Fotografiranje je lahko zelo ZABAVEN HOBI in hkrati eden najboljših načinov zagotovljeno OBUJANJE SPOMINOV leta kasneje. Z razvojem tehnologije in padcem cen je danes povprečnemu uporabniku dostopna že cela vrsta zelo dobrih fotoaparatov s premnogimi funkcijami, ki jih marsikdo na koncu sploh ne uporablja. DOBER FOTOAPARAT PAČ VSEENO NE NAREDI DOBRE FOTKE SAM OD SEBE ;). Sama nisem prav noben profesionalec, daleč od tega, ampak glede na to, da že leta fotografiram najrazličnejše motive skoraj vsak dan, se pa vseeno malo spoznam in če se potrudim in si vzamem čas naredim tu in tam tudi kakšno reeees dobro fotko. Kakšno dobro znam tudi popraviti tako da je na koncu prav dobra. Za odlične zaenkrat nimam dovolj energije ;).
Kakorkoli že, PIŠEM TOREJ BOLJ IZ NEPROFESIONALNEGA VIDIKA, pa vseeno se čutim skoraj dolžno tole objaviti. Že nekaj let me vsako poletno sezono znova nasmejejo določene fotke na socialnih omrežjih zaradi takšnih in drugačnih „napak“. Saj ne, da jih iščem, preprosto opazim jih! Čisto avtomatsko. Včasih si mislim, „wow, KAKO DOBRA BI LAHKO BILA TALE FOTKA, ČE LE NE BI BILO TEGA IN ONEGA“. Zavedam se, da sigurno ni cilj vseh mojih znancev, ki jih vestno objavljajo narediti 100% popolne fotke, ampak mogoče pa si nekateri od vas to vseeno prizadevajo, pa vam ne uspeva. Začeti je treba z majhnim in opraviti z osnovnimi napakami. Potem šele pridejo na vrsto zaslonke, ISO, Photoshop itd. O slednjih niti ne mislim tule razpravljat – obstaja malo morje FOTOGRAFSKIH BLOGOV IN STRANI, ki veliko bolje od mene razložijo funkcije fotoaparata. Tule bom pisala bolj o tistih pogostih napakah, ki jih morda čisto nezavedno povzročimo in nanje sploh ne pomislimo, ko stisnemo na sprožilec. Tu je torej po mojem mnenju NAJPOGOSTEJŠIH 10 NAPAK, z NASVETI KAKO SE JIM IZOGNITI OZIROMA KAKO JIH POPRAVITI! Preberi več 😉
RAVEN HORIZONT
Ena mojih najljubših napak, ki jih takoj opazim je POSTRANI HORIZONT! Vsako poletje ista zgodba – na desetine fotk z rajskih plaž (pomožnosti še s kako zagorelo punco v kadru), potem pa ta presneti horizont, ki vse pokvari! No ja, sicer grem stavit da ga nekateri sploh ne opazijo (sploh tisti, ki se koncentrirajo le na bitje v bikinkah), ampak za nekatere od nas je ta horizont še kako moteč ;). Torej, bodite pozorni nanj ko fotkate – večina fotoaparatov ima POMOŽNE LINIJE NA ZASLONU ali pa en večji pravokotnik na sredini, ki se pojavijo ko rahlo pritisnete na sprožilec in vam pomagajo uravnavati horizont. Druga pesem je, če ga nagnete zanalašč – takrat vse skupaj tudi ne izgleda več kot napaka. Seveda ga zlahka poravnate tudi kasneje, v kakšnem izmed programov. Za laike in tiste, ki o Photoshopu & co. nimajo pojma res priporočam brezplačno PICASO, kjer se določene stvari popravijo en dva tri, brez višje matematike :).
PAZI NA STOPALA
Poznate tisti občutek, ko naključnega mimoidočega vljudno prosite, da škljocne eno fotko na kateri ste končno enkrat vsi člani družine / prijatelji skupaj in potem kasneje malce razočarano ugotovite, da vam MANJKA PAR CENTIMETROV NOG? Čeprav ste vseeno lahko veseli, da imate vsaj eno skupinsko fotko, ampak sama si ne morem pomagat in si vsakič mislim: „ZAKAAAJ?!“ Torej, pazite na stopala, VZEMITE SI ČAS IN STOPITE PAR KORAKOV NAZAJ, dodajte malo več prostora na spodnji del slike, da zajamete vse prisotne. Če jih že na vso moč želite „odrezati“ haha, potem storite to tako kot je treba in pošteno odrežite (glej fotko na desni).
NAUČI SE IZKLJUČITI BLISKAVICO
Vsi smo jih že videli, tiste SELFIJE IZ KOPALNICE, s flešom v zrcalo. Ali pa tiste, kjer se pol slike blešči zaradi odseva muzejskega zaščitnega stekla pod katerim se sigurno nekaj skriva. Hmmm očitno še ni vsem jasno, da lahko avtomatsko bliskavico dejansko tudi IZKLOPIJO ;). Torej, v šipe, zrcala in ostale odsevne površine raje brez fleša. Če pa že morate (ker je drugače pretemno), ga poskusite usmeriti drugam (bolj gor ali pa v levo / desno) in morda bo fotka uspela brez odseva. Tule spodaj lahko vidite isti motiv, enkrat s flešom in enkrat brez – in, katera vam je bolj všeč?
