Najboljše destinacije za jesenski oddih? Ciper se upravičeno znajde na seznamu in lanskega oktobra smo ga končno prvič obiskali tudi mi. Ker ima Lu takrat vedno 2 tedna šolskih počitnic, smo rezervirali res ugodne letalske karte iz Zagreba v Paphos, namesto intenzivnega raziskovanja otoka in vsakodnevnih premikov na nove lokacije pa smo tokrat za spremembo izbrali enotedenski oddih v privatni vili z bazenom blizu plaže. Kljub temu, da smo si v prvi vrsti želeli le sonca, morja, dobre hrane in počitka, pa nismo mogli čisto iz naše kože in za cel teden smo najeli tudi avto. Ta nam je omogočal samostojen prevoz z in na letališče ter dnevne izlete na različne konce zahodnega dela Cipra. Seveda nam je za naslednji obisk tega raznolikega mediteranskega otoka ostalo še ogromno zanimivih krajev na vzhodu grškega dela otoka, pa tudi na celotnem turškem delu. V tem potopisu omenjam kraje in zanimivosti, ki smo jih obiskali med našim, recimo mu, sproščujočim aktivno – pasivnim dopustom.
Obiskali smo: polotok Akamas, Polis, Latchi, Coral Bay, Paphos, Peyia
Kako: letalo iz Zagreba, rent-a-car
Spali smo v: vila z bazenom
CIPER SMO OBISKALI, KO JE IMEL LU 11 LET IN MILA 1 LETO. PREBERI VEČ O CIPRU Z OTROKI NA KONCU TEGA PRISPEVKA.
Za začetek še nekaj osnovnih informacij. Na Ciper smo leteli z letalsko družbo RYANAIR, iz ZAGREBA. Za povratne karte smo odšteli 70eur po osebi, vključujoč rezervacijo sedežev. Do Zagreba smo šli z lastnim avtom, parkirišče na letališču smo rezervirali vnaprej. Stanovali smo v VILI Z BAZENOM ZA 8 OSEB na severo – zahodnem delu otoka, med mesti POLIS in LATCHI. Za nastanitev smo odšteli malce preko 700eur za cel teden. Na letališču v PAPHOSU smo za 7 dni tudi NAJELI AVTO, in sicer takšnega za 7 oseb saj nas je bilo tokrat 6. Cena celotnega najema je bila okrog 500eur. Na Cipru se vozi po levi strani, sporazumevanje v angleščini je na tem delu otoka enostavno, veliko hiš in apartmajev na otoku je tudi v lasti angležev. Možen je tudi obisk turškega dela otoka, a nam je bilo tokrat predaleč.
PAPHOS | eno izmed zgodovinsko najbolj pomembnih mest na Cipru
Pristali smo torej na mednarodnem letališču v kraju PAPHOS na jugozahodnem delu otoka. Pričakalo nas je krasno sončno vreme, palme so plapolale v lahkem vetrcu, dišalo je po morju in že praktično takoj na letališču nas je prevzel občutek počitnic. Obisk mesta Paphos bo zanimiv za vse ljubitelje zgodovine, saj je na račun bogate arhitekturne dediščine, arheoloških najdišč in številnih mozaikov uvrščeno tudi na seznam UNESCOve svetovne dediščine. Ne izpustite obiska ARHEOLOŠKEGA PARKA KATO, S KRALJEVIMI GROBNICAMI, MOZAIKI in ostanki NEKDANJIH VIL, MESTNEGA GRADU, SAMOSTANA AGIOS NEOPHYTOS in cerkve AGIA KYRIAKI CHRYSOPOLITISSA, spehodite se po PROMENADI in STAREM EMSTNEM JEDRU, kjer lahko obiščete še več muzejev in tržnic. V okolici mesta Paphos se nahaja veliko lažje in težje dostopnih zalivov oziroma plaž, nekatere smo obiskali tudi mi. Obiščete lahko na primer naslednje: SANDY, POTIMA, CORAL BAY, CORALLIA, AGIOS GEORGIOS, LARA in WHITE RIVER BEACH.
POLIS | največje mesto na severozahodu Cipra
Za kraj POLIS, ki je sicer največji na tem delu otoka, še nikoli nisem slišala, dokler nismo ravno tu blizu našli “naše” vile. Slednja se v bistvu nahaja nekako med krajema Polis in Latchi. No, v enem tednu smo mestece seveda tudi parkrat obiskali, predvsem super RIBARNICO in številne manjše TRGOVINICE s presenetljivo raznoliko izbiro okusnega svežega sadja in zelenjave. Na otoku smo opazilitudi veliko nasadov banan, kar nas je kar malo presenetilo.
