Fiji je bil TRETJA DRŽAVA na najinem skoraj 2-mesečnem potovanju po JUŽNEM PACIFIKU. Ena mami in en šestletnik. Potem ko sva obiskala družino v soparnem SINGAPURJU in prijatelje na sanjski RAROTONGI, na Cookovih otokih, sva kr sama poletela na Fiji. Po nekaj dneh v živahnem NADI-ju sva se premaknila na bolj odmaknjeno OTOČJE YASAWA in za prvi postanek izbrala manjši otok DRAWAQA. Za potovanje po tem čudovitem otočju sva imela vsega skupaj približno 2 tedna časa, razporedila pa sva ga med 3 otoke.
15 BREZPLAČNIH AKTIVNOSTI V SINGAPURJU
Po mojem že četrtem obisku Singapurja lansko zimo, lahko rečem, da ga malo poznam. In čeprav slovi kot ENO NAJDRAŽJIH MEST NA SVETU, lahko tule v presenetljivo veliko stvareh uživate popolnoma BREZPLAČNO. Z malo iznajdljivosti si lahko torej privoščite par dni v tej edinstveni azijski prestolnici, četudi je vaša denarnica bolj tanka. V temple prispevku sem pripravila seznam 15 AKTIVNOSTI oziroma KRAJEV, za katere vam ni potrebno plačati vstopnine.
potopis | potovanje MALTA: 5 dni aktivnih počitnic
Mami si je nedavno privoščila obisk Malte brez podmladka. Ja tud to mora bit. Kakor ponavadi rada skupaj potujeva, ne bom lagala, včasih prav paše it malo po svoje. Lu je tako ostal v šoli, jaz pa pokurila še lanski dopust. Mislim, da se mi je prvič zgodilo, da mi je dejansko ostal dopust. Pa sem šla z mojim tavelikim fantom tokrat. Zakaj ravno Malta? Predvsem zato, ker leži dovolj južno in je zimski obisk lahko prav prijeten, zaradi edinstvene mešanice kultur & arabskega vpliva in dobre hrane. Pa malo tudi zato, ker tam še nisem bila. A ni vedno bolj vznemirljivo it nekam, kjer še nismo bili?
OTOK COMINO, Malta | dnevni izlet iz Cirkewwe
Med nedavnim obiskom Malte sva se odločila obiskati tudi mini OTOČEK COMINO, ki leži med GLAVNIM OTOKOM in OTOKOM GOZO. Na otoku, ki je dobl ime po SEMENU KUMINE, so stalno prijavljeni le 3 PREBIVALCI. Vsaj takole v zimskem času je tule torej res mirno in spokojno. Idealno za krajši ali daljši sprehod po nezahtevni SPREHAJALNI POTI okoli otoka.
potopis | potovanje JUŽNI PACIFIK 2018: Singapur, Cookovi otoki, Fiji, Vanuatu, Nova Zelandija
Že eno leto je naokrog odkar sva z LU-jem odletela na najino DALJŠE POTOVANJE PO JUŽNEM PACIFIKU, pa še vedno čutiva močno sonce, vonjava slano morje, okusiva sladke kokose in slišiva valove. Če močno zatisneva ušesa in zapreva oči seveda. NEPLAČAN DOPUST za 3 mesece v službi je pač res ena taka fajn stvar in zelo sem hvaležna, da sem si ga uspela izborit. Ko sva skoraj mesec dni okoli božično-novoletnih praznikov preživela v družbi družine in prijateljev v SLOVENIJI, sva bila več kot pripravljena na dobro dozo sonca in D vitamina. Pred nama je bilo kar 14 POLETOV in približno 2 MESECA časa. Za najino tokratno MAMI & SIN DOGODIVŠČINO sva si izbrala otoke v južnem Pacifiku (Cookove otoke, Fiji in Vanuatu) ter dodala še obisk Singapurja ter Aucklanda. V nadaljevanju pa najina popotniška zgodba.
Nov začetek.
Nova vsebina. Novo ime. Novo leto. Nov začetek.
Sej naslov že vse pove, ampak naj razložim. V preteklem letu je bilo kar nekaj novih začetkov in danes lahko z nasmehom na obrazu rečem, da se je kljub številnim neprespanim nočem, prav vsak od teh novih začetkov splačal. Kakorkoli že, ta tematika je bolj privatne narave in ni potrebe, da jo delim z javnostjo.
Kar se tiče bloga, sem se nekako podobno počutila. Kot da rabi nov začetek. Čas je kar bežal in medtem, ko sem bila zaposlena z vsemi tistimi ostalimi „novimi začetki“, sem opazila da že kakih 10 mesecev nisem nič napisala. Pač blog ni bil več ena izmed prioritet. Niti približno ne.
Verjetno sem rabila premor. S čimer ni popolnoma nič narobe. Konec koncev, bi moralo biti neprofitno pisanje bloga nekaj zabavnega in ne še ena vrsta obveznosti. No, vsaj jaz sem vedno tako gledala na vse skupaj.
