LAND ROVER DEFENDER LENI

Niti ne znam razložiti zakaj, a že od nekdaj sem si želela enega starega Land Roverja. Defenderja. Takega, ravnoprav zarjavelega. Od malih nog sem vajena road tripov in kampiranja in tudi kasneje, ko sem na počitnice in potovanja hodila sama oziroma s prijatelji in nenazadnje z Lu-jem so bila potovanja z (najetim) avtom in kampiranje s šotorom ena najboljših. Toda z nekaterimi redkimi izjemami smo za najem ponavadi vedno izbrali vozila s pogonom na 2 kolesa. In čeprav je za tiste glavne znamenitosti posamezne destinacije slednje skoraj vedno zadoščalo, sem si jaz vedno želela še malo dlje. Malo bolj stran s tistih običajnih poti. Srečati manj ljudi in občutiti več narave. Doživeti čim več tistega miru in svobode. Dandanes je to vedno težje. A s pravim 4×4 vozilom je vseeno malce lažje.

Seveda pa sem daleč od mehanika in nimam pojma o vzdrževanju tovrstnega avtomobila, zato so se te sanje še meni zdele malce smešne, predvsem pa skoraj neuresničljive. In potem je v moje življenje prišel Charlie. Ponovno, po desetih letih. In ko mi je v enem izmed najinih večurnih pogovorih opisoval, kako je svoje otroštvo preživljal v očetovem Defenderju, je bila to le še pika na in takrat sva sklenila, da ga nekega dne kupiva. Mogoče sva se na začetku malo bolj hecala, a kmalu je šlo bolj zares in februarja 2019 sva ga dejansko pripeljala domov. Leni je letnik 2001, ima td5 motor in je model 110, kar pomeni, da ima v originalni izvedbi 9 sedežev. Tapravi družinski avto torej. No, za malo bolj posebne družine.

Naš aktualni setup

V zadnjih letih sva večkrat spremenila notranjost in zunanjost, tudi naša družina se je od nakupa avta povečala za dva otroka in z vsakim potovanjem sva ugotovila, da nekatere stvari ne funkcionirajo najbolje in potrebujemo spremembo. Trenutno imamo vgrajeno dvižno streho, notranjost Defenderja pa je opremljena z ročno izdelanim lesenim pohištvom. Tako imamo dovolj prostora za road trip oziroma overland potovanja z Milo in Leom, občasno tudi z Lukasom.

Land-Rover-Defender-poptop-roof

*Več o našem trenutnem setup-u in dosedanjih prenovah lahko preberete v meniju pod “Overland” – “Predelava v kamper” v meniju.

Naša overland potovanja

Family-road-trip-overland-travel-popotniski-druzinski-blog-Defender

  • Nizozemska (april 2019)

  • Francija (maj 2019)

  • Danska, Norveška, Švedska, Finska, Estonija, Latvija, Litva, Polsjka (junij & julij 2019)

  • Slovenija in Hrvaška (avgust 2019)

  • Italijanski Dolomiti in nemška romantična cesta (december 2019)

  • Češka in Avstrija (januar 2020)

  • Baltska in severnonemška obala (julij 2020)
  • krajši road tripi po Sloveniji (september 2020)

  • Normandija in Bretanija (Francija) (september 2021)
  • južna Švedska (oktober 2021)
  • Balkan road trip – Hrvaška, Črna gora, Albanija, S. Makedonija, Kosovo, BiH (maj 2022)
  • Kavkaz road trip – Hrvaška, Srbija, Bolgarija, Turčija, Gruzija, Armenija (avgust / september 2024)

*Potopisne prispevke z omenjenih road trip potovanj najdete v meniju pod kategorijo „Overland“ – „Potovanja z Defenderjem“ in pa v kategorijah posameznih držav v meniju pod “Destinacije”.

Naša oprema

Naj izpostavim še nekaj najinih najljubših in nepogrešljivih kosov opreme na road tripih oziroma overland potovanjih. Poleg naštetih imamo seveda še cel kup drugih, a tule bi res rada izpostavila tiste, brez katerih si življenja na poti ne predstavljamo več. Opomba: omembe produktov niso sponzorirane oziroma plačane.