V Polisu najdemo tudi lekarne, zdravnike, mehanike in podoobne usluge, veliko več TURISTIČNE INFRASTRUKTURE v smislu restavracij ob morju, urejene plaže, promenade, otroških igrišč, hotelov in trgovinic pa se nahaja prav v sosednjem kraju LATCHI. Slednji leži ob obali, medtem ko je Polis malenkost bolj odmaknjen v notranjost. Ob morju je sicer urejen večji KAMP, po plaži pa se zlahka sprehajate med obema omenjenima mestoma.
LATCHI | odlična izhodiščna točka za obisk polotoka Akamas
Naša baza je bila torej nekako med mesti Polis in Latchi, blizu obale, vzdolž katere se vije pas vila blokov, stanovanjskih hiš, turističnih apartmajev in vil z bazeni. V eni izmed slednjih smo stanovali tudi mi in tule lahko še enkrat omenim, da se nam je lokacija zdela res odlična.
DO NAJBLIŽJE PLAŽE nas je ločilo slabih 5min sprehoda, na plaži sami se ob PROMENADI nahaja cel kup RESTAVRACIJ in BAROV, obmorska sprehajalna pot nas je v smeri vzhoda pripeljala do KAMPA pri kraju Polis, v smeri zahoda pa v center kraja Latchi, do MARINE, še malce naprej pa do še enega večjega peščenega zaliva.
Na plaži je tudi par predelov kjer si lahko sposodite LEŽALNIKE in SENČNIKE, na voljo so javne sanitarije, OTROŠKA IGRIŠČA in podobno. Sicer plaža sama po sebi prav gotovo ni najlepša na Cipru, a nam je zaradi mirnega vzdušja prav všeč.
Bolj ko se približujemo mestecu več je tudi TRGOVINIC, pa tudi nekaj večjih HOTELOV se najde. Nam se je sicer zdelo fino, da smo stanovali malce izven centra, kljub temu, da gre za manjši kraj, ki verjetno tudi v višku poletne sezone ne poka po šivih. Nekajkrat smo jedli v nam najbližji restavraciji La Plage in pa v Psaropoulus Fish Tavern malce naprej v smeri proti mestu. V obeh smo dobro jedli, pa tudi cene so zmerne.
Latchi je sicer super izhodišče za izlet do priljubljenega zaliva BLUE LAGOON, do AFRODITINIH VRELCEV in PLAŽE, ter na splošno NARODNEGA PARKA AKAMAS. Več o omenjenih pa v nadaljevanju prispevka.
VILA HALIMA STEFANOS | naša baza na Cipru
Za spremembo smo tokrat potovali skupaj z mojo teto in njenim možem, pa tudi Lu je šel lahko z nami. Tako smo bili 4 odrasli, en otrok in en dojenček, v prvotnem planu pa bi nas morali biti celo še malo več, Zato smo rezervirali tole udobno vilo za 8 oseb.
CENA, malce preko 700eur za cel teden, kar se nam je zdelo noro ugodno glede na lokacijo in opremo. Imeli smo super BAZEN na krasno urejenem VRTU z veliko TERASO, v pritličju prostorna dnevna soba in kuhinja ter 2 SPALNICI, v zgornjem nadstropju še 2 SPALNICI (ena z balkonom in ena s teraso), v vsakem nadstropju tudi KOPALNICA. Res veliko prostora torej. Na vrtu tudi bbq in veliko igrač ter žog za v bazen. Notranja oprema je sicer nekoliko zastarela, a nas to ni motilo, večino časa smo tako ali tako preživeli zunaj.
Najboljši del vile je bil vsekakor VRT S TERASO OB BAZENU. Kadar nismo šli na plažo oziroma na izlet z avtom, smo naš čas preživljali tule. In ja, čeprav smo dostikrat jedli zunaj, smo nekajkrat na VRTNEM ŽARU pripravili okusno kosilo oziroma večerjo. Sestavin res ni bilo težko najti, navdušile so nas predvsem sveže ribe iz ribarnice in zelenjava iz enega od mini marketov ob glavni cesti. Če vam kuhanje ni največja muka na Cipru res priporočam najem apartmaja oziroma hiše s kuhinjo.
