Bremerhaven se nahaja na obali severne Nemčije, med mestoma Bremen in Cuxhaven, ob zgodovinsko pomembni reki Weser. Njegovo ime v prevodu v bistvu pomeni pristanišče prostega hanseatskega mesta Bremen, prav strateüki dostop do odprtega morja pa je bil ključnega pomena za ustanovitev mesta v zgodnjem 19. stoletju. Bremerhaven je tako postal eno najpomembnejših nemških pristanišč, center trgovanja in hkrati tudi največje pristanišče za izseljence v vsej Evropi. Prav ta bogata zgodovina, prepletena s sodobno arhitekturo in značilnimi severnonemškimi običaji pa ga danes naredi izjemno privlačnega za obisk. V mestu je veliko turističnih znamenitosti, vključno s številnimi edinstvenimi muzeji, poleg tega pa je v bližnji okolici prav tako veliko za videti in raziskati, azto vam tudi za vikend izlet tule ne bo dolgčas. Če ste v teh koncih Nemčije na daljšem road trip potepu vsekakor priporočam postanek. Mesto sem obiskala že nekajkrat in vsakič me je navdušilo. V tej objavi si torej preberite več o tem, kaj lahko vidite in počnete v Bremerhavnu.
HAVENWELTEN BREMERHAVEN | atraktivno turistično območje starega in novega pristanišča
PRISTANIŠKI DEL mesta Bremerhaven se deli na staro pristaniče (ALTER HAVEN) in novo pristanišče (NEUER HAVEN), na območju katerih je dandanes izredno zanimivo in precej moderno urejeno območje imenovano HAVENWELTEN. Za vse večje potrebe mednarodnega trgovanja je namreč ta predel sčasoma postal premajhen in pristaniški del namenjen mednarodnem prometu se je preselil v severni del mesta, tu pa je po temeljiti prenovi nastalo sila privlačno in prijetno območje, polno raznoraznih turisičnih atrakcij. Slednje so tudi zelo blizu druga drugi, tako da si zlahkoto vse ogledamo kar peš.
Koncept t.i. OCEAN PARKA na tem območju tako vključuje naslednje znamenitosti in atrakcije, ki so podrobneje omenjene v nadaljevanju prispevka: ZOO AM MEER živalski vrt, TRG WILLY-BRANDT-PLATZ, razgledno ploščad RADARTURM, DEUTSCHE SCHIFFAHRTSMUSEUM pomorksi muzej, NEUER HAVEN modernejša marina, MUSEUMSHAFEN staro pristanišče z muzejskimi barkami, DEUTSCHE AUSWANDERERMUSEUM muzej izseljencev in emigracije, ATLANTIC HOTEL SAIL CITY, KLIMAHAUS 8°OST interaktivni klimatska hiša, KONFERENČNI CENTER, COLUMBUS CENTER trgovinsko-stanovanjski objekt, TEHNOLOŠKI PARK, nakupovalni center HAVENPLAZA, most HAVENBRÜCKE, LLOYD MARINO in stanovanjska soseska DAS WOHNEN AM DEICH.
DEUTSCHES AUSWANDERERMUSEUM | muzej posvečen migraciji nemškega prebivalstva
Eden pomembnejših muzejev v Nemčiji in hkrati EDINI TE VRSTE, POSVEČEN MIGRACIJI NEMŠKEGA PREBIVALSTVA. Med leti 1830 in 1974 je namreč iz države emigriralo kar 7 mio nemcev, večina prav iz Bremerhavna, z ladjami preko Atlantika v ZDA. V muzeju se podučimo o izseljencih in življenju na ladjah, čakajo nas tudi interaktivne postaje, na ogled so tudi številni izvirniki dokumentov. Muzej se nahaja v neposredni bližini ostalih atrakcij, muzejev, marine in hotelov.
KLIMAHAUS | klimatska hiša in veččutno potovanje po svetu
Eden najboljših muzejev v Nemčiji nasploh, je odprt od leta 2009 in predstavlja EDINSTVEN KONCEPT, KI OBISKOVALCE POPELJE NA VEČČUTNO POTOVANJE PO SVETU NA 8º POLDNEVNIKU. Tako doživimo različna PODNEBNA OBMOČJA IN KULTURE. Vsega skupaj obiščemo 8 KRAJEV – Švico, Sardinijo, Niger, Kamerun, Antarktiko, Samoo, Aljasko in nenazadnje Nemčijo, na vsaki od omenjenih destinacij pa občutimo tipično klimo, zvoke in vonjave ter se naučimo kaj novega o tamkajšnjih običajih in kulturi. PODNEBNE SPREMEMBE so pogosta tema debate in tu lahko med drugim odkrijete tudi, kako so naraščajoče temperature spremenile način življenja ljudi.
Tako se med drugim SPREHAJATE PO ČISTO PRAVEM LEDU na minus stopinjah, malo za tem pa švicate v DEŽEVNEM GOZDU ob zvokih divjih živali na 38ºC. Res super doživetje, tudi za otroke. Lu je bil najbolj navdušen nad hojo po čisto pravem VISEČEM MOSTU nad jezerom in pa krožno potjo po deževnem gozdu v temi, kjer smo morali narediti kar kakšen dodaten krog.
