druge svetovne vojne. Pritličje cerkve je urejeno v spominsko sobo.
KaDeWe DEPARTMENT STORE
KaDeWe (kratica za Kaufhaus des Westens), kar bi v prevodu pomenilo „zahodna veleblagovnica“ je s svojimi nekaj več kot 60,000 m² največja veleblagovnica kontinentalne Evrope. Če imate dovolj časa si jo vsaj an hitro oglejte – sploh če ste tam v predbožičnem času, ko je notranjost še posebej lepo okrašena.
V KaDeWe je tudi posebna kulinarična etaža in prav v času našega zadnjega obiska Berlina sem imela to srečo, da so bili ravno „Slovenski tedni“. Kar je pomenilo, da so poleg standardne ponudbe imeli poseben kotiček s slovenskimi proizvodu, pa še en prijeten gospod je harmoniko igral. Ko enkrat živiš v tujini, je včasih težko kupiti kakšen domač proizvod, zato sem bila tega presenečenja še posebno vesela!
BRANDENBURG GATE
Ta neoklasicistični slavolok zmage je zagotovo ena najbolj prepoznavnih atrakcij v celotni Nemčiji. Na istem mestu so nekoč stala vrata, ki so označevala začetek ceste iz Berlina proti kraju Brandenburg. Vrata označujejo tudi vhod na bulevard „Unter den Linden“ (pod lipami), ki je vodil do nekdanje pruske kraljeve palače. Brandenburška vrata so še danes prizorišče pomembnih historičnih dogodkov in simbol za mir.
MEMORIAL TO THE MURDERED JEWS OF EUROPE
Znan tudi kot Holocaust Memorial, je 19,000 m² veliko območje, na katerem se dviga 2,711 betonskih blokov, razporejenih v mrežni vzorec, na valujoči površini. Bloki so različnih višin in dolžin. Vse od javnega odprtja leta 2005 (60 let po koncu druge svetovne vojne), spada med najbolj obiskane turistične znamenitosti v mestu. Res impresivno mesto, ki ti da misliti.
REICHSTAG
V zadnjih letih, odkar se je nemški parlament preselil iz Bonna v Berlin, je Reichstag postal prava tursitična atrakcija. Obiskovalci se v časovnih intervalih lahko povzpnejo v stekleno kupolo od koder občudujejo poglede na ostale stavbe in površine znotraj vladnega kompleksa.
Včasih je brezciljno sprehajanje najboljše kar lahko naredite. Takrat odkrijete tiste skrite kotičke, tista mesta kamor morda ne zaide ravno vsak turist in ravno to je najlepše, kadar imate dovolj časa, ali pa mesto obiščete večkrat.
CURRYWURST
Berlinska currywurst – neverjetno koliko pozornosti in slave lahko požanje ena navadna klobasa s kečapom in karijem, ampak vse je res! Currywurst je na vsakem vogalu in zdi se, kot da je zaščitni znak mesta. Tam jo enostavno „morate poskusiti“ – česar jaz še vedno nisem naredila. A vsi pravijo, da je ravno tam najboljša. Sicer pa vsaka restavracija in stojnica stoji za svojim skritim receptom in trdi, da je ravno njihova omaka najboljša – in ja, omaka je v nemški kulinariji še kako pomembna. Pa dober tek!
BERLIN WITH KIDS
Berlin je super mesto za otroke – če so še manjši jim bo morda všeč obisk ZOO-ja ali pa kakšnega podobnega parka, tiste malo večje znajo že zanimati muzeji, morda jim bo zanimiva krožna vožnja z avtobusom ali pa kar z najetim čolnom na vroč polenti dan. V kinu Babilon Mitte je t.i. „Baby cinema“, kamor lahko starši mirne duše vzamejo s sabo tudi dojenčke, dovoljeni so vozički v dvorani, v dvorani je zadimljena svetloba, glasnost je znižana, na uporabo so previjalne mize – morda zanimiva ideja za kakšen večer. Najrazličnejše restavracije poskrbijo za kulinarično raznovrstnost, za spremembo lahko poskusite kakšno bolj eksotično specialiteto. Pazite le na dolge razdalje med posameznimi zanimivostmi v mestu in na vsa trenutna gradbišča, kjer zna biti vozičkanje oteženo.
Ni lepšega kot zajtrk oziroma malica na sončku, medtem ko opazujete živahno dogajanje na ulicah!
Zdi se mi, da imam približno 10 fotk z Lu-jem in berlinskim medvedom. Otroci jih obožujejo!
SHRANI PIN