Vila se sicer nahaja tik ob cesti, ki pa je na srečo manj prometna, poleg tega pa je vrt obdan z BUJNO VEGETACIJO in visoko ograjo in nas v bistvu ni nič motilo. 200 metrov od morja oziroma prve plaže. Z letališča v Paphosu smo se do tu vozili uro in pol. Nam je bil ta del Cipra všeč predvsem zato, ker je veliko manj turističen. Tu ne boste našli magalomanskih hotelskih kompleksov, ste pa blizu nekaterim največjim atrakcijam v NARODNEM PARKU AKAMAS.
BUJNE VEGETACIJE pa nismo občudovali le na našem vrtu, na splošno se nam je ta del Cipra zdel res zelen in včasih kar nekako eksotičen. Že naša kratka POT DO MORJA oziroma najbližje plaže je bila prava paša za oči.
NARODNI PARK AKAMAS | slikovit polotok s številnimi pohodnimi potmi
POLOTOK AKAMAS je s svojimi številnimi soteskami, klifi, zalivi in pestrostjo živalskega (tu najdemo lepo število različnih plazilcev, metuljev in ptic) ter rastlinksega sveta prav gotovo eden najbolj slikovitih predelov Cipra. Raznoliko pokrajino najboljše doživite kar peš, če se podate po eni izmed označenih POHODNIH POTI – izbirate lahko med ADONIS, APHRODITE, SMIGIES, PISSOUROMOUTTI in AGIASMA TRAIL. Na splošno se zdi CIPER RAJ ZA POHODNIKE, žal smo mi tokrat prišli precej neopremljeni, pa tudi z Milo bi bili daljši pohodi težje izvedljivi. Še en dober razlog da se še kdaj vrnemo. Čeprav smo si tokrat ogledar res majhen delček polotoka, nas je že to popolnoma navdušilo. Ta vonj bujne vegetacije, svež zrak in čudoviti pogledi proti morju. To je to!
Omeniti moram še (prav gotovo) čudovito SOTESKO AVAKAS, ki je sicer nismo obiskali, ampak je na vrhu seznama “za naslednjič”. Po soteski, ki slovi po zanimivi flori in skalnih formacijah in se nahaja v bližini zaliva TOXEFTRAS, se lahko tudi sprehodimo, če se temu lahko reče sprehod. Pohod je namreč baje precej intenziven, deloma se brodi tudi po vodi in hodi po spolzkem kamenju.
Med ostale zaklade polotoka spadajo še znamenita NARAVNA JAMA z bazenom Aphrodite Baths in pa seveda številni čudoviti zalivi, kot so na primer LARA BEACH, BLUE LAGOON, APHRODITE BEACH, FONTANA AMOROSA, ZALIV MANOLIS in AMPHITHEATRE.
BATHS OF APHRODITE | naravni vrelec z bazenom
Sicer ena večjih znamenitosti na tem delu otoka, ampak z lahko rečem, da NARAVNI VRELEC vrelec z manjšim bazenom, čigar voda naj bi imela posebno moč, gotovo ne bo navdušil vseh obiskovalcev. Bazen, v katerem naj bi se po legendi kopala AFRODITA (ki naj bi prav tu tudi srečala svojo ljubezen ADONISA), je namreč večkrat precej blaten ali pa celo suh in tako na prvi pogled čisto zares prav nič posebnega. Tudi nam je bila pravzaprav najlepša pot do tja, slednja vodi skozi čudovit gozd, kjer močno diši po evkaliptusovih drevesih.
Na poti nazaj do parkirišča smo se sprehodili še po manjšem BOTANIČNEM VRTU, ki se nam je zdel prav prijeten. Sicer je tu konec poti in nekako začetek parka AKAMAS – po polotoku sicer vodi neutrjena pot, ki pa je primerna le za 4×4 vozila. Od tu se lahko po kopnem s 4×4 vozili zapeljete na primer tudi do znamenitega Blue Lagoon zaliva.
AFRODITINA PLAŽA | zanimiva plaža na začetku polotoka Akamas
No, mi smo si namesto adrenalinske vožnje, ki se je ponavadi sicer ne branimo, tokrat raje ogledali še AFRODITINO PLAŽO, ki se nahaja le par korakov s parkirišča po klifu navzdol. Tu najdemo tudi RESTAVRACIJO in BAR z razgledno ploščadjo, kadar ne piha in je morje mirno je tule tudi prav luštno za kopanje in dan na plaži.