NE PRETIRAVAJ PRI OBDELOVANJU FOTK
Če ste vešči obdelovanja fotk ali pa ste ravno v fazi odkrivannja novih funkcij – se sprva malo DRŽITE NAZAJ nazaj in NE PRETIRAVAJTE Z OBDELOVANJEM. Nismo na tekmovanju kdo bo ustvaril najbolj oranžen sončni zahod (za katerega itak vsi vemo, da je obdelan). Raje se držite bolj naravnih in realnih odtenkov, fotografije popravite le za odtenek in ne tako, da izgledajo nerealne, ker jih (po mojem skromnem mnenju) s tem pokvarite. Včasih prav zares velja pravilo „MANJ JE VEČ!“
NE POZABI NA LASTNO SENCO
Vedno pazi na POZICIJO SONCA! In posledično na svojo lastno senco. Včasih sicer rada nalašč naredim par fotografij na katerih sence igrajo glavno vlogo, ampak potemtakem pazim, da so sence v ospredju in razen površine na kateri se pojavijo v objektiv ne ujamem nobenega drugega motiva. Če želite fotografirati pokrajino itd, potem bo vaša senca vsekakor moteč dejavnik na fotki – rešitev za problem: dvignite objektiv ko fotkate, ali pa fotografijo naknadno obrežite v enem izmed programov za urejanje fotografij.
PRAVILNO NASTAVI FOKUS
Velikokrat je na motivu katerega želite ujeti več objektov in če imate na fotoaparatu nastavljene avtomatske funkcije vam bo sam izostril določene objekte – če ne boste dobro pogledali in direkt stisnili na sprožilec se vam lahko zgodi, da bo izostreno ravno tisto kar sploh ni pomembno. Zato včasih le PRESTAVITE NA MANUAL in izostritev nastavite po mili volji. Če si res ne upate potem pa vsaj parkrat počasi stisnite na prožilec in fotoaparat vam bo samodejno zamenjal fokus dokler ne najdete pravega. Za nazorni prikaz problema si poglej spodnji dve fotki ;).
NE POZABI NA PRAVILO TRETJIN
Za ustvaritev KOMPOZICIJE bolj privlačne fotografije je osnova pravilo tretjin! Sicer znajo fotke brez upoštevanja slednjega izpasti prav tako dobro, a morda se s pomočjo navideznega rastra 9 kvadratov / pravokotnikov in razporeditve neba, horizonta in objektov po povezujočih navideznih črtah izkažejo za še odtenek boljše. OSNOVNO PRAVILO se glasi – ne postavite glavnega objekta v natančno sredino, ampak na sečišče navideznih zgoraj omenjenih črt, prav tako naj nebo zavzema približno tretjino površine in s tem prepreči vizualno razdelitev fotke na polovico.
FOTOGRAFIRANJE SKOZI OKNO MED VOŽNJO
Fotkanje iz premikajočega se avta zna biti pravi izziv, z malo iznajdljivosti pa se da narediti čisto okej fotko. Ne smete pozabiti na dejstvo, da so OBJEKTI V PRVI VRSTI (zraven ceste) vedno ZAMEGLJENI (bolj ali manj, glede na hitrost vožnje), zato dvignite objektiv in se odredotočite na objekte v daljavi. Če že na vsak način želite ujeti kaj bolj od blizu pa nalašč dodajte več „zamazenga“ prostora na spodenjm delu, ki ga kasneje lahko odrežete! Še ena malenkost, ki dela čudeže – spustite šipo dol. Če fotkate skozi njo se namreč na fotkah dostikrat poleg prašnih delcev pojavi še nadležni odsev sonca in posledično vsega kar leži na armaturi oziroma sprednjih sedežih – še posebno ob sončnem vremenu!
POČAKAJ NA PRAVI TRENUTEK
Velikokrat bo treba za tisti popolen posnetek zbrati kar DOBRO DOZO POTRPEŽLJIVOSTI! Včasih se namreč prav v tistem trenutku, ko želite fotografirati stopnišče pred kako cerkvijo nanj nagnete truma turistov iz avtobusa, ali pa se tisti lev na katerega upate že 3 dni enostavno ne prikaže od nikoder ali pa več deset minut čakate na izbruh gejzirja – vsekakor je vsako čakanje na koncu velikokrat poplačano!
NAREDI VARNOSTNE KOPIJE
Še zadnji napotek – ne pozabi na varnostne kopije! ZELO POMEMBNO 😉 Tudi meni se je že zgodilo, da se mi je zbrisalo kar nekaj fotk z diska, ko je šel laptop v maloro. Ravno zato se trudim vsake toliko fotografije tudi na prav staromoden način razviti in jih vtakniti v čisto pravi FOTO ALBUM. Lahko si omislite tudi FOTO KNJIGO, ki zavzame še malo manj prostora na polici – vanjo pa lahko vstavite tudi tekste in jo grafično poljubno oblikujete. Poleg tega se trudim fotke sproti shranjevati tudi na eksterni disk, v slučaju, da eden odpove ;).
Evo! Mogoče bo pa komu prav prišlo in bojo letošnje poletne fotke malo boljše od lanskih! Sicer pa še vedno podpiram idejo, da mora bitit fotografiranje za nas, ki se z njim ne ukvarjamo profesionalno, v prvi vrsti UŽITEK IN V VESELJE – ne glede na končni izdelek!