Decembra v Nemčiji ne moremo mimo mamljivih vonjav na božičnih sejmih, ki jih tu postavijo že konec novembra na glavnih trgih VELIKIH MEST. S cimetovimi vaflji, kuhanim vinom, klobasicami z žara in še čim se je prav lahko izgubiti v labirintu malih uličic, kjer se ena ob drugi stiskajo stojnice z najrazličnejšimi produkti. Tudi NAJMANJŠE VASI imajo svoj ENODNEVNI SEJEM, ki je seveda najpomembnejši dogodek celega leta.
Nemčija je velika in seveda ima vsaka regija poleg tipičnih tudi svoje specialitete oziroma značilnosti, ki se najbolj reflektirajo v KULINARIČNI PONUDBI. Res se zdi, da na vsakem sejmu najdemo kakšno različico kobase ha ha – zato so božični sejmi tudi super način, da okusite kakšen ZNAČILEN REGIONALEN PRODUKT in kupite ROČNO IZDELANE OKRASKE IN DRUGO. Sejem v našem mestu obiščemo kar pogosto – včasih s puncami ob večerih, midva si tu in tam privoščiva hitro kosilo, Lu pa uživa na vrtiljaku (sploh kadar je gasilski avto prost ha ha).
Tole je že moja ŠESTA PRAZNIČNA SEZONA v Nemčiji in še vedno se nisem navadila na dejstvo, da se sejmi večinoma zaprejo še pred božičnim večerom! Odprti so torej nekako med 20.11. in 23.12., medtem ko lahko v Ljubljani še dolgo po tem srkamo kuhano vino na stojnicah. Preden torej planirate obisk nujno preverite ODPIRALNI ČAS.
NAJBOLJŠI NEMŠKI SEJMI
-
DRESDEN STRIEZELMARKT
NAJSTAREJŠI NEMŠKI BOŽIČNI SEJEM, kjer lahko občudujete NAJVIŠJEGA HRESTAČA na svetu in najvišjo božično PIRAMIDO. Višek sejma je t.i. STOLLEN FESTIVAL, v času katerega potekajo v centru mesta posebne procesije in prav vsak lahko okusi košček znamenitega kolača STOLLENKUCHEN. Dresden sva obiskala maja 2017, več o njem pa TUKAJ.
-
NÜRNBERG CHRISTKINDLESMARKT
Okoli 180 BOŽIČNIH STOJNIC odetih v belo-rdeče barve slovi predvsem po prodaji izključnone-modernih in ne-množično produciranih izdelkov, veliko jih je torej ROČNO IZDELANIH. Poskusiti se splača še znamenite Nürnberške KLOBASICE in Nürnberške ZWETSCHGENMÄNNLE – figurice izdelane iz sliv. Več o našem obisku tega sejma decembra 2015 si lahko PREBERETE TUKAJ.
-
BERLIN WEINACHTSZAUBER am GENDARMENMARKT
V Berlinu je cel kup božičnih sejmov, a tale je naš najljubši – verjetno prav zaradi super LOKACIJE med cerkvijo Friedrichstadtkirche, Konzerthaus in katedralo Deutscher Dom. Ob OGROMNEM BOŽIČNEM DREVESU si lahko ogledate PREDSTAVE V ŽIVO medtem ko srkate vroče kuhano vino oziroma GLÜHWEIN. Začuda je za vstop na sejem potrebno plačati 1€. Več o BERLINU LAHKO PREBERETE TUKAJ.
-
MÜNCHEN CHRISTKINDLEMARKT
Tudi v Minhnu je več sejmov, a NAJSTAREJŠI IN NAJVEČJI je prav tale, letno stojnice na trgu MARIENPLATZ, STERNENPLATZ in RINDERMARKT, kjer stoji ogromna PIRAMIDA obišče okoli 3 milijone obiskovalcev. S prijateljico sva se v prazničnem času potepali po mestu leta 2010.
-
TRIER WEINACHTSMARKT
Pred UNESCOVO KATEDRALO v NEMŠKEM NAJSTAREJŠEM MESTU vas čakajo prikupne lesene koče med katerimi vsako leto izberejo EDINO NEMŠKO KRALJICO KUHANEGA VINA! Znani so tudi pevski nastopi Božička ;).
-
HAMBURG WEINACHTSMARKT AM RATHAUS
Zadnjih 5 let vsako leto obiščemo HISTORIČNI SEJEM na velikem trgu pred MESTNO HIŠO v Hamburgu s prijatelji. Posebnost tega sejma so ozke ULIČICE Z IMENI, kot npr. „Ulica igrač“ itd., tako da vedno veste kaj vas tam čaka na stojnicah. Vse lepo po nemško organizirano torej ;). Poleg nemških specialitet vas tule čaka še marsikatera bolj eksotična poslastica, vključno z letošnjo novostjo – pravo kitajsko masažo! Nismo čisto prepričani, če slednja ravno paše v koncept sejma, ampak dobro – Hamburg je tako ali tako posebno mesto ;). Vsekakor pa ne smete zamuditi LETEČEGA BOŽIČKA, ki nad sejmom poleti ob 16:00, 18:00 in 20:00 uri! Zanimivo je tudi ogromno DREVO IZ LUČK.
-
KÖLN WEINACHTSMARKT AM KÖLNER DOM
Sejem pri KÖLNSKI KATEDRALI gosti okoli 160 LESENIH KOČIC kjer lahko poleg okušanja kulinaričnih dobrot kupite tudi kakšen PRAZNIČNI SPOMINEK za domov. Ustavite se še pri ODRU, kjer se dnevno dogajajo GLASBENE IN DRUGE PREDSTAVE – če se le da ga obiščite med tednom, saj je zelo priljubljen med turisti iz sosednjih držav in med vikendom nastane nepopisna gneča!
-
GOSLAR WEINACHTSWALD
Goslar je manjše mesto v državi Spodnja Saška in je samo po sebi vredno obiska (je tudi na UNESCO-vem seznamu kulturne dediščine). Letos smo ga obiskali v prazničnem času in bili navdušeni nad božičnim sejmom! Sploh zaradi posebnega dela, kjer vsako leto postavijo PRAVI JELKOV GOZD, odet v NEŠTETE LUČKE – kuhano vino pod lučkami in ob vonjavah borovcev jezares nekaj posebnega ;). Obvezno še premagati nekaj več kot 200 stopnic na vrh ZVONIKA glavne cerkve od koder je krasen RAZGLED na okrašene ulice. Res prav super mestece, kjer začutite lokalni utrip, ker je zaenkrat še skrito pred masivnim turizmom ;).Več o mestu pa PREBERITE V ANGLEŠČINI TUKAJ.
-
AACHEN WEINACHTSMARKT
Po izboru portala European Best Destinations je bil prav ta sejem izbran za NAJBOLJŠEGA V EVROPI in glede na skoraj 2 milijona letnih obiskovalcev je očitno eden izmed bolj priljubljenih med turisti. Na trgu pred MESTNO HIŠO si poleg kuhanega vina in ostalih dobrot privoščite še kakšen SVEŽE PEČEN PIŠKOT SPEKULATIUS.
KULINARIKA
Božični sejmi so super mesto za POKUŠANJE NAJRAZLIČNEJŠIH LOKALNIH SPECIALITET, ker lahko vzamete vsakega po malo. V splošnem zna biti hrana mastna in oljnata, zato se ne prenajejte, če imate občutljiv želodec. Včasih pomagajo pavze s kuhanimi vinom, ki je tu ponavadi rdeče – belega dobite le ponekod. Kaj torej morate poskusiti?
Če niste vegetarijanci oziroma vegani, potem enostavno morate poskusiti kakšno izmed KLOBAS – najbolj priljubljena je BRATWURST, ki jo ponavadi postrežejo v belem kruhku z gorčico, ketchupom ali pa majonezo. Sicer pa obstaja veliko regionalnih različic, najbolje je, da poskusite kaj lokalnega in tipičnega za kraj kjer se nahajate. V severni Nemčiji je zelo priljubljena zimska priloga kodrolistni ohrovt (GRÜNKOHL), na jugu država prevladuje kislo zelje (SAUERKRAUT) kot ga poznamo v Sloveniji.
Moja najljubša BREZMESNA poslastica na sejmu so tile OCVRTI KROMPIRJEVI POLPETKI, ki jim tu pravijo KARTOFFELPUFFER. Tradicionalno jih (vsaj na severu Nemčije) postrežejo z OMAKO IZ JABOLK, meni ljubša je različica s koprom, kislo smetano in česnom. Njam!
Še posebno v večjih mestih povsod dobite tudi okusne SENDVIČE (včasih z značilnimi nemškimi MESNATIMI NAMAZI ali pa ZASEKO), za neljubitelje klobas, zelja in ostalih bolj tradicionalnih dobrot pa se včasih najdejo tudi rezanci in kj bolj eksotičnega.
Ko zavoham SIR pač res ne morem ravnodušno mimo in na srečo je v Nemčiji zelo priljubljena jed RAKLET – ponavadi ga na sejmih strežejo na kosu bagete, posutega z začimbami. Super prigrizek, ki vas pogreje ;).
Pa še za vse SLADOKUSCE – poleg običajnih strašno sladkih sladkornih pen (ZUCKERWATTE), KARAMELIZIRANIH MANDLJEV, KOSTANJA, PALAČINK, MARCIPANA in drugih, morate obvezno zagristi v kakšen medenjak (LEBKUCHEN), kolač STOLLENKUCHEN in pa v moje najljubše POFFERTJES. Slednje so kot mini palačinke, posute s sladkorjem v prahu, medom ali pa prelite s pomarančnim likerjem.
PIJAČA
KUHANO VINO oz. GLÜHWEIN was bo prijetno pogrelo med sprehajanjem – ponavadi se plača okrog 2€ na šalčko, ki jih povrnejo ko šalčke vrnete za šank. Slednje lahko seveda VZAMETE ZA SPOMIN in se odpoveste tistim par evrom. Rdeče kuhano vino je bolj pogosto kot belo, začinijo pa ga s klinčki, cimetom in drugimi začimbami.
Za močnejšo različico, poskusite znamenito FEUERWEHRZANGENBOWLE (ja, to je 1 beseda!), ki poleg kuhanega vina vsebuje še karameliziran sladkor, pridobljen z gorečim rumom! Tole vas bo še bolj pogrelo ;).
Poleg brezalkoholnih pijač in kuhanega vina je tu še cel kup alkoholnih pijač – LULUMBA (vroč kakao s smetano in rumom), GROG (rum, sladkor in vroča voda), EIERPUNSCH (jajčni liker s smetano), različice toplih koktejlov, JÄGERTEE (čaj z rumom).
Vas je zamikalo? Še imate čas, da obiščete katerega izmed božičnih sejmov! Če se vam letos časovno ne izzide več, pa si rezervirajte kakšen decembrski vikend naslednje leto 😉
SHRANI PIN