BLUE LAGOON | ena najlepših lagun na Cipru
Se samo meni zdi, ali ima res vsak sredozemski otok svoj “Blue lagoon” zaliv? No kakorkoli že, tudi Ciper ga ima, in sicer v narodnem parku AKAMAS. In mi smo se praktično cel teden na vso moč trudili, da ga obiščemo z eno izmed TURISTIČNIH LADJIC, ki izplujejo iz marine v kraju LATCHI. Žal smo bili prva dva dni še preveč leni za organizirane izlete, potem pa se je morje na tem delu otoka zaradi vetra tako vzvalovilo, da izlet ni bil mogoč. Lahko bi se tja odpeljali tudi po kopnem, in to celo z Defenderjem, ki jih na otoku res ne manjka, a to nam nekako ni dišalo, saj se v tem primeru tam ne bi mogli kopati.
Sicer pa je možno izbirati med dopoldanskim in popoldanskim IZLETOM Z LADJO. Obstaja več ponudnikov, nekateri ponujajo tudi kosilo, nekateri imajo barko s steklenim dnom, vožnja do modre lagune pa traja približno eno uro, cene pa se gibljejo okrog 25eur po odrasli osebi. Veliki večini obiskovalcev tega dela Cipra se prav Blue lagoon zdi absolutni vrhunec obiska Cipra, tako da bo že nekaj na tem.
CORAL BAY | čudovit peščeni zaliv v kraju Peyia
Brez dvoma NAJLEPŠA PLAŽA, na kateri smo se tokrat dodobra naplavali in nasončili pred prihodom zime. Plažo najdemo v glavnem zalivu kraja PEYIA, le dobrih 10 kilometrov od mesta Paphos. Tu se nahaja cel kup večjih hotelov, ki so še posebno priljubljeni med družinami z majhnimi otroki, gotovo prav na račun tega mivkastega zaliva in bližine mednarodnega letališča.
Prišli smo dovolj zgodaj zjutraj, da smo brez problema dobili parkirno mesto in ležalnike v prvi vrsti, na plaži je bilo prav prijetno in umirjeno. Se je pa čez par ur nabralo lepo število obiskovalcev in vzdušje je postajalo vse bolj živahno, zato smo se tisti dan odločili zaključiti kopalni dan zgodaj popoldne in obiskati še par zanimivosti v okolici.
Poleg možnosti najema ležalnikov in senčnikov, so na plaži urejene tudi brezplačne sanitarije, tuši, več barov in restavracij in raznoraznih trgovinic, ne manjka pa tudi ponudbe za bolj ali manj adrenalinske VODNE ŠPORTE. V najvišji poletni sezoni se tu odvijajo tudi različni festivali in zabave. Nam se je zdelo res luštno, sploh za majhne otroke, je pa res, da je v poletnih mesecih verjetno precejšnja gneča.
RAZBITINA EDRO III | nasedla zapuščena ladja
Naslednji postanek tistega dne smo naredili pri eni izmed zanimivih LADIJSKIH RAZBITIN, ki se nahaja nedaleč stran od zaliva Coral bay. Preko 80m dolga ladja EDRO III je zaradi razburkanega morja na skalnati obali nasedla leta 2011, vsi poskusi dviga razbitine iz morja pa so bili do danes neuspešni.
Impresivna razbitina, ki jo žal krasi tudi nekaj grafitov, se nahaja res blizu roba klifa do katerega pridemo po kratkem sprehodu s parkirišča na koncu slepe ulice. Mi smo ogled združili še s postankom za kosilo v bližnji odlični restavraciji. Več o slednji pa spodaj.
ONIRO BY THE SEA | odlična restavracija tik ob nasedli ladji Edro III
Ker se nam je CIPRSKA KULINARIKA zdela naravnost fantastična in smo vsak dan res dobro jedli enostavno moram omeniti tole dotično restavracijo, ki zmaga na našem izboru najboljšega ciprskega kosila oziroma večerje. In ne samo, da je bila hrana vrhunska, tudi lokacija je naravnost wow. Tik ob morju, nedaleč od razbitine EDRO III do katere se po obedu lahko sprehodite kar peš, z enkratno teraso na vrhu klifa. Po vrhu vsega pa še ekstra prijazna postrežba.
