Najin decembrski obisk danske prestolnice je bil enih boljših vikend izletov in Copenhagen nama je bil res neizmerno všeč. Tule bi prav zares z veseljem živela kakšno leto ali dve. Ja, je drago in ja, kljub temu se še kako splača! Dež, veter, sonce, mraz, švicanje na kolesu, okusni smørrebrød sendvički, rollercoasterji v parku Tivoli, kuhano vino na božičnih sejmih, koncert Lauryn Hill, nora arhitektura in top restavracije pa še kaj.
V vikend sva vstopila že na petkovo jutro, s poletom ob 6 zjutraj iz HANOVRA v KOPENHAGEN. Dobra ura in že smo pristali. Z LETALIŠČA DO CENTRA se v približno 15 minutah pride z VLAKOM, vozovnica stane 5€. Stanovala sva v HOTELU v predelu VESTERBRO, ki je res blizu centra. Soba sicer tako zgodaj zjutraj še ni bila nared, sva si pa zato lahko kar v hotelu takoj NAJELA KOLESA in se odpravila naokoli. Ker je ravno sijalo sonce, sva jo najprej mahnila v najbolj znani predel, NYHAVN.
NYHAVN | historično pristanišče v slikovitem vodnem kanalu
NYHAVN je brez dvoma najbolj prepoznaven predel mesta in posledično tu najdete največ turistov. Ker sva bila tokrat res zgodnja sva imela srečo – nikjer nobenega, BARVITE OZKE HIŠKE iz 17.stoletja pa obsijane s svetlobo vzhajajočega sonca. Poleg arhitekture so za Nyhavn značilne tudi HISTORIČNE LESENE BARKE, privezane v VODNEM KANALU. Res lepo.
Decembra so tule ob kanalu postavljene tudi BOŽIČNE STOJNICE, ki pa so bile zgodaj zjutraj seveda še zaprte. Sicer je v Nyhavnu polno RESTAVRACIJ, BAROV in pa tudi (sicer malo dražjih) HOTELOV.
S KOLESOM PO KOPENHAGNU | raziskovanje mesta z najetim kolesom
KOLESARJENJE je tule res najboljši način za si ogledat mesto. Proge so prav povsod urejene in takoj razumeš zakaj je prav KOPENHAGEN KOLESU NAJBOLJ PRIJAZNO MESTO NA SVETU. Iz Nyhavna sva se odpeljala v predel NORREBRO in si privoščila prvi tipični ZAJTRK, v odlični kavarni MØLLER KAFFE & KOKKEN. Še enkrat poudarjam, da je res drago, ampak DANSKA KULINARIKA je pač nekaj posebnega in midva sva si namenoma dala duška in zatisnila eno oko ko sva plačevala račune.
SUPERKILEN PARK | enkraten park, ki združuje pripadnike različnih kultur, ver in skupnosti
S polnimi želodci sva se podala še malo bolj izven mesta, vse do parka SUPERKILEN. Med turisti park sploh ni tako znan, a zame kot krajinsko arhitektko je bil enostavno „must see“.
Park je razdeljen je na 3 glavna območja, rdeči trg (namenjen urbani rekreaciji), črni trg (vodni elementi, prostori za druženje in piknike) in zeleni park (travnati hribčki). Povod za ureditev tovrstnega parka je bila prav ETNIČNA RAZNOVRSTNOST predela Norrebro, njegov namen pa je POVEZAVA RAZLIČNIH KULTUR, VER IN SKUPNOSTI.
VRTOVI TIVOLI | kultni vrtovi in zabaviščni park v centru Kopenhagna
Po par deset prekolesarjenih kilometrih sva si na hitro odpočila v hotelu in se sprehodila do še ene bolj znanih mestnih znamenitosti, PARKA TIVOLI. Slednji je v DECEMBRSKEM ČASU še posebno čaroben in kljub VSTOPNINI vreden obiska.
Palačinke, kuhano vino, igre na srečo, trgovinice in pa nori ROLLERCOASTERJI – na slednjih že vsaj 10 let nisem takole visela z glavo navzdol, zato je bilo še toliko bolj zabavno. Sicer je treba za vsako vožnjo kupiti VSTOPNICO, pa nič ne de, malo heca mora bit. Lučke, vsepovsod lučke. Pravo PRAZNIČNO VZDUŠJE in kljub temu da so naju proti koncu namočile dežne kaplje, je bila tole ena res fajn dogodivščina.
KIP “LITTLE MERMAID” | mala morska deklica
Sobota zjutraj. Še vedno dežuje. Ja nič, greva vseeno na kolo, tako kot to počnejo vsi lokalci tudi kadar dežuje in je 5C. Na mojem „must see“ seznamu je bil med drugim tudi tale KIP MALE MORSKE DEKLICE, eden od zaščitnih znakov mesta. Ko sva čisto premočena končno prisopihala do tja, so naju pričakale trume turistov, trume avtobusov, polno parkirišče in neusmiljeni azijci s selfie sticki. In en res majhen kip. Nekako si izborim mesto za optimalno fotko in hop, po treh minutah jo ucvreva naprej.
PALAČA AMALIENBORG | menjava straže, muzej in krasna palača
Palača AMALIENBORG s tamkajšnjim MUZEJEM je najboljše mesto za učno uro KRALJEVE ZGODOVINE. Ob 12:00 si lahko ogledate tudi MENJAVO STRAŽE, midva sva slednje zaradi naliva sicer tokrat preskočila.