Za obisk smo porabili nekje 2-3 uri, z lahkoto pa bi ostali še dlje. VSTOPNINA je 15€ za odrasle, otroci stari 4 leta ali mlajši pa imajo prost vstop. Nahrbtnike morate pustiti v garderobi, manjše torbice lahko vzamete s sabo. Fotografiranje je dovoljeno a nujno brez bliskavice, priporočam oblačila po principu čebule, saj je v nekaterih sobah zelo vroče, spet drugje pa hladno.
DEUTSCHES SCHIFFFAHRTSMUSEUM | pomorski muzej
Znotraj lepo urejenega modernega POMORSKEGA MUZEJA vas čaajo številne makete ladij, eksponati pomorksih pripomočkov (na primer za ribolov, kitolov, polarna raziskovanja, za, potrebe nemške mornarice ter transport kontejnerjev), dokumenti in zemljevidi pa še kaj. Na ogled je tudi zgodovinska razbitina iz 14.stoletja, ladja po imenu BREMER KOGGE, sicer pa so v muzeju tudi zanimive začasne razstave vezane na pomorstvo.
Zunaj, v starem pristaniškem delu, ki se danes imenuje MUSEUMHAFEN, pa si v sklopu mezejske zbirke lahko pobliže ogledate še okrog 10 MUZEJSKIH LADIJ. Med slednjimi so najbolj znane PODMORNICA U-BOOT WILHELM BAUER, SEUTE DEERN, ELBE 3, SEEFALKE in ostale.
SVETILNIK SIMON-LOSCHEN-LEUCHTTURM | najstarejši delujoč svetilnik na nemški severni obali
V pristaniškem delu Bremerhavna nas čaka še ena zanimivost, in sicer 40m visok rdeče opečnat SVETILNIK, ki sicer na prvi pogled prej spominja na cerkveni zvonik kot na svetilnik, poimenovan po arhitektu, ki ga je zasnoval. Slednji je v mestu odgovoren za gradnjo še nekaj pomembnih stavb, med drugim glavne stolnice. Svetilnik je iz leta 1855 in posledično NAJSTAREJŠI ŠE DELUJOČ SVETILNIK NA NEMŠKI SEVERNI OBALI.
COLUMBUS CENTER | kultni stanovanjsko – nakupovalni kompleks
Prvi projekt v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja, ki je preobrazil obris mesta Bremerhaven je mešanica STANOVANJSKO-NAKUPOVALNEGA KOMPLEKSA z maritimsko podobo. Kasneje sta podobnemu pomorskemu oblikovanju sledila še hotel Sail City in Klimahaus ter nekatere druge zgradbe na območju starega pristanišča. Od leta 2009 je med Klimahaus in Columbus centro, vzpostavljena tudi povezava s STEKLENIM MOSTOM z katerega so zanimivi pogledi na pristaniški del mesta.
SCHAUFENSTER FISCHERHAVEN | revitalizirano staro ribiško pristanišče, kjer se vse vrti okoli rib
REVITALIZIRANO STARO RIBIŠKO PRISTANIŠČE je dandanes eno bolj priljubljenih območij mesta, tako med turisti kot tudi domačini. Tukaj ne manjka raznorazne GOSTINSKE PONUDBE, od restavracij, barov, kioskov s sendvički, pubov, trgovinic in podobnega. Tu se večinoma v poletnem času odvijajo koncerti in ostale prireditve, vsekakor torej eden bolj živahnih delov mesta, z dušo in pridihom preteklosti, ko so tu trgovali z ribami. Še danes se tu vse vrti okoli RIBJIH POSLASTIC, vsekakor morate poskusiti kakšen tradicionalni ribji sendviček oziroma FISCHBRÖTCHEN, zavijte na primer v nekdanjo dvorano za pakiranje rib PACKHALLE IV, najde pa se tudi kakšna bolj luksuzna ribja restavracija.
RAZGLEDNE TOČKE | razgledi na Bremerhaven z vrha
Med raziskovanjem Bremerhavna priporočam tudi obisk saj ene izmed razglednih točk, saj so pogledi na pristaniški del z vrha prav posebni in zanimivi. Odločite se lahko na primer za eno izmed dveh RAZGLEDNIH PLOŠČADI na sicer 140m visokeem, hotela ATLANTIC SAIL CITY HOTEL, ena pri 86 in druga pri 95metrih. Vstopnina je 3€, vrhnja ploščad je bolj odprta. Druga možnost je preko 100m visok BREMERHAVEN RADAR TOWER, kjer vas na viini 60m čaka 360° razgledna platforma. Še ena možnost pa je t.i. CONTAINER AUSSICHTSTURM, zgrajen iz 12 tovornih kontejnerjev skupne višine okrog 15m.
IZLET V BREMEN | pomembno trgovsko središče in hanseatsko mesto
Bremerhaven skupaj z večjim mestom Bremen, ob reki Weser, tvori eno najmanjših nemških zveznih dežel, kar pomeni, da ima tudi svoj parlament in določene zakone. Ta privilegij sta si mesti zaslužili na račun pomembne srednjeveške trgovske zveze Hansa, v katero je bilo sicer vključenih kar nekaj mest v Nemčiji. Bremen spada tudi med 15 največjih nemških mest in tam je ogromno zanimivega za videti in početi – več o Bremnu si lahko preberete v potopisu s klikom na link pod fotko.