Za spremembo smo si privoščili odlične KOKTEJLE, ob katerih smo si razdelili par okusnih predjedi, za glavne jedi pa smo (z izjemo Lu-ja, ki je vztrajal pri burgerju) naročili MORSKE DOBROTE, od začinjenih škampov, sipe in brancina do ocvrtih kalamarov.
SEA CAVES PEYIA | morske jame in čudoviti klifi
Na Cipru najdemo več podobnih MORSKIH JAM, mi smo si z vrha ogledali te, ki se nahajajo v klifih blizu zaliva CORAL BAY oziroma kraja PEYIA. Dostop do jam sicer z vrha ni možen, si jih je pa mogoče pobližje ogledati z morja. Na vrhu klifa je speljanih par POHODNIH POTI, ki nas v eno smer po približno pol kilometra privedejo do krasnih BELIH KLIFOV, vidimo pa lahko tudi nekaj impresivnih lokov (AIVA ARCHES). Previdnost pri hoji ni odveč, saj se klifi na robu lahko odkrušijo.
VINSKA KLET STERNA | obisk vinarije v vasici Kathikas
Ciper slovi po dobrih vinih, ki temeljijo na nekaj sortah avtohtonih sort grozdja in OBISKA ENE IZMED VINSKIH KLETI enostavno nismo mogli spustiti. Že sama vožnja skozi vasico KATHIKAS je bila idilična, do VINARIJE STERNA pa smo se pripeljali malce pred sončnim zahodom, kar je, bi rekla idealen čas za obisk.
Najbolj razširjena ciprska rdeča vina so iz sorte MAVRO, pa tudi MARATHEFTIKO in OFTHALMO, bela pa iz grozdja XYNISTERI, sicer pa je zelo priznano sladko oranžno desertno vino COMMANDARIA, ki je sestavljeno iz grozdja Mavro in Xynisteri. Po obisku MUZEJSKEGA DELA in TRGOVINICE smo si ob skledicah oliv in prigrizkov seveda privoščili še par kozarcev domačega vina za pokušino, z nami pa je v vilo odšlo tudi par buteljk za preostale večere v tednu.
CIPER Z OTROKI
Naš počitniški teden na Cipru je bil res super pobeg na toplo pred dolgo zimo, po tem kar smo v enem tednu videli in doživeli lahko tudi rečem, da je CIPER ODLIČNA DESTINACIJA ZA DRUŽINE Z OTROKI. Pa poglejmo zakaj. TEMPERATURE so bile konec oktobra ravno pravšnje – čez dan ni bilo neznosno vroče, a vseeno dovolj toplo za kopanje v morju. Zvečer pa pulover oziroma lahka jakna ni bila odveč. LET IZ ZAGREBA je trajal le okrog 2 uri, poleg tega pa je možno dobiti res CENOVNO UGODNE KARTE. Na otoku se čas v primerjavi s Slovenijo premakne le za 1 uro, zato ni nevarnosti jetlaga. Na tem delu otoka najdete lepo število PEŠČENIH PLAŽ – v nekaterih zalivih so tudi VEČJI HOTELI Z RAZNOLIKO PONUDBO, čeprav bi mi vedno raje izbrali NAJEM APARTMAJA OZIROMA VILE. Glede na dostopnost SVEŽEGA SADJA, ZELENJAVE in MORSKIH SEPCIALITET se res splača imeti lastno kuhinjo. Nam se zdi to še posebno praktično kadar smo na poti z otroki. Na Cipru je tudi cel kup POHODNIH POTI in možnosti za razne DNEVNE IZLETE, za tiste, ki imate že večje otroke ali pa ste radi aktivni. Tokrat smo nosilko pustili doma in za Milo vzeli MARELA VOZIČEK, ki nam je prišel kar prav, čeprav se mu gospodična (odkar hodi) malce upira. Prednost je tudi to, da vsi govorijo angleško in komunikacija ni problem. V glavnem, mi smo res uživali in mislim, da nam je odlično uspelo skombinirati počitek in brezdelje z aktivnimi dnevnimi izleti. Edini izziv je morda VOŽNJA PO LEVI v primeru, da najamete avto, tako da previdno na cesti. Če torej iščete destinacijo za vaše naslednje družinsko potovanje oziroma počitnice – Ciper je super izbira! Še pridemo 🙂