POKRITA TRŽNCA TORVEHALLERNE | raj za vse kulinarične navdušence
Dežuje, dežuje, dežuje. Zebe naju in se greva pogret v pokrito tržnico TORVEHALLERNE. Raj za vsakega, ki rad dobro je. Preko 60 stojnic z bogato ponudbo, od sushija, do francoskih sirov, svežih rib, eksotičnih začimb in seveda LOKALNIH SPECIALITET. Lahko kaj kupite in lahko kaj pojeste.
Izbira tipičnih kruhkov SMØRREBRØD brez konca in kraja. Vsak naroči enega. In potem še enega. Ni tako obupno drago, med 12-15€ za dobro obložen kos kruha. Končno neha deževat in sonček naju odreši pred drugim pivom in še tretjim smørrebrødom.
DANSKA KULINARIKA | kaj jesti in piti na Danskem
Ko smo že pri hrani. V Kopenhagnu sva si dala duška. Mesto je prava kulinarična meka in skandinavci upravičeno slovijo po svojevrstnih jedeh. Sicer nisva zavila v tiste pregrešno drage restavracije (kot npr Geranium in Noma), sva pa našla proste mize v par res izjemnih alternativah.
Za zajtrke sva dlje posedela ob šalci kave in polni mizi dobrot, od jajčk na različne načine, avokada, rženega kruha, namazov, svežih zelišč in jagodičevja. Med kosili in večerjami sva kaj prigriznila na božičnih stojnicah (čeprav nisem ravno fan, imajo super hotdoge), za glavne obroke pa sva se najbolj navdušila nad lokalnimi ribjimi specialitetami in tartarski biftkom. SMØRREBRØD, odprti sendvič, ki v dobesednem prevodu pomeni „maslo in kruh“ je bil vsak dan na krožniku. Obložen z najrazličnejšimi sestavinami in pospremljen z odličnimi omakami. Se že veseliva ponovnega kulinaričnega snidenja z Dansko, že čez slab mesec!
ISRAELS PLADS TRG | urban javni park pred tržnico Torvehallerne
Na poti do hotela sva se ustavila še na tem velikem URBANEM JAVNEM PARKU, tik pred pokrito tržnico TORVEHALLERNE. V bolj toplih dneh je sigurno super postojanka za kratko pavzo, sploh če mesto obiščete z OTROKI.
BOŽIČNI SEJMI (JULEMARKED) | decembrsko vzdušje v Kopenhagnu
Kar nekaj jih je tule in čeprav jih nikoli nisva namenoma iskala, se jim nisva mogla izognit. Tudi tu poznajo KUHANO VINO (gløgg ) in tu in tam je prav pasal en vrček za se pogret. Ker so danci veliki ljubitelji piva, se najde tudi kuhano pivo. Če ste bolj sladkosnedi pa nujno poskusit še kakšno specialiteto.
SOBOTNI VEČER sva tokrat za spremembo preživela ob zvokih legendarne LAURYN HILL v koncertni hali FORUM KOPENHAGEN. Z izjemo drage pijače in dokaj poznega prihoda na oder je bilo res fajn. Fotke so pa bolj za osebni arhiv :).
CERKEV VOR FRELSERS KIRKE | čudovit razgled na mesto s cerkvenega zvonika
Nedeljsko jutro sva malo zavlekla, sončno dopoldne pa izkoristila ze še zadnji dan KOLESARJENJA in ogleda bolj ARHITEKTURNIH ZNAMENITOSTI. Ker sva imela let domov šele zvečer, sva imela praktično cel dan časa, ko se je stemnilo pa sva se počasi odpravila prosti letališču. Prvi postanek – CERKEV VOR FRELSERS. Ne toliko zaradi cerkve same, bolj zaradi njenega stolpa.
Tule sva se res načakala, vrsta za vstop se je vila okoli vogala, a na koncu se je res splačalo malo potrpeti. RAZGLED NA MESTO je s stolpa res top, stolp je pa sicer že sam po sebi zanimiv.
FREETOVN CHRISTIANIA | avtonomno mesto Christiania
S stolpa se tudi lepo vidi zloglasni AVTONOMNI PREDELA CHRISTIANIA. Nekdanja vojaška baza je vrsto let stala opuščena, dokler je leta 1971 niso naselili HIPIJI. Danes tu živi okorg 1000 PREBIVALCEV, vstop oziroma ogled pa je najlažje izvesti v sklopu VODENE SKUPINE, vsak dan ob istem času. Nama se sicer časovno ni izšlo in baje se obisk najbolj splača v poletnem času, saj je tule cel kup luštnih barčkov.
MOST CIRKELBROEN | eden izmed zanimivejših mostov v Kopenhagnu
Most CIRKELBROEN povezuje mestna predela Christiansbro in Appelbys Plads in je z arhitekturnega vidika res nekaj posebnega, zato nujno sva se morala zapeljati čezenj.
KOPALIŠČE ISLANDS BRYGGE | najlepše mestno kopališče in savne
Ja prav škoda, da ni bilo poletje, bi z veseljem skočila v vodo. Sicer so se lokalci tule na ta mrzel zimski dan SAVNALI in KOPALI, ampak no, mogoče kdaj drugič :). Je pa vseeno fajn za pogledat.
Za konec pa še malo DANSKE ARHITEKTURE, ki naju je tule res očarala in komaj čakava, da konec junija letos obiščeva še kakšno mesto.
Kopenhagen za vikend da ali ne? Vsekakor DA! Še boljše je, če imate tako kot midva na razpolago 3 dni, a tudi v dveh dneh se da videti veliko, še posebno na kolesu. Naju je mesto čisto očaralo in resnično bi tule lahko živela, če bi seveda imela dobro plačo. Še pridemo, naslednjič v troje!
SHRANI PIN