Denar za potovanja - 25 nasvetov in idej kako prišparati denar za potovanja

KAKO PRIŠPARATI DENAR ZA POTOVANJA | 25 načinov in idej

Katja NASVETI 2 Comments

Za vikend v evropske prestolnice, pozimi na smučanje, poleti na road trip in na morje, vmes pa še vsaj dvakrat na daljše potovanje na druge kontinente. Slovenci radi potujemo. In smo vsepovsod. Od kje nam torej denar za potovanja, se marsikdo sprašuje. Potovanja so vseeno luksuzni privilegij in tudi sama jih nikakor ne jemljem kar tako za samoumevna. Niso nujna za preživetje, so pa vznemirljiv življenjski stil, ki te zlahka posrka vase. Takšen življenjski stil seveda ponavadi terja določena odrekanja, a kot sama rada rečem, raje malo odrekanja danes za več uživanja in nepozabnih spominov jutri. Kljub temu pa nisem zagovornik absolutnega životarjenja preko celega leta na račun potovanj. Rada imam neko zdravo ravnovesje, ker malo je pa vseeno treba živet in uživat tudi kadar smo doma. In ker sem se v svoji skoraj 20-letni samostojni „potovalni karieri“ (od študentke do samske mame in vse vmes) med drugim marsikaj naučila o prioritetah in varčevanju, tukaj predstavljam 25 načinov in idej o tem kako prišparati denar za potovanja.

1. POSTAVITE PRIORITETE: Verjamem, da je včasih težko uskladiti vse želje in sredstva, pa vseeno, če so vam potovanja, počitnice in izleti (tudi z otroki) prioriteta, jih jasno in glasno postavite na prvo mesto in se odpovejte nekaterim drugim zadevam. V kolikor ne živite sami, se o vaših željah obvezno pogovorite s partnerjem / družino – verjamite mi, če niste vsi v istem čolnu že od začetka bo težje prit do cilja.

2. UGOTOVITE KAJ RABITE IN KAJ HOČETE: Sami pri sebi morate najprej razčistiti kaj sploh hočete. Kam, za koliko časa, kako pogosto, kako želite živeti in čemu ste se za to sposobni odreči. Pretehtajte brez česa v življenju enostavno ne morete, sklenite kompromise in določite cilje.

3. BELEŽITE MESEČNE STROŠKE: nekaterim se bo tole zdelo mukotrpno in morda celo nesmiselno, ampak verjamite, včasih je problem prav v tistih malenkostih, ki jih enostavno prezremo, če ne vodimo evidence stroškov. Vsedite se za mizo, vzamite kos papirja in pisalo. Nalijte si kozarec vina. In zapišite vse mesečne stroške glede na porabno zadnjih mesecev. Od najemnine, položnic, bencina, vsega kar se spomnite. Koliko vam ostane na mesec? Koliko bi radi da vam ostane, da si privoščite tisto dolgo želeno potovanje ali dva na leto? Za temeljit pregled naslednje tedne vsak dan zapišite vse kar ste porabili, vključno z malenkosti kot so kavice in podobno. Pri tem vam lahko pomaga tudi kakšna aplikacija.

4. DODATNI ZASLUŽEK Ker včasih plača pač ni dovolj za vse naše želje, se lahko seveda poslužite tudi možnosti dodatnega zaslužka. Predlagam, da se držite legalnih dejavnosti, kot so naprimer naslednje:

NADURE V SLUŽBI – Sicer terjajo svoj davek, še posebno če imate partnerja ali družino, saj imate posledično manj časa za njih, a če imate zagotovljeno varstvo lahko poskusite tu in tam malce več oddelati. Sama sem jih sicer vedno koristila za dodatne dni dopusta.
ŠTUDENTSKO DELO – Res je, s študentskim delom ne boste mastno obogateli, a malo za sproti pa le bo. Tudi sama sem vse od prvega letnika fakultete pa do absolventskega staža vzporedno s študijem celo leto delala preko študentske napotnice. V galeriji, v teatru pa še kje. Ko sedaj pomislim na tiste borne urne postavke, mi je kar slabo, pa vseeno – takrat je tudi to prišlo prav in mi v kombinaciji z nekaterimi ostalimi ukrepi omogočilo marsikatero potovanje na drug konec sveta.
POPOLDANSKI s.p. – Imate kakšen zanimiv hobi, ste spretni z rokami ali nadarjeni s kakšno drugo lastnostjo? Morda lahko odprete popoldanski s.p. in prodajate svoje izdelke (šiviljske kreacije, nakit, lesene izdelke, fotografije in podobno), oziroma nudite svoje storitve (na primer: inštrukcije, babysitting, pomoč na vrtu in podobno).
ONLINE ZASLUŽKI – na internetu lahko proti plačilu izpoljnjujete ankete, prevajate, nudite usluge grafičnega oblikovanja, nekaj malega lahko zaslužite nenazadnje tudi z blogom, pa še kaj bi se našlo. Pokukajte na portale kot so Upwork, Freelancer, GURU, Toptal in še cel kup drugih.