Premora je konec. Zadnje tedne oziroma kar mesece, sem preselila blog na novo internetno stran, posodobila skoraj vse stare objave, tu in tam dodala kakšno fotko, pa seveda kaj tudi zbrisala. Stran je pač res rabila novo ime, za nov začetek. Finding Malokoko stran bo aktivna le še par tednov, dokler ne poteče domena.
Z vidika tematike bloga se ni kaj dosti spremenilo. Še vedno se bo pisalo o potovanjih z otroki, bom pa dodala nove vsebine na temo kampiranja, road tripov, pohodništva, zimskih športov in potovanj za samske starše.
V zadnjem letu sva z Lu-jem kar dosti doživela tudi v popotniškem smislu. Med južnim Pacifikom in Evropo sva obiskala kar 13 držav.
Nad tem se res ni za pritoževati. To je to zaenkrat. Pripravljena na objave o najinih dogodivščinah v preteklem letu. Če naju boste brali in spremljali kot do sdeaj, bova seveda vesela, če pa ne pa tud prav :).
fotopotopis INDIJA: od juga do severa v slikah
Vsi pravijo da jo ali vzljubiš, ali pa zasovražiš – v mojem primeru je bilo jasno, da jo ljubim, že ko sem imela približno pet let. Čeprav takrat dejansko še nikoli nisem bila tam, sem se noro navduševala nad svetlečimi, žvenketajočimi in bleščečimi darilci, ki mi jih je nekajkrat prinesla teta in od malega sem si želela obiskati to skrivnostno deželo, kjer slon na cesti ni nič neobičajnega in je dovoljeno jesti z rokami. Poleg tega pa tam živi tudi Mowgli in Knjiga o dzungli je bila ena mojih najljubših. Leta 2005 smo poletele proti jugu Indije in končno sem lahko vdihnila vse njene bolj ali manj dišeče vonjave!
nazaj doma
Glavna železniška postaja v Frankfurtu. Mrzlo je. Sivo. Megleno. Na vlaku proti domu se nama že kolca po tropskem vlažnem zraku. Prav čudno se mi zdi po dolgem času spet govoriti po nemško. Se kar še malo pretvarjam, da sem turist in se menim po angleško.
Za nama so tedni polni neverjetnih dogodivščin in ko pogledam nazaj, sploh ne morem verjeti, da sva vse tole čisto zares izvedla! Kr sama! Ena mami, en sin, 24 poletov, 5 držav, spanje pri staroselcih, strmenje v žarečo lavo, plavanje z morskimi psi, pohodi po džungli, „tuširanje“ v slapovih, obisk prijateljev na Rarotongi & družine v Singapurju in nepričakovan daljši obisk Aucklanda. Par smrdečih hotelskih sob in par zelo prestižnih. Dnevi, ko sva jedla juhe iz vrečke in dnevi, ko sva se mastila z najbolj okusnimi ribami in raki. Dnevi brez interneta. Dnevi, ko so nama reees smrdele noge. Večeri brez elektrike. Slani nerazčesani lasje. Pogledi na vzhajajoče oranžno sonce iz šotora na plaži. Polno novih poznanstev. Pa da ne pozabim – ena prebrana knjiga! Končno je tudi to možno na potovanju z otrokom :).
Sicer čisto brez nevšečnosti tudi ni šlo. Grozne zibajoče vožnje s trajekti, bližnje srečanje z uničujočim ciklonom, ki nama je skoraj prekrižal načrte, odpovedani poleti, zamujeni poleti, dodatni stroški in pardnevna vročina – ja, potovanja so včasih tudi naporna in utrujajoča. In draga :). Ampak na koncu je vse vredno tistih 5 minut slabe volje.
Na srečo sva jo odnesla brez pozabljenih/ukradenih dokumentov in ostalih osebnih predmetov, nihče ni zares zbolel, prtljaga se ni zgubila. Lu se ni zgubil :). Še niti sonce naju ni opeklo. Prav nobenih problemov nisva imela, tkole kr sama. Čist zares. Vsi so ekstra poskrbeli za naju in domačinom se je zdelo prav neverjetno, kako sva tkole kr sama, revčka, pa nobenga moškega, ki bi za naju „skrbel“ haha. Sva dobila kako ekstra banano kr tako. Pa kokos. Pa popust v taksiju. Uglavnem, prav niti enkrat se nisva počutila nelagodno, tudi kot mamo me ni bilo resnično niti enkrat strah za najino varnost.
Zdajle bo treba v službo. Upam da avto vžge. Ne boste verjeli, ampak v petek spet nekam letim. Mal na lepše. Tokrat brez Lu-ja :). Ko se jetlag malo umiri in uredim fotke pa seveda napišem kaj več o vsem skupaj. O vsakem otoku posebej. Pa še o čem. Saj veste, obujat spomine vedno paše :).
Od Singapurja do Rarotonge
Ko smo lani takle čas sedeli na letalu iz Rarotonge v Auckland sem si rekla, semle pa sigurno spet kmalu pridemo. No, da bomo že čez skoraj natanko eno leto sedeli na isti plaži si pa res nisem mislila. Še manj pa, da ne bomo trije ampak samo dva. No, po pravici povedano, nama ni prav nič hudega hudega z Lu-jem tkole kr sama. Po parih dneh v Singapurju, kjer sva obiskala sorodnike, sva kr sama poletela v Auckland (mimogrede Singapore airlines tokrat zmaga nad Air New Zealand), prespala na letališču (ja mal šparava tkole k sva kr sama), naslednje jutro poletela na Rarotongo (glavni otok Cookovih otokov, sej veste, tm nekje sred Pacifika ena majhna pikica na zemljevidu) in se za 10 dni utaborila pri prijateljih. Sej vem, cel luksuz. In ga zelo ceniva :).
Singapur je bil super. Tako kot vedno. Jaz sem bila že četrtič, Lu tretjič. Zato pa tudi nisva počela prav nobenih turističnih zadev. Zemljevid metroja imam že praktično memoriziran, večerne lučke so še vedno fascinantne, pravila so sveta, vse je čisto, vroče in vlažno in dokaj drago. Vsakič ko pridem, si rečem, da naslednjič pa definitivno spim v Marina Bay Sands hotelu (no le dejte poguglat kak fensi bazen imajo), pa se potem nikoli ne zgodi. Tudi v shopping centru zraven si raje ne kupim nič, si pa z veseljem privoščim tapravi curry za 3€ v t.i. Foodcourtu v najnižjem štuku. Al pa masala doso, še boljše. Se že kr malo domače počutim v tejle nori azijski prestolnici, tokrat še s posebnim privilegijem privatnega bazena, v katerem je še posebej užival mlajši del posadke in slastno tajvansko pojedino za zadnji večer.
Kratko ampak sladko in že je bil čas za premik. Sva na Rarotongi. En tak mali raj sredi Pacifika. Cookovi otoki. Sigurno ste že slišali, samo mogoče ne veste točno kje so. V eni uri prevoziš krožno pot okrog otoka. Vmes spiješ kak kokos, poješ malo surove tune, se vržeš v vodo, zaplavaš med mavričnimi ribicami, 100x rečer „kia orana“, za spomin kupiš en pareo in babici pošlješ najbolj kičasto razglednico kar jih je. V najinem primeru greš še po zelenjavo na sobotno tržnico, spoznaš en kup novih obrazov, kuhaš, voziš po levi, spoznaš kje je najbolj poceni pivo, najlepši razgled medtem ko spiješ kavo, najboljši sladoled in kje najlepša skrita plaža, pa še kaj. Ker tukaj tud slučajno nisva kr sama, ampak obkrožena s prijatelji. Starimi in novimi. Velikimi. Pa tudi takimi čisto majhnimi. Še en dan pa greva naprej. Pogrešala jih bova. Ampak sej se kmalu spet vidimo. Od vikenda naprej pa bova čist zares kr sama. Najprej na Fiji-ju!
Kaj bova tam počela in kam bova šla? Nimam pojma! Še. Sva brez rezervacij, brez plana. Kr sama, samo midva. Z enim 10kg rukzakom na mojih ramenih in enim čisto majnim na Lu-jevih. In a veste kaj, prekleto paše tale svoboda!
Zdej pa res greva!
Skoraj en mesec v Sloveniji je minil kot bi mignil. No, pa saj sploh ni bilo časa za dolgočasenje, poleg tega si je pa mami vmes privoščila še par skokov po Evropi, med tem ko je Lu pridno drajsal zasnežene kranjskogorske hribčke. Božič, silvestrovanje, rojstni dan, 10 tort, 30 flaš vina, ene 5 kil gor in velika doza smeha. No, mal pretiravam, ampak tako nekako je šlo. Se mi zdi da sva zelo uspešno „stlačila“ celo zimo v ta en mesec in bila večkrat v Kranjski Gori, v Piranu, na hitro na Bledu in Bohinju, celo po dolgem času na Krvavcu, pri vseh prijateljih, babicah in pa seveda v Ljubljani. Že vsaj 6 let me ni bilo v domovino za tako dolgo in res mi ni prav nič žal, da sva na račun tega daljšega obiska za kak teden ali dva skrajšala najino prihajajoče potovanje. Slednje bo še vedno dolgo in komaj ga že čakava!
Kaj pa zdej? Danes že pakirava in se poslavljava, jutri pa hop v Munchen, še enkrat prespat in v nedeljo let v Singapur. Potem pa malo za nosom, malo po planu. Letalske karte imava že vse, prenočišča bova večinoma sproti iskala. Na Pacifiku je trenutno deževna doba in se bova malo bolj kot ponavadi ravnala po vremenu. Če bo čas in kjer bo internet, se bova seveda tudi tule vmes kaj javila, do takrat pa adijo 🙂