DVIŽNA STREHA (Ex-Tec) – Naša zadnja pridobitev, ki je hkrati tudi največji finančni zalogaj vseh dosedanjih predelav Defenderja. O tem posegu sva razmišljala še preden sva kupila strešni šotor, a takrat so bile čakalne vrste za tovrstne predelave enostavno predolge, mi pa smo želeli hitro rešitev. In konec koncev se nam je strešni šotor dobro obnesel, ampak kot vsaka stvar ima svoje pluse pa tudi svoje minuse. S prihodom Lea v začetku leta 2024 so minusi enostavno prevladali. Tako smo se oktobra 2023 odpeljali v Nemčijo, kjer so nam pri Ex-Tecu v dveh tednih predelali originalno streho v dvižno streho. Le-to je precej enostavno pri Defenderju, saj je originalno streho precej lahko odstraniti v primerjavi z ostalimi vozili. Sedaj imamo znotraj Defenderja možnost spanja 2 zgoraj in 2 spodaj, poleg tega pa lahko posteljo z dnom vred dvignemo skupaj s streho kar nam omogoči stojno višino znotraj avta. In to je naravnost fantastično. Dvižno streho smo morali seveda homologirati, vse sem z ustreznimi papirji brez problema uredila na AMZS-ju.

TENDA (Front Runner) – Vsekakor ena tistih stvari, brez katere bi bilo življenje na poti malce manj prijetno. Ni samo zaščita pred soncem in vročino, nudi tudi malce več zasebnosti in pa seveda zaščito pred dežjem. Ker v Defenderju nimamo veliko prostora, smo namreč večino dneva zunaj, tudi kadar dežuje. Tendo sva kupila še pred prvim daljšim potovanjem in nikoli nama ni bilo žal te investicije. Dobijo se sicer tudi takšne, ki pokrijejo ne le eno stran vozila temveč tudi zadnji del, ampak nam zaenkrat s takšno “navadno” nič ne manjka.

NOSILCI IN DVIŽNI PULT (proizvajalec nosilcev Offroad-Tec) – Za potrebe kuhanja na prostem sva na levi bok avta namontirala dva nosilca, na katera sva kasneje pritrdila po meri odrezano leseno ploščo. Nosilci so sicer v prvi vrsti namenjeni inštalaciji podnic, a večina jih tako kot mi uporabi tudi za zunanji pult, katerega uporabljava predvsem za kuhanje, pa tudi odlaganje raznoraznih stvari. Podnice še vedno lahko namestite na zunanjo stran tega pulta. Namesto lesa lahko skupaj z nosilci sicer kupite že pripravljeno ploščo iz aluminija ali kakšnega drugega materiala, ampak slednje seveda spet nekaj stane. Tudi nosilce in pult imava na avtu že od samega začetka.

GULLWING OKNO (Front Runner) – Enega izmed zadnjih stranskih oken sva zamenjala za omenjeno “gullwing okno”, ki je izdelano specifično za Defenderje. Vgradila sva ga kar sama in sicer na levo stran avta, kamor sva z zunanje strani namestila tudi zgoraj omenjeni dvižni pult za kuhanje. Namen okna je odpiranje navzgor, kar omogoča boljšo dostopnost oziroma povezavo med zunanjostjo in notranjostjo vozila, v kombinaciji z dvižnim pultom se zadeva res odlično obnese.

PRENOSNA POLNILNA POSTAJA (EcoFlow River 2 Max) – 2024 sva investirala v prenosni baterijski generator, ki nama omogoča enostaven priklop EcoFlow solarnega panela in ostalih električnih pripomočkov ter poljnjenje različnih naprav. Pred tem sva imela malce bolj kompleksen električni sistem, zdaj pa nama je to prišparano. Prednost te postaje je tudi v tem, da jo bomo lahko uporabljali tudi na našem vrtu, kjer drugače ni elektrike.

SOLARNI PANEL 100W (EcoFlow) – Na strehi že od samega začetka voziva en solarni panel, ki napaja dodatno baterijo na katero je priklopljen hladilnik, dodatne luči, vsi usb in ostali električni priključki za poljnjenje različnih naprav. Takorekoč obvezna oprema, brez katere si težko predstavljava daljše poti. Tudi tega sva po petih letih leta 2024 zamenjala z novim.

PRENOSNI HLADILNIK (EcoFlow Glacier) – Hladilnik je še ena tistih stvari brez katerih bi bila naša overland potovanja precej manj udobna in iskreno, si ne predstavljam več daljšega kamping road tripa brez njega. Sprva sva 5 let uporabljala manjši kompresorski hladilnik znamke Alpicool, 2024 pa sva ga zamenjala za izvrstno kombinacijo hladilnika in zmrzovalnika z integriranim ledomatom. Slednji je precej večji in resda zavzame več prostora, a zdaj ko smo na poti štirje nam pride zelo prav.

ALUMINIJASTA ŠKATLA – Za potrebe shranjevanja stvari, ki niso v vsakodnevni uporabi sva že takoj na začetku v trgovini z gradbenimi materiali kupila večjo aluminijasto škatlo. Zelo težko je dobiti nižje škatle in nama je bila tudi ta občutno previsoka za prevoz na strehi,  zato sva jo kar sama zrezala in zvarila nazaj na željene dimenzije. Po potrebi jo prevažava na strešnih nosilcih.

BENCINSKI KUHALNIK (Coleman) – Za naju zadetek v polno! Sprva sva dolgo časa uporabljala plinske gorilnike na kartuše, ampak naju je res motilo, ko je zmanjkalo plina sredi kuhanja, ali pa na lokaciji enostavno nisva našla ustrezne kartuše, poleg vsega je pa vse skupaj še precej drago in nikoli nisva vedela, kam s prazno kartušo. Zato sva si kasneje privoščila nakup bencinskega kuhalnika z dvema kuhališčema, s sabo pa nosiva 5L kantico z bencinom, ki sva jo kupila na Švedskem v nekem army shopu.

BBQ ZA NA REZERVNO KOLO (Front Runner) – še ena briljantna pogruntavščina, prenosni žar, ki se ga natakne kar na rezervno kolo oziroma pnevmatiko. Imava ga že od prvega potovanja z Defenderjem in sva zelo zadovoljna. Predvsem nama je všeč to, da ne zavzame čisto nič dragocenega prostora znotraj vozila.

VREČA ZA NA REZERVNO KOLO (Trasharoo) – Tudi tole sva si kar nekaj časa želela, zdaj pa jo končno imava. Vreča je iz trpežnega materiala in je zasnovana kot neke vrste nahrbtnik, s pasovi se jo pričvrsti okrog rezervnega kolesa na zadnjih vratih. V njo vržemo različne stvari, od smeti do lesa za taborni ogenj, umazanih oblek in posode, otroških igrač za igro na prostem in podobno.

STREŠNI NOSILCI (Alu Cab) – Ker nimamo več strešnega šotora sva odstranila tudi roofrack, ki sva ga uporabljala odkar sva kupila avto. Malo nama je bilo težko, saj se je s tem res spremenil videz avta, ampak nisva želela dodatno obreniti dvižne strehe, pa tudi nisva želela, da je avto še višji. Zat solorej imamo trenutno le dve prečki na kateri je pritrjen solarni panel. Prostora je pa še ravno dovolj za zgoraj omenjeno aluminijasto škatlo.

Nekaj od naštetih sva kupila preko nemškega AMAZONA, nekaj direktno v salonu FRONT RUNNERJA v Hanovru, nekaj na spletnih straneh proizvajalca, nekaj v trgovini z gradbenim materialom, nekaj pa v trgovini MATSPORT v Ljubljani, kjer so res dobro založeni z raznorazno overland opremo.