5. ODPRITE VARČEVALNI RAČUN: če imate težave z varčevanjem, je morda odprtje varčevalnega računa z avtomatsko mesečno transakcijo par deset ali par sto € prava odločitev. Tako boste enostavno prisiljeni porabiti manj, saj bo manj na razpolago.

6. KOZAREC ZA KOVANCE / HRANILNIK: sama imam raje steklen kozarec, ker se skozenj vidi, koliko je notri. Je lahko dobra motivacija. Ste v trgovini prejeli kup kovancev in je na njihov račun denarnica čisto pretežka? V kozarec z njimi. Pride babica na obisk? Namesto bonboniere lahko v kozarec ob slovesu vrže kakšen evro. Verjamite mi, se kar nabere.

7. ČLANARINE IN NAROČNINE: Fitnes, Netflix, HBO, Amazon Prime, revije, knjižni klubi in podobno – je vse res nujno potrebno? Namesto fitnesa greste lahko s kolesom na izlet, tečete in telovadite doma. Izmed vseh možnih plačljivih ponudnikov za filme in serije izberite mogoče enega, za ostale pa izkoristite brezplačno mesečno testiranje. Revije in knjige si lahko sposodite od znancev.

8. FRIZER, MANIKURA ITD: Sama vsekakor nisem ena izmed tistih punc, ki je non stop v kakšnem salonu, zato s tem ukrepom nikakor nimam problema. Las ne barvam in špice postrižem enkrat letno, sina strižem sama, na manikuro/pedikuro grem morda enkrat letno, tudi ličila kupim res redko oziroma takrat ko česa zmanjka. Razumem, da nekdo res ne more brez določenih storitev, pa vseeno se da tule marsikaj prišpart če tu in tam spustimo kakšen obisk.

9. PRODAJA OPREME IN OBLAČIL: V zadnjih letih sem se 3x preselila in lahko rečem samo tole – kljub temu, da sem med vsakim pakiranjem pričakovala obilico „krame“ v kleti in ostalih sobah, me je količina slednje vsakič dobesedno šokirala. Pri vsaki selitvi sem se s prodajo znebila določenih stvari in zdajle sem nekako na dobri točki, saj večino tega kar imam dejansko tudi uporabljam. Verjetno s prodajo ne boste zaslužili na tisoče €, nekaj pa vseeno bo. Toplo vam priporočam da vskaih par let počistite klet, garderobo in ostala „skladišča“ ter presortirate stvari, ki jih ne uporabljate več. Še posebno dobro lahko prodate otroško in športno opremo (preverite tudi, kje je kdaj kakšen sejem).

10. ROJSTNODNEVNA DARILA: Ste naveličani kupa materialnih daril za katere v stanovanju itak nimate prostora? Imate otroke? Imate tudi veliko družino, babice in dedke, tete in botre, ki vas vsako leto pridno zalagajo s kupom stvari? Otrok pa ves nesrečen sredi sobe polne igrač po vrhu tega včasih izjavi da mu je dolgčas? Ja, potrebnega bo kar nekaj prepričevanja, a sčasoma bodo tudi vaši domači dojeli, da vam vse te materialne zadeve prinesejo manj zadovoljstva kot pa en super dopust, potovanje ali pa vsaj vikend izlet. Tudi svoj rojstni dan najraje praznujem v kakšni evropski prestolnici in se na račun tega zlahka odrečem vsem darilom, Lu-ja pa peljem v Legoland, na kampiranje ali pa kaj podobnega.

11. OPUSTITE „SLABE“ NAVADE: Tu mislim predvsem na cigarete, nezdravo hitro prehrano, prekomerno žuranje in veseljačenje in podobno. Sicer sem velik zagovornik tega, da je treba tudi malo uživat. ampak vse v mejah normale in vse v skladu z načelom „kjer je volja tam je pot“. Če so cilj potovanja se bo dalo odreči marsičemu in mislim, da mi ni treba poudariti koliko nanese škatlica cigaret pomnožena s 30 dnevi v mesecu in 12 meseci v letu. Tudi ni treba, da vsak dan poglodate tablico čokolade in spijete flašo vina.

12. PAMETNO NAKUPOVANJE: Moje prvo pravilo je, nikoli v supermarket s praznim želodcem! Ko sem lačna nakupim namreč cel kup nepotrebnih drobnarij. Tudi ne mečem vsega povprek v voziček, malo vseeno pogledam za kakšen znižan izdelek. Saj ni treba da se vozite v 5 različnih trgovin in doma besno listate po prospektih, ampak malo se pa vseeno splača bit pozoren na kakšno znižanje ali akcijo. Dobro premislite, če vse te izdelke res potrebujete. Predvsem obleke, čevlje, ličila. Ob vsej tej potrošniški noriji je mene osebno že leta nazaj minilo hodit po trgovinah, sploh pa v te gromozanske nakupovalne centre, kjer je skušnjava na vsakem koraku. Če že kaj rabim, kupim raje kaj ročno izdelanega in s tem podprem kakšno lokalno manjše podjetje oziroma trgovinico, butik. Torej, ne kopičite stvari po nepotrebnem.

13. ZBIRANJE TOČK IN MILJ: Če tako ali tako vedno kupujete v isti trgovinski verigi se splača uporabljati njihove točke zvestobe. Enako velja za zbiranje letalskih milj, če veliko letite. Ja, nekateri so proti temu in trdijo da je vse skupaj nateg, sama imam ravno nasprotne izkušnje in pridno koristim tako milje pri grupi Star Alliance kot točke v supermarketu, kjer redno kupujem prehrambene izdelke.

14. KUPUJTE KVALITETNE IZDELKE: Tole se morda na prvo žogo sliši malce protislovno, saj so tisti bolj kvalitetni izdelki ponavadi veliko dražji. Ampak, prav slednje boste morda (ni rečeno, ampak velikokrat je res tako) lahko uporabljali dolga leta, medtem ko boste manj kvalitetne morali večkrat kupiti na novo. Tu mislim predvsem na razno popotniško in športno opremo kot je na primer potovalni nahrbtnik, dobri pohodni čevlji, šotor, spalne vreče in podobno. Večino te opreme imam sama že vrsto let in vse še vedno funkcionira tudi po letih uporabe. Tudi novega telefona ne kupujem vsako leto, laptop mi služi že 9 let, prav tako fotoaparat, moj prvi avto sem vozila kar 14 let.

15. NAGRADNE IGRE: Če ne sodelujete, ne morete zmagat. In ponavadi vas udeležba v nagradni igri stane le 5 minut vašega časa in posrednovanje e-mail naslova. Mogoče pa ravno vi kdaj zadanete kakšen kos popotniške opreme, pa vikend izlet na lepše ali pa celo brezplačno letalsko vozovnico.

16. ODDAJA STANOVANJA: Morda imate to srečo da živite v stanovanju v eni izmed bolj turističnih regij oziroma mest, ali pa posedujete celo kakšno počitniško stanovanje, morda ste od stare mame podedovali kakšno staro hišo. Vse takšne objekte lahko za določen čas oddate preko različnih portalov v turistične namene in dodatno zaslužite.

17. KUHAJTE DOMA: S tem ko ne naročate hrane na dom in ne jeste vsak dan zunaj (tu mislim tudi na malico med pavzo v službi), lahko na koncu meseca prišparate prav lepo vsoto. Tudi sama sem zadnja leta v službo nosila kosilo od doma, tudi za zajtrk sem večinoma prinesla kaj s seboj in le redko zavila v pekarno. Res je, da se gre vsakič za majhno vstoto, a ko konec meseca seštejete vse te kruhke in kosilca se kar nekaj nabere.

18. UPCYCLING in DIY: ogromno stvari lahko izdelate kar sami, prenovite kakšen star kos pohištva, prešijete stara oblačila v kaj novega, naredite darila za rojstne dneve (verjamite, če jih naredite sami, so še več vredna). Možnosti je res ogromno, pobrskajte malo po internetu, je cel kup idej.

19. AVTO vs KOLO: Ja, včasih je avto nujno zlo, včasih zabava, včasih pa sploh ni potrebe, da ga imamo. Registracija, zavarovanje, tehnični pregledi, najem garaže ali parkirišča in popravila so vsekakor veliki stroški. Sama ga imam ne morem brez, a če živite v centru večjega mesta in imate možnost javnega prevoza do delovnega mesta je kolo vsekakor boljša pot – tako z ekološkega kot s finančnega vidika. Za vikend izlete in nujne primere obstaja t.i. Carsharing, morda pa si ga lahko sposodite od družinskega člana, pirjateljev, v skrajnem primeru ga lahko tudi najamete.

20. GOJITE SVOJO ZELENJAVO: Seveda je najboljše, če imate kar svoj vrt, a z malo iznajdljivosti se da veliko pridelati tudi v loncih na balkonu, od paradižnikov in solate do zelišč. Morda imajo pa vaši (stari) starši vrt in vam odstopijo košček zemlje.

21. SPOSODI SI & KUPI IZ DRUGE ROKE: veliko materialnih stvari, katerih ne rabite vsak dan, si lahko sposodite pri prijateljih in družini. Tudi različno športno in otroško opremo, nosečniška oblačila in podobno. Večino stvari lahko kupite tudi iz druge roke, dandanes je na internetu cel kup portalov za tovrstne nakupe, sicer pa obiščite tudi kakšno tržnico.

22. BANKOVCI vs KARTICE: Vse odkar živim v tujini ljubim kreditno kartico. Z njo plačujem vse. Od online nakupov, do kruha v trgovini. Z njo dobim tudi dodatne tudi milje pri Star Alliance AMPAK. Plačevanje z gotovino vam da veliko boljši pregled nad tem koliko porabite. Če veste kdaj ste dvignili 200€ z bankomata in kar naenkrat v denarnici ostane le še 10€ vam bo vse jasno. Če pa vsak dan vlečete kartico tudi za vsote pod 10€ nekako nimate nadzora. Tudi za kakšen večerni izhod predlagam bankovce, ko jih zmanjka greste domov.

23. DOMA UŽIVAJTE V BREZPLAČNIH STVAREH: tudi če se med letom doma na račun varčevanja za potovanja odpoveste marsičemu, še ne pomeni da si vmes ne morete prav nič privoščiti. Ste šli kdaj na brezplačno vodstvo po vašem domačem (ali bližnjem) kraju? Tudi muzeji in galerije imajo večkrat dneve odprtih vrat. Na Youtubu najdete številen zanimive tutoriale za učenje novih hobijev, začnite hodit v hribe (edini strošek bo bencin, a tudi tega lahko zdelite s prijatelji),

24. POVIŠICA V SLUŽBI: včasih se je treba pač postavit zase. Ste že dolgo na istem delovnem mestu, z istim zaslužkom, pa ste mnenja da dobro delate, ste pridni, nikoli ne zamujate, nikoli ne vzamete bolniške itd? Opogumite se in vprašajte nadrejene, če se da kaj narediti v smeri povišice.

25. NE PRIMERJAJTE SE Z OSTALIMI: Morda vam kljub vsem zgoraj naštteim ukrepom ne bo uspelo našparati dovolj za konkretno potovanje ali fensi počitnice v željenem času. Pa vseeno, nekje je treba začeti in že to, da si boste lahko privoščili krajši oddih, vikend izlet ali pa vsaj enodveni pobeg na obalo ali v hribe bo prva majhna zmaga. Vsak izmed nas ima različne pogoje, stroške izdatke, izhodišča, zaloge in družinske razmere, zato se nikar ne primerjajte z drugimi in s eob tem po možnosti še počutite slabo. Vse ob svojem času in ne pozabit, kjer je volja tam je pot.

Za konec dodajam, da je seveda veliko odvisno od vaše individualne situacije. Vem, da je lahko „biti pameten“ in vem, da nimamo vsi enakovrednih možnosti potovati po svetu, pa naj se še tako trudimo. Marsikdo je v težki finančni, družinski ali pa zdravstveni situaciji iz katere se ne gre kar tako čez noč izvlečt. Začnite z majhnimi koraki in sanjajte veliko, morda pa uspe tudi vam.

Comments 2

  1. Sandra I Bluemarble Vagabonds

    Končno uspela prebrati…super nasveti. Si sicer ful želim, da bi lahko koristila točko 16, pa žal ne obstaja 😀 In najbolj pomembno si pa tako zapisala pod točko 1 😀 Jst grem včasih v skrajnosti – ravno včeraj sva bila v Momaxu in ker ima pipa v kuhinji zlomljen ročaj, sem zavila še na kuhinjski oddelek. Vidim ceno 200€ in komentiram (najbrž malce preglasno za trgovino) : a so zmešani, to si lahko letalsko karto za Islandijo kupim s tem?! 😂😂

    1. Post
      Author
      Katja

      hahah! Me mal pomirja, da se kdo drug tkole pretvarja cene v trgovinah v potencialne letalske karte 😀 Ja 16-tka, jz tud v napacnem mestu zivim